Sárkánytan ​– Nagy sárkányos könyv (értékelés és nyereményjáték)

 

A Móra Kiadó jóvoltából most új, még szebb kiadásban jelent meg a Sárkánytan, Ernest Drake különleges könyve, amelyben mindent megtalálunk a sárkányokról, amit valaha is tudni akartunk. Tarts sárkányrajongó bloggereinkkel, és ismerd meg ezt az interaktív kötetet, amely kicsik és nagyok számára is különleges élményeket tartogat. Sőt, akár meg is nyerhetsz is egy példányt a Sárkánytanból, ha játszol velünk a turné során!




Kiadó: Móra Könyvkiadó, 2021
Oldalszám: 30 oldal
Fordította: Dudik Annamária Éva
ISBN: 9789636035099


A könyvet ITT tudod megrendelni!


Fülszöveg:

A természettudományok közül a sárkánytan kecsegtet a legtöbb sikerrel, mivel ez az egyik legrégibb és egyben legkevésbé feltárt területe. A sárkányokat ősidők óta tanulmányozzák, furcsa módon mégis a Föld legkevésbé ismert lényei közé tartoznak. Sok tudós úgy véli, hogy a növény- és állatvilág javarészét már feltárták, a sárkánytan azonban még tartogat néhány izgalmas új felfedezést. Végre feltárulnak a sárkánymegfigyelés és -idomítás titkai, és most már a pikkelygyűjteményedet is rendesen felcímkézheted! Dr. Ernest Drake alapműve, a sárkányológusok bibliája most mindenki előtt felfedi a sárkányok rejtélyes életének minden titkát.

Véleményem:

Sárkányos könyvekkel engem általában totálisan le lehet kenyerezni, legyen szó meséről vagy éppen komolyabb fantasyről. A Móra Könyvkiadó kínálatát böngészve akadt meg a szemem még tavaly Ernest Drake Sárkánytan ​– Nagy sárkányos könyv című kötetén, ami első ránézésre is lenyűgözően szép, látványos ismeretterjesztő kiadványnak ígérkezett. Nem is kellett csalódnom, a hatalmas, igényesen kivitelezett és gazdagon illusztrált kötet után minden sárkány-rajongó megnyalhatja a tíz ujját, az pedig csak külön extra, hogy a könyvben számos interaktív elemet találunk, ami tovább segíti a bevonódást. 


A szerző először is bemutatkozik számunkra, mint neves sárkánykutató (az író igazi neve egyébként Dugald A. Steer, aki előszeretettel választ a könyveihez illő, beszélő álneveket), majd arra invitál minket, hogy ismerjük meg azt a titkos tudást, ami ahhoz szükséges, hogy egyrészt megfigyelhessük és tanulmányozhassuk ezeket a lenyűgöző teremtményeket, másrészt megvédhessük a kevés, megmaradt példányt attól, hogy végleg eltűnjenek. A kötet elején mindezt az előszót egy kis borítékban találjuk, ez már egy olyan elem, ami hozzájárul a bevonódáshoz, izgalmas kalanddá varázsolva az olvasás élményét. A könyv egyébként azt a narratívát követi, hogy sárkányok márpedig igenis léteznek, ilyen szempontból ez egy kicsit vicces, "álismeretterjesztő" kötet is egyben, de nekem annyira tetszett, hogy ennyire komolyan veszi saját magát, hogy olvasás közben szívesen elhittem, hogy mindez valóság, csak az emberek túl szűklátókörűek ahhoz, hogy felismerjék. :)


A fejezetekben a sárkányokkal kapcsolatos legfontosabb információkról olvashatunk, mindezt nagyon szemléletes módon. Először találunk egy térképet, ahol a fő sárkányfajták előfordulását tekinthetjük meg, majd következik a különböző fajták részletesebb leírása is. Nekem tetszett, hogy a könyv felhívja külön a figyelmet a nyugati és a keleti sárkányok különbözőségére, főleg abból a szempontból, hogy milyen kapcsolatban álltak az emberekkel. Bevallom, nekem a keleti világ sokkal jobban tetszik abból a szempontból, hogy a sárkányokat inkább segítő, bölcs lényeknek ábrázolták, nem pedig félelmetes szörnyetegeknek. Olvashatunk még a sárkányok felépítéséről, életciklusairól, az utódaik gondozásáról (ez a fejezet kimondottan hasznos, ha esetleg egyszer egy sárkánytojáshoz jutunk, és szeretnénk felnevelni!), illetve a viselkedésük sajátosságairól is. 


Hasznos tanácsokat kaphatunk ahhoz, hogyan lovagoljunk sárkányon, illetve különféle varázslatokat is találunk a könyvben, melyek segítik a sárkányokkal való kapcsolatfelvételt. Mindez tényleg olyan csodásan kivitelezett, izgalmas módon jelenik meg, amitől nagyszerű élmény a könyv forgatása. Találunk lapozgatható tartalmakat, kis ablakokat, amik mögé be lehet kukucskálni, titkosírást, rejtvényeket és fejtörőket, illetve különféle "mintákat" is, amiket meg tudunk fogdosni. Egy olyan gyerkőc számára, akit érdekelnek a sárkányok, szerintem telitalálat lehet ez a kötet, bár őszintén szólva én felnőtt fejjel is egyik ámulatból estem a másikba. 


Nagyon tetszett a könyv humora, Ernest Drake stílusa igazán egyedire sikerült, olvasás közben többször is hangosan felnevettem - különösen annál a résznél, amikor az otthoni sárkánynevelés veszélyeiről okít ki. Kellemesen keveredik benne tudomány és fikció, hiszen alapvetően megjelennek azok a történelmi források is, melyek kapcsolódnak valamilyen módon a sárkányokhoz, pont emiatt tűnik hitelesnek az egész, mintha ez tényleg egy valós tudományág lenne, amibe beavatást kaphat az olvasó. Összességében imádom ezt a könyvet, mert mind küllemét, mind tartalmát tekintve igényes, izgalmas és gyönyörű, nagyon örülök, amiért a Móra Könyvkiadónak köszönhetően én is megismerhettem. 



Értékelésem: 5/5
Kinek ajánlom? Mindenkinek, aki szereti a sárkányokat és szeretné egy izgalmas, interaktív ismeretterjesztő kötetből jobban megismerni őket. 

Nyereményjáték:

Ha már mindent tudtok a sárkányokról, akkor itt az ideje, hogy keressetek is egyet! Minden bejegyzés szövegében elrejtettünk egy sárkányt, a ti feladatotok pedig az, hogy megtaláljátok, és beírjátok a Rafflecopter dobozba, hogy melyik szó alatt bújt el a sárkány.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


a Rafflecopter giveaway

Állomáslista:
02. 14. Utószó
02. 16. Könyv és más
02. 18. Veronika's Reader Feeder

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések