Kulcslyuk Kiadó blogturné: Mellimolli - Mozgásfejlesztő mesekönyv „szenzoros” gyerekeknek (értékelés és nyereményjáték)
A Kulcslyuk Kiadó egy különleges válogatással készült számotokra, hiszen találkozhattok a turnénk során önismereti, motivációs, táplálkozással kapcsolatos, pszichológiai vagy éppen szenzoros gyermekfejlesztő könyvvel is, így mindenki megtalálja a számára leginkább megfelelő olvasmányt. Tarts velünk a turné során, és nyerd meg a Kiadó által felajánlott 2 könyv egyikét.
A turnéban résztvevő könyvek:
Thuróczy Bertalan: Futni, hinni, élni
Mátai Tamás, Osgyáni László: Nem is emlékszem, mikor ettem utoljára
Buda László: Mit üzen az életed?
Szentgyörgyi Barbara: Azt tényleg megeszed?
Hoffmann Kata: Megsebzett gyermekkor
Stephens-Sarlós Erzsébet: Mellimolli
Kiadó: Kulcslyuk Kiadó, 2024
Oldalszám: 60 oldal
Illusztrálta: Paksi Veronika, Kecseti Zsolt
ISBN: 9786156471673
A könyvet ITT tudod megrendelni!
Fülszöveg:
A gyermek megriad a hangos zajoktól, menekül az erős fény elől. Szúrja a pulóver, szorítja a zokni. Nem viseli el, ha piszkos lesz a keze. Zsúfoltabb helyeken szorongani kezd. Gyakran óriási érzelmi reakciókat ad kisebb ingerekre is, túlterhelődik és „összeomlik”.
De éppenséggel az is lehet, hogy hangos zajokra vagy erősebb érintésre sem reagál, nem veszi észre a sérüléseket, és azt sem, ha másnak fájdalmat okoz. Százszor kell szólni, hogy odafigyeljen. Egyensúlyzavarokkal küzd, ügyetlenkedik.
Vagy éppen állandó mozgásban van, kényszeresen ficereg-mocorog, ugrál, fut, forog. Folyton matat, igyekszik megérinteni tárgyakat vagy embereket, mert szenzoros ingereket keres. Durván játszik, vagy nekimegy dolgoknak, ordít, hangos zajokat kelt.
A felgyorsult élet egyik kedvezőtlen mellékterméke a szenzoros feldolgozási zavar. A könyvünkben szereplő borz, Mellimolli is erősen „szenzoros”. Baj, ha fúj a szél, ha a szőréhez ér egy ágacska, ha a szemébe süt a nap, vagy az ebédre feltálalt giliszta nem elég hosszú/rövid. A sok-sok jaj és baj közepette megjelenik régi ismerősünk, Vulpi, a róka, aki már sokat tornázott, és van tapasztalata abban, hogy egy-egy gyakorlatnak milyen kedvező hatása lehet az életre.
Vulpi egyezséget ajánl: ő elmond egy mókás versikét, és ha Mellimolli elmosolyodik, akkor meg kell csinálnia három gyakorlatot. Hogy ebből mi lesz? Rötyögés, kacagás és hahotázás! Végül nemcsak Vulpi mondókáit szereti meg Mellimolli, hanem a tornázást is, s közben észre sem veszi, hogy már nem zavarja a napsugár, az avar szaga, a bogarak vagy a szél.
Ez a különleges könyv nemcsak szórakoztat, hanem segít a gyermekek szenzoros feldolgozási zavarainak enyhítésében is. Stephens-Sarlós Erzsébet mozgásfejlesztő meséjét és szellemes versikéit Paksi Veronika illusztrációja színesíti, a gyakorlatok leírását pedig Kecseti Zsolt grafikái teszik szemléletessé.
Véleményem:
Nagyon szeretem, amikor van lehetőségem a Kulcslyuk Kiadó köteteivel turnézni, mert fontosnak tartom, hogy egy-egy regény vagy sima mesekönyv mellett időt szakítsak az ismeretterjesztő könyvekre is, különösen, ha azok valamennyire a szakmámba is vágnak. Stephens-Sarlós Erzsébet Mellimolli című mozgásfejlesztő mesekönyve igazi fúziós darab ebből a szempontból, és nagyon sok oldalról kedvez az ízlésemnek: egyrészt imádom a meséket, másrészt pedig fejlesztő- és leendő gyógypedagógusként kifejezetten érdekel minden, ami a mozgásfejlesztéssel kapcsolatos. Kíváncsian vágtam hát bele a kötetbe, és szerencsére nem is kellett csalódnom, mert mind a két oldalról egy igényes, pozitív élményt kaptam.
A kötet elején Stephens-Sarlós Erzsébet gyógytestnevelő, szenzomotoros terapeuta először röviden, de érthetően elmagyarázza nekünk a "szenzorosságot". Olvashatunk arról, pontosan mit is jelent, ha valaki szenzoros feldolgozási zavarral küzd, milyen tünetek kapcsolódhatnak ehhez az állapothoz, illetve arról is, hogy mindez milyen összefüggésben áll a le nem gátolt csecsemőkori reflexekkel. Szerintem elengedhetetlen ez a fogalmi tisztázás, mivel már laikusként is egyre többször találkozhatunk a kifejezéssel, ráadásul a szerző szerintem tényleg tömören és érthetően foglalta össze a lényeget, érzékeltetve a nagyobb összefüggéseket is. Ezután megtudhatjuk, pontosan mire is jó ez a mesekönyv, és hogy a meséhez kapcsolódó tornagyakorlatok hogyan járulnak hozzá az idegrendszer fejlesztéséhez annak érdekében, hogy megvalósulhasson a szenzoros integráció.
A bevezető után következik Mellimolli meséje. A címadó kis főszereplőnk egy bánatos borz, aki nagyon sok dologtól szenved. Piszkálja a fű a bőrét, zavarják a hangos zajok, néha hisztis, bár maga sem tudja, pontosan miért, és még hosszasan sorolhatná a gondjait - pontosabban sorolja is, a Vulpi nevű rókának, aki odamegy hozzá, miután meghallja a sírását. Vulpi, miután türelmesen meghallgatta a kis borzot, alkut ajánl a számára. Elmesél neki egy-egy mókás történetet, és ha Mellimolli elmosolyodik rajtuk, cserébe végigcsinál a rókával 3 tornagyakorlatot. A továbbiakban így is történik, és ezen logika mentén épül fel a kötet. Az összesen hét fejezet mindegyike egy-egy rövidke, vicces verssel kezdődik, majd az állatok elvégzik a soron következő tornagyakorlatokat - melyek egyébként a kötet hátulján találhatók. Miután mindennel kész vannak, Mellimolli sokkal jobban érzi magát a bőrében, és persze a valóságban azért nem várhatók ennyire gyors és látványos eredmények, a szerző ígérete szerint a rendszeres torna nagyon sokat segíthet a primitív reflexek leépítésében és az idegrendszer fejlesztésében.
Nekem borzasztóan tetszik ez a fajta megoldás és felépítés. Eleve hatalmas pozitívum, hogy Stephens-Sarlós Erzsébet olyan eszközt ad a szülők kezébe, amivel ők maguk is tudnak segíteni otthon az érintett, 4-8 éves gyermekeiknek - hangsúlyozva persze, hogy mielőtt nekilátnak, mindenképpen érdemes szakemberrel is konzultálni. Másrészt azért, különösen kicsi gyerekeknél sokszor nehéz lehet a motiváció, egyáltalán nem magától értetődő, hogy csupán a mi kedvünkért hajlandóak lesznek tornázni. Itt jön be a képbe a mese szerepe. Tetszik, hogy a főszereplő Mellimolli maga is "szenzoros" borzocska, így a gyerekek könnyen tudnak vele azonosulni. Az pedig, hogy minden fejezetet követ 3-3 gyakorlat, éppen elég egyszerre, ráadásul motiválja is a gyerekeket az elvégzésben, hogy csak ezután folytatódik a történet. A gyakorlatok leírása egyébként nagyon jól áttekinthető, szöveges instrukciókat és képes illusztrációt egyaránt találunk hozzájuk, ráadásként pedig mindegyiknél fel vannak tüntetve azok a reflexek, amikhez kapcsolódnak. A kötet legvégén pedig egy összefoglalást találunk a csecsemőkori reflexekről, hozzátéve, milyen tünetek kapcsolódnak hozzájuk, így segítve a célirányos feladatválasztást.
Összességében nekem nagyon tetszett ez a kötet, és biztos vagyok benne, hogy nagyon sok szülőnek jelenthet segítséget, ha a különböző fejlesztések mellett otthon is szeretnének segíteni a gyerkőcüknek. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a mozgás szerepét az idegrendszer érésében, és csodálatos dolog, hogy bizonyos mozgásformákkal és tornákkal mekkora eredményeket lehet elérni. Ráadásként pedig ott van Mellimolli szerethető meséje is, ami önmagában is megállja a helyét, de így, együtt a gyakorlatokkal tényleg ad valami hiánypótlót. Jó szívvel ajánlom minden szülőnek és szakembernek, akik bármilyen szinten érintettek a szenzoros feldolgozási zavar kapcsán.
Értékelésem: 5/5
Kinek ajánlom? Olyan szülőknek, akik otthon is szeretnének segíteni szenzoros gyermeküknek annak érdekében, hogy idegrendszerük fejlődjön.
Nyereményjáték:
A nyereményjáték során nincs más feladatotok, mint megfejteni, kitől származhatnak a különböző idézetek, és a helyes megfejtést beírni a Rafflecopter megfelelő sorába. A játék során a Kulcslyuk Kiadó felajánlásából 2 különböző könyvet is kisorsolunk a szerencsések között, amelyek az alábbiak lesznek:
- Stephens-Sarlós Erzsébet: Mellimolli
- Mátai Tamás, Osgyáni László: Nem is emlékszem, mikor ettem utoljára
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Feladvány:
“A jövődet nem te írod, de a szokásaidat igen, amelyek majd felépítik.”
Állomáslista:
01.03. - Könyv és más - Stephens-Sarlós Erzsébet: Mellimolli
01.04. - Szembetűnő - Buda László: Mit üzen az életed?
01.05. - Hagyjatok! Olvasok! - Osgyáni László · Mátai Tamás: Nem is emlékszem, mikor ettem utoljára…
01.06. - Könyv és más - Thuróczy Bertalan: Futni, hinni, élni
01.07. - Szembetűnő - Hoffmann Kata: Megsebzett gyermekkor
01.08. - Könyv és más - Szentgyörgyi Barbara: Azt tényleg megeszed?
01.09. - Szembetűnő - Szentgyörgyi Barbara: Azt tényleg megeszed?
Megjegyzések
Megjegyzés küldése