Nemes Nagy Ágnes blogturné - Az aranyecset és más mesék (értékelés és nyereményjáték)

 

A Móra Könyvkiadó két csodaszép kiadásban hozta el nekünk Nemes Nagy Ágnes történeteit, meséit és verseit. A titkos út mesékkel és versekkel várja a kicsiket, míg Az aranyecset és más mesék a kicsivel nagyobbakat hívja utazásra a gyerekversek világába. A Blogturné Klub négy bloggere egy közös turnéban mutatja be a két könyvet. Tartsatok velünk, és a turné végén az egyik könyvet meg is nyerhetitek.


Kiadó: Móra Könyvkiadó, 2024
Oldalszám: 104 oldal
Illusztrálta: Szabó Imola Julianna
ISBN: 9789636036478


A könyvet ITT tudod megrendelni!


Fülszöveg:

Nemes Nagy Ágnes gyerekeknek írt művei titkos utakon különleges világba vezetik olvasóikat. A képzelet szabad világa ez, ahol bármi megeshet, és mégis minden valóságossá válik. Erre csak a nyelv varázslata képes.
A versek váratlan ritmusváltásai, meglepő rímötletei, a meseszövés kiszámíthatatlan fordulatai minden ízükben játékosak, humorosak, magukon viselik a kísérletezés örömét, és kreativitásra ösztönöznek. Amikor Nemes Nagy Ágnes felvillantja a nyelvi-képi fantázia korlátlan lehetőségeit, egy egész újszerű látásmódra, végső soron a szellem szabadságának fontosságára tanít.
Gyerekversei és meséi két kötetben összegyűjtve jelennek meg. Ez a kötet Nemes Nagy Ágnes összegyűjtött gyerekverseinek és meséinek második kötete. Ebben a nagyobbaknak, 10 éven felülieknek írt művei szerepelnek.
A könyvet Szabó Imola Julianna új, Nemes Nagy Ágnes képi világát mély beleérzéssel megjelenítő, derűs illusztrációi díszítik.


Véleményem:

Nemes Nagy Ágnestől ugyan olvastam néhány verset annak idején, nem mondhatnám, hogy behatóan ismerem a munkásságát, amit már régóta szerettem volna pótolni. Az apropót a Móra Könyvkiadó hozta el, aki csodaszép kiadásban jelentette meg a költő két gyűjteményét. Én a blogturnéra készülve a kicsit nagyobbacska gyerekeket megszólító Az aranyecset és más mesék című gyűjteményt választottam, és azt kell mondjam, hogy engem is meglepett, mennyire beszippantott ez a meseszép kötet.


A könyv alapvetően több mesét és verset fűz csokorba, ugyanakkor a gerincét Az aranyecset című, verses és prózai fejezeteket tartalmazó elbeszélés teszi ki. A történetet Nemes Nagy Ágnes egy kínai mese nyomán írta, és eredetileg 1962-ben jelent meg, nekem viszont eddig kimaradt az életemből. Ebben a mesében először egy házaspárt ismerünk meg, akik már régóta szeretnének gyermeket, de az csak nem érkezik meg az életükbe. Miután a férj és a feleség is véghez viszi a maga küldetését és kalandját, természetfeletti segítőik megajándékozzák őket egy kisfiúval, akit Szádelinek neveznek el. Egy picit ugorván az időben, ott kapcsolódunk be újra, amikor a fiúcska már nagyobbacska, és egyedül kell boldogulnia az életben. A meséből megismerjük, hogyan jutott hozzá a varázslatos aranyecsethez, melynek segítségével bármi, amit megfest, valósággá válik. 


A történet több fejezetből áll, és ahogy korábban is említettem, egyaránt tartalmaz prózai és verses részeket. Hasonló megoldást nem sokat ismerek, viszont nekem nagyon tetszett ez a fajta változatosság, mind a két formában jólesett követni a különböző kalandokat. A mesében érezhető a keleti szellemiség és értékrend, Nemes Nagy Ágnes pedig nagyon szépen ültette át magyar nyelvre. A cselekmény kellőképpen mozgalmas, Szádeli sok különféle kalandba keveredik, és bizony sokszor szembesül azzal is, hogy varázslatos adománya lehet átok is, ha nem megfelelőképpen használják. Jó példa erre A ponty-király című fejezet, amiből nem csupán azt tudhatjuk meg, miért nincs a pontyoknak foguk, hanem azt is, mi történik akkor, ha valaki minden áron mások fölé akar kerekedni valamivel, amit nem érdemelt ki. 

Szádeli történetének végére érve sem kell még becsuknunk a könyvet, ugyanis elolvashatjuk még a Csillagszóró című, igazán hangulatos és megindító karácsonyi verset, amely annak idején nem jelent meg nyomtatásban, illetve a Felicián, avagy a tölgyfák tánca című mesét, ami óriási hatással volt rám. Ebben a történetben egy Péter nevű kisfiút ismerhetünk meg, aki éppen betegen fekszik otthon, és előszeretettel cseveg az udvaron álló, hatalmas akácfával. Egy éjjel a kisfiú különleges jelenségnek lesz tanúja, amikor is a környékről és még távolabbról is idegyűlnek a legkülönfélébb fák, hogy együtt ünnepeljék a Felicián-éjszakát. Volt a mesében valami melankolikus, mégis gyönyörűséges, ami miatt biztos, hogy még sokáig a hatása alatt leszek, ha csak ez az egy történet szerepelt volna a kötetben, nekem már akkor is megérte volna, hogy megismerjem. 


A könyv végén olvashatunk egy részletet egy Nemes Nagy Ágnessel készült interjúból, ami még személyesebbé teszi az olvasás élményét, olyan, mintha kicsit bepillanthatnánk az alkotó szívébe. A kötet egyébként összességében nagyon igényesen kivitelezett, Szabó Imola Julianna vízfestmény-szerű képei varázslatos álomvilággá változtatják a lapokat. Nagyon örülök, hogy megismerhettem ezt a kötetet, és egy kicsit törleszthettem abból az adósságból, amivel híres költőnk munkásságának tartozom.

Értékelésem: 5/5
Kinek ajánlom? 9-10 éves kortól mindenkinek, aki szívesen olvas szépséges nyelvezetű, tanulságos és mélyebb meséket. 

Nyereményjáték:

A két kötet blogturnéjának nyereményjátékán a kiadványok beleolvasói lehetnek segítségetekre. Minden állomáson találtok egy-egy vers- vagy történetrészletet a könyvek valamelyikéből. A feladatotok, hogy a vers címét beírjátok a Rafflecopter megfelelő sorába.

A titkos út beleolvasója:
 https://mora.hu/content/2023/10/Product/a_titkos_ut_beleolvaso.pdf 

Az aranyecset és más mesék beleolvasója:
 https://mora.hu/content/2024/10/Product/aranyecset_beleolvaso.pdf

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

Feladvány:
Gyönyörűség reggelizni,
jó a kávé, jó a kifli.
Hé! A lekvár ennivaló,
nem abroszra kenni való!


a Rafflecopter giveaway

Állomáslista:
02.16. Kitablar
02.18. Könyv és más

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések