Nagy Testvér szeret téged - 1984 – kalandkönyv (értékelés és nyereményjáték)
Az Athenaeum kiadó jóvoltából ezúttal kicsit másképp ismerkedhetünk meg Orwell 1984 című történetével. Nagy Ádám és Pirisi Gábor ugyanis kalandkönyvet csinált a sztoriból, amelyben mi, olvasók dönthetjük el, hogy mit csinálunk, vagy épp mit nem, és ezzel befolyásolhatjuk a cselekmény alakulását, valamint a sorsunkat is. Tarts ebben a sötét, ijesztő, ám mégis szórakoztatóan játékos úton hat bloggerünkkel, és a turné végén nyerj te is egy példányt a könyvből.
Kiadó: Athenaeum Kiadó, 2025
Oldalszám: 368 oldal
ISBN: 9789635433674
A könyvet ITT tudod megrendelni!
Fülszöveg:
George Orwell 1984 című, fájdalmas látomásában a korlátozott atomháború vége óta mindössze három nagy diktatórikus állam létezik. A hajdani Európát és Oroszországot felölelő Eurázsia, a Távol-Keletet és Ázsia nagy részét magába foglaló Keletázsia, valamint az amerikai kontinens országaiból és brit szigetekből, na meg az angolul beszélő világ maradékából létrejött szuperállam, Óceánia. Az államoknak nem polgárai, inkább jogfosztott alattvalói vannak, s nemhogy cselekedeteik nem szabadok, de gondolataikat is mind jobban kontrollálni próbálják.
Ez az interaktív kalandkönyv Orwell regényének újragondolása: Winston Smith szerepében neked kell határoznod, és döntéseid következményeként alakul a történet. Feladatod hármas:
o elmenekülni a rendszer őrei elől,
o megismerni a rezsim egyes titkait
o és megdönteni a diktatúrát – ha egyáltalán lehetséges.
De vigyázz: próbálj minél inkább beilleszkedni, hogy a lehető legkésőbb kerülj a Gondolatrendőrség kezei közé!
Hogy ne keveredj el, honnan jöttél és merre jársz éppen, vedd magadhoz a két könyvjelzőt, amelyeket a könyv oldalhajtásából téphetsz le.
Kalandra fel, lépj be az 1984 világába, és döntsd meg a diktatúrát!
Véleményem:
Sok szülő és pedagógus tapasztalja, milyen nehéz sokszor megszerettetni a kötelező olvasmányokat a gyerekekkel, és folyamatosan keressük a lehetőségeket, hogyan lehetne ezeket vonzóbbá tenni a számukra. Pont emiatt tartom elképesztően izgalmasnak és fontosnak az olyan kezdeményezéseket, amikor valamilyen kötelező irodalom feldolgozása, újragondolása által igyekeznek a szerzők közelíteni egymáshoz az ifjabb generációt a klasszikusokkal. Az Athenaeum Kiadó Kötelezők újratöltve című sorozata is pontosan erre vállalkozik, méghozzá lapozgatós kalandkönyvekkel, ahol az olvasó szinte részévé válhat a történetnek. Nagyon kíváncsian vártam Nagy Ádám és Pirisi Gábor Nagy Testvér szeret téged című kötetét, hiszen az 1984 számomra abszolút meghatározó olvasmány volt, és borzasztóan érdekelt, milyen érzés lesz egy kalandkönyv lapjain újraélni a cselekményt.
Aki olvasott már életében hasonlót, nagyjából tudhatja, mire számítson a könyv felépítése kapcsán, de a szerzők egyébként a bevezetőben is segítenek nekünk abban, hogyan kell forgatni ezt a kötetet. A dolog lényege, hogy a rövidebb fejezetek végén általában valamilyen döntési helyzetbe kerülünk, ahol többféle megoldásból is választhatunk, ennek függvénye, hogy melyik oldalra lapozunk. A szerzőpáros felhívja a figyelmünket arra, hogy minden döntésnek jelentősége van, lehet, hogy nem azonnal, de előbb-utóbb mindenképpen, ebben a történetben pedig elég magas a tét ahhoz, hogy ne akarjunk felelőtlenül lapozgatni: én legalábbis szerintem még sosem fontoltam meg ennyire alaposan, mit lépjek egy ilyen kalandkönyv olvasása közben.
Történetünk természetesen Orwell legendás disztópiájának világában játszódik, mi magunk pedig a főszereplő Winston Smith bőrébe bújhatunk. A Nagy Testvér figyelő tekintete előtt éljük monoton, kiszámítható, mégis pattanásig feszült életünket, melyet zömmel csak az értelmetlen munka, a reggeli tornák, a kötelező párt-megmozdulások és a fizikai szükségletek kielégítése tesznek ki. Engem szinte arcba vágott, hogy a könyv már az első oldalakon nekem szegezte a kérdést, hogy vajon szeretem-e a Nagy Testvért? Szerintem számomra ez volt az utolsó lökés, aminek köszönhetően teljesen fejest ugrottam az angszoc és az újbeszél világába, és innentől kezdve nem is volt megállás: végig nagyon koncentráltam és izgultam, hogy Winstonnal sikerüljön elmenekülnünk a gondolatrendőrség elől, egymásra találnunk Júliával, és lehetőség szerint megdönteni a diktatúrát. Hogy mindez hogy sikerült, arról nem szeretnék sokat elárulni, legyen elég annyi, hogy az első próbálkozásom csúfos kudarccal végződött... na de nem adtam fel egy percig sem, és szerencsére ilyen esetben nem is kell mindent elölről kezdeni, elég visszalapoznunk az utolsó "mentési pontra".
Szerintem egészen zseniális a könyv abból a szempontból, hogy tökéletesen hozza az eredeti mű atmoszféráját, nagy vonalakban leköveti a cselekményt is, ugyanakkor, a műfaji sajátosságok miatt mer változtatni is, ha kell, mindvégig úgy, hogy szigorúan illeszkedjen az 1984 világához. Az előszóban is olvashatjuk, hogy a szerzők Orwell könyve mellett belecsempésztek a cselekménybe néhány elemet más híres disztópiákból is, nekem ez is borzasztóan tetszett, és örömmel fedeztem fel a rejtett utalásokat egy-egy jelenetben. Bevallom, voltak már rossz tapasztalataim is ilyen lapozgatós kalandkönyvekkel, főleg amiatt, mert úgy éreztem, mindegy, hogyan akarok dönteni, vagy sikerül eltalálnom a fő csapásirányt, vagy nem, utóbbi esetében viszont garantált a bukás. Itt végig az volt az érzésem, hogy egyrészt tényleg választhatok, másrészt nagyon tetszett ezeknek a választásoknak a pedagógiai vonatkozása. Értem ez alatt, hogy a könyv valamennyire jutalmazza az erkölcsileg helyes döntéseket - persze csak akkor, ha óvatossággal is párosulnak- , ráadásul annyira könnyű belehelyezkedni az elnyomó rezsim világába, hogy olvasóként abszolút átérezzük, milyen nehéz meghozni ezeket a döntéseket. Szerintem egy középiskolás fiatal is sokkal jobban átérezheti adott esetben a diktatúra sajátosságait, ha egy ilyen élményszerű feldolgozásban találkozik vele, ráadásul a szerzők nem is finomkodtak: az életkori sajátosságoknak megfelelő mértékben, de itt bizony van kegyetlenség, zsigeri félelem, és sokszor naturális ábrázolások.
Ahogy említettem, sajnos az első próbálkozásom nem volt sikeres, viszont azt is nagyjából ki tudtam következtetni, hol ronthattam el. Nagyon tetszett az is, hogy a történetszálak és alternatív eseménysorok logikusan épültek fel, tényleg lehetett érteni, minek mi a következménye és miért, ráadásul sokszor az olvasó más szempontból is be van vonva (például egy döntésnél emlékeznünk kell valamire, amit korábban kutyafuttában a fülünkbe súgtak, ez is nagyon jól modellezte a regénybeli valóságot). Azt nem mondhatom, hogy felemelő és vidám élmény a lapozgatása, hiszen maga a történet sem az, ugyanakkor szerintem elképesztően izgalmas, és nagyon felvillanyozó minden apró siker, amikor képesek vagyunk kijátszani kicsit a rendszert. Összességében én imádtam ezt a könyvet, ráadásul ahhoz is meghozta a kedvem, hogy újraolvassam az eredetit, hiszen sok emlékem megkopott már. Az pedig teljesen biztos, hogy valamilyen formában be fogom építeni a pedagógiai munkámba, szerintem ez egy kincsesbánya az iskolákban, és remélem, hogy minél több kollégához el fog jutni a híre.
Értékelésem: 5/5
Kinek ajánlom? Mindenkinek, aki szeretné interaktív módon újraélni az 1984 történetét, illetve azoknak a pedagógusoknak, akik élményszerűvé szeretnék tenni a kötelező olvasmányok feldolgozását.
Nyereményjáték:
Nézzük meg, mennyire értitek az újbeszélt. Az állomásainkon találtok egy-egy leírást, ti pedig válasszátok ki a három lehetséges szó közül, hogy mit jelenthet. Írjátok be a helyes szó betűjelét a Rafflecopter-doboz megfelelő helyére.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Feladvány:
Titkos, bizalmas.
a. beszélír
b. gondolatbűn
c. tik-tok
Állomáslista:
05. 24. Spirit Bliss Sárga könyves út
05. 26. Hagyjatok! Olvasok!
05. 28. Fanny’s Library
05. 30. Könyv és más
06. 01. Csak olvass!
06. 04. Veronika’s Reader Feeder
Megjegyzések
Megjegyzés küldése