Kulcslyuk Kiadó blogturné: Azt ​tényleg megeszed? - Tudományos alapú táplálkozás a hosszú, teljes értékű életért (értékelés és nyereményjáték)

 

A Kulcslyuk Kiadó egy különleges válogatással készült számotokra, hiszen találkozhattok a turnénk során önismereti, motivációs, táplálkozással kapcsolatos, pszichológiai vagy éppen szenzoros gyermekfejlesztő könyvvel is, így mindenki megtalálja a számára leginkább megfelelő olvasmányt. Tarts velünk a turné során, és nyerd meg a Kiadó által felajánlott 2 könyv egyikét.

A turnéban résztvevő könyvek:

Thuróczy Bertalan: Futni, hinni, élni
Mátai Tamás, Osgyáni László: Nem is emlékszem, mikor ettem utoljára
Buda László: Mit üzen az életed? 
Szentgyörgyi Barbara: Azt tényleg megeszed? 
Hoffmann Kata: Megsebzett gyermekkor
Stephens-Sarlós Erzsébet: Mellimolli



Kiadó: Kulcslyuk Kiadó, 2024
Oldalszám: 475 oldal
ISBN: 9786156471659


A könyvet ITT tudod megrendelni!


Fülszöveg:

A ​kutatásokból ma már tudjuk, hogy pszichénk, idegrendszerünk, hormonrendszerünk és immunrendszerünk összekapcsolódik, egymásra hat, együtt mozog. Ehhez az összetett rendszerhez kapcsolódik a mikrobióta, a velünk szimbiózisban élő baktériumok és más mikroorganizmusok összessége. Ez azt jelenti, hogy az érzelmeink befolyásolják az emésztésünket, a viselkedésünket, a fertőzésekkel szembeni védekező képességünket, és fordítva: a helytelen életmód módosítja a bélflórát, amitől gyengül az immunrendszer, és motiválatlanok, lehangoltak lehetünk.

Mivel test és lélek ennyire szoros kölcsönhatásban változik, egyrészt bármely probléma esetén fontos a teljes képet nézni, hogy helyes következtetésekre jussunk, másrészt a rendszer bármely pontján avatkozunk be jótékonyan, az a nagy egészre is kedvező hatással lesz. Dr. Szentgyörgyi Barbara lebilincselő könyvében bemutatja, hogyan is működik ez a rendkívül összetett rendszer és az életmód, vagyis a stresszkezelés, az alvásminőség, a testmozgás, a káros szokások elhagyása és elsősorban a táplálkozás felől közelítve miként tehetünk testi-lelki egészségünk megőrzéséért és az esetleg már kialakult problémák leküzdéséért.

A szerző elhivatott orvosként egyrészt lenyűgöző alapossággal követi a legfrissebb tudományos kutatásokat, másrészt nyitott kíváncsisággal tanulmányozza a különböző tapasztalati alapú vagy analógiás gondolkodásra épülő megközelítéseket is, a természetgyógyászattól az ajurvédáig.

A maga nemében egyedülálló könyve impozáns mennyiségű szakirodalmi forrásra épül: a precíz hivatkozásjegyzéknek köszönhetően minden egyes állításnak utána lehet nézni, és a minket érdeklő témákban akár alaposabban is elmélyedhetünk. Emellett – a bizonyíték alapú tudománytól elkülönítve – megjelennek az empirikus megfigyelések és az alternatív megközelítések is, melyek tovább gazdagítják és árnyalják az összképet.

A felölelt témák köre szinte felsorolhatatlanul bő, de íme, egy rövid ízelítő:

• Miként enyhíthetjük táplálkozásunkkal a depressziót, a szorongást, sőt, akár a pániktüneteket és a rémálmokat is?
• Milyen étrend segíti a fogantatást, hogyan érdemes táplálkozni menopauza idején, mi enyhítheti a tüneteket PCOS vagy endometriózis esetén?
• Hogyan hozzuk rendbe az emésztésünket, és enyhítsük gyomor-bél panaszainkat?
• Mit tehetünk magunkért, ha autoimmun betegségtől szenvedünk?
• Milyen táplálkozási szokások csökkentik a különböző daganatok kialakulásának kockázatát?
• Mi segíthet magasvérnyomás, cukorbetegség, pajzsmirigyproblémák, elhízás esetén?
• Mit együnk, ha hosszú ideig és jó egészségben szeretnénk élni?
• Mit tehetünk az időskori demencia megelőzése vagy akár a szellemi hanyatlás visszafordítása érdekében?

Véleményem:

A Kulcslyuk Kiadó köteteihez kapcsolódó blogturné keretein belül ismét egy nagyon izgalmas darabot mutathatok meg nektek. Korábban már írtam, hogy az alapján szemeztem a kiadó kínálatából, hogy mik azok a témák, területek, amik az én életemben aktualitással bírnak, komolyabban foglalkoztatnak. A testmozgás mellett a másik ilyen a táplálkozás, már egy ideje próbálok jobban elmélyedni abban, mit érdemes enni annak érdekében, hogy évtizedek múlva is egészséges legyek. Persze az emberek tudatában eddig is benne volt, hogy fontos az egészséges táplálkozás, azonban az elmúlt években robbanásszerűen megnőtt az emberi mikrobiommal foglalkozó kutatások száma, és egyre biztosabbá válik, hogy ténylegesen a létezésünk minden területére kihat, hogy mit viszünk be a szervezetünkbe. Szentgyörgyi Barbara Azt ​tényleg megeszed? című könyve ezen a gyorsan fejlődő, rengeteg új információt tartalmazó területen próbál kalauzolni minket, elképesztően átfogó, részletgazdag módon, és szerintem nagyszerű szemlélettel. 


Megmondom őszintén, engem már a könyv bevezető fejezetei is meggyőztek arról, hogy végre egy hiteles forrásból tájékozódhatok az egészséges étkezésről, ami segít rengeteg információt, hiedelmet vagy éppen tévhitet helyretenni a fejemben. Szentgyörgyi Barbara orvosként dolgozik, viszont azt már az elején kifejti, hogy a nyugati orvoslás sajnos hosszú ideje bevett gyakorlata szerint eléggé eltávolodtunk attól, hogy az emberi szervezetet összetett hálózatként, test és szellem egységeként kezeljük, ahol bárhol nyúlunk bele a gépezetbe, az biztos, hogy az egész rendszerre hatással lesz. Gyógyszerek és tüneti kezelések szerint sokkal fontosabb lenne az egészség megőrzése, illetve az, ha probléma esetén saját testünket hívnánk segítségül, és engednénk, hogy szervezetünk meggyógyítsa önmagát. A szerző nem titkolja, hogy a legtöbb betegség esetében a helytelen táplálkozásra vezethetők vissza az okok, ahogy azt sem, hogy könyvében alapvetően a teljes értékű növényi étrend hatásairól szeretne beszélni. Azt viszont még ekkor sem tudtam elképzelni, hogy mindezt milyen mélyreható módon fogja tenni, orvosi szempontból végig elemezve a témakört, folyamatosan reflektálva arra, mi az, amit már tudunk, mit támasztanak alá kutatási eredmények, és mi az, amit csak valószínűsíthetünk. 

A további fejezetek a lehető legszerteágazóbb módon mesélnek nekünk testünk csodálatosan összetett működéséről. Megtudhatjuk, milyen szerepet játszik az egészségünkben a mikrobiomunk állapota, ahogyan azt is, hogy mindez hogyan hat vissza más területekre, például az idegrendszer működésére, a hormonrendszerünkre vagy éppen az érzelmi állapotunkra. Egy másik nagyobb fejezet a longevitást, vagyis a hosszú, minőségi életet taglalja, olvashatunk arról, vajon mit csinálnak máshogy azok a népcsoportok, akik szignifikánsan tovább élnek, vagy éppen arról, hogyan tudjuk befolyásolni az öregedés folyamatát. Nagyon részletesen találunk leírásokat konkrét betegségekről is - főként azokról, amik a leginkább sújtják a társadalmat-, mint amilyen a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri megbetegedések vagy a daganatos betegségek. A szisztéma általában hasonló, egyrészt kapunk egy összefoglaló áttekintést arról, mi áll az egyes kórképek hátterében, milyen egyensúlyi helyzet kibillenése okozza a problémát, és minderre milyen hatással vannak elfogyasztott ételeink. Egy külön fejezet foglalkozik a függőségekkel, de kitekinthetünk például a keleti hagyományok táplálkozási szemléletére is. A könyv végén pedig természetesen megkapjuk a gyakorlati muníciót is a teljes értékű növényi étrendhez, szintén elképesztő részletességgel, nem csupán az alapanyagok és irányelvek, hanem konkrét receptek és mintaétrendek szintjén is. 

Az már a könyv elején világosan kiderül, hogy a legtöbb probléma hátterében a nyugati típusú étrend áll. A nagyfokú húsfogyasztás, a feldolgozott élelmiszerek, cukrok és gyorsan felszívódó szénhidrátok világában már senki sem csodálkozik azon, hogy egyre gyakoribbak a különféle megbetegedések, mégis, valahogy nagyon nehéz változtatni a kényelmes, gyors és azonnali jutalmat ígérő étkezéseken. Ha saját magamból indulok ki, akkor tudom, hogy nekem például arra van szükségem, hogy teljes részletességükben megértsem a különböző folyamatokat és összefüggéseket, mert az, hogy valami "egészséges" vagy "egészségtelen", túlságosan elvont ahhoz, hogy érdemben hasson rám. Ebből a szempontból egyáltalán nem lehet okom panaszra, ugyanis a könyv tényleg hihetetlenül részletes és tudományos, emiatt nem is mondanám könnyű olvasmánynak, nagyon nagy mennyiségű információ zúdul ránk a lapokról. Mégis, valahogy meg lehet emészteni - képletesen és szó szerint is- a leírtakat, főleg azért, mert végig érződik a szerző elkötelezettsége, az, hogy valami fontosat akar átadni nekünk, ami ténylegesen javíthat az életminőségünkön. Külön pozitívum, hogy az egész könyvet átjárja a holisztikus szemlélet - és egyébként elképesztő érzés volt újra és újra rácsodálkozni arra, milyen fantasztikus rendszer a szervezetünk, ahol minden mindennel összefügg, és aminek józan paraszti ésszel is belátható alapja az "üzemanyag", amivel működtetjük. Ha minden orvos így tekintene rám, mint emberre, valószínűleg szívesebben járnék különféle vizsgálatokra. 

Szerintem ki lehet és kell mondani, hogy egy ilyen mértékű életmódváltás, az átállás a legalább zömmel teljes értékű növényi étrendre borzasztóan nehéz. Épp ezért tetszett, hogy a szerző azt is leírja, hogy nem feltétlenül kell egyből mindent megváltoztatni az életünkben, elég, ha először csak pár rossz étkezési szokástól válunk meg, már azzal is nagyon sokat tehetünk bélrendszerünk, és így egész testünk egészségéért. Bármennyire is fáj, szerintem lassan nem lehet elmenni amellett, hogy tényleg radikálisan csökkenteni kellene a húsfogyasztásunkat, és minél inkább kerülni az adalékanyagokban, ízfokozókban és egyéb fölösleges anyagokban tobzódó, feldolgozott élelmiszereket. Nekem, életem ebben a szakaszában, amikor egyébként is teszek lépéseket az életmódváltásra, borzasztóan sokat segített ez a könyv, és ha nem is fogok teljes egészében átállni a TÉNÉ-re, biztos, hogy nagyon sok tanácsot meg fogok belőle fogadni. Őszintén és jó szívvel ajánlom tehát mindenki másnak, aki hasonló ponton van az elhatározásában, és egy kezdő löketre, vagy éppen egy átfogó, tudományosan alátámasztott forrásra van szüksége ahhoz, hogy helyretegyen magában bizonyos kérdéseket.

Értékelésem: 5/5
Kinek ajánlom? Mindenkinek, akit komolyabban érdekel a táplálkozástudomány, a teljes értékű növényi étrend, vagy egyszerűen csak tenni szeretne a saját egészségéért. 

Nyereményjáték:

A nyereményjáték során nincs más feladatotok, mint megfejteni, kitől származhatnak a különböző idézetek, és a helyes megfejtést beírni a Rafflecopter megfelelő sorába. A játék során a Kulcslyuk Kiadó felajánlásából 2 különböző könyvet is kisorsolunk a szerencsések között, amelyek az alábbiak lesznek:
- Stephens-Sarlós Erzsébet: Mellimolli
- Mátai Tamás, Osgyáni László: Nem is emlékszem, mikor ettem utoljára
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

Feladvány: 
“A legnagyobb önbizalmat úgy lehet elérni, hogy tudatosan ugrom bele olyan kihívásokba, amelyektől félek”

 

a Rafflecopter giveaway

Állomáslista:

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések