Loki 4. - Egy rossz isten ellenségszerző útmutatója (értékelés és nyereményjáték)
Tartsatok velünk az Egy rossz isten ellenségszerző útmutatója blogturnén, ahol folytatódnak a kamasztestbe zárt Loki és fivére, Thor kalandjai. Lokinak még mindig sok jót kéne tennie ahhoz, hogy igazán megjavultnak nyilvánítsák, s folyton kísértésbe esik, hogy vajon megéri-e a helyes úton járni. Tarstatok bloggereinkkel, a turnén mely során Louie Stowell gazdagon illusztrált kötetéből egy példányt meg is nyerhettek a Manó Könyvek kiadónak köszönhetően!
Kiadó: Manó Könyvek, 2024
Oldalszám: 272 oldal
Eredeti cím: Loki: Loki: A Bad God's Guide to Making Enemies
Fordította: Iglódi Brúnó Boldizsár
Illusztrálta: Louie Stowell
ISBN: 9789635846368
A könyvet ITT tudod megrendelni!
Fülszöveg:
Én, Loki, mivel MINDENBEN kiváló vagyok, így sajnos abban is, hogyan szerezzek ellenségeket. Ahhoz, hogy elkerüljem a tragédiát, muszáj: 1. visszanyernem Georgina barátságát, 2. túlélnem egy párbajt egy vérszomjas manóval, 3. megmenteni a világot a gonoszok támadásától. Tényleg ördögien gonoszak, várd csak ki a végét! Loki Asgardban töltött ideje alatt elég sok ellenséget szerzett. Túl sokat ahhoz, hogy összeszámolja őket, ahhoz meg pláne, hogy emlékezzen az összesre. Épp ezért, amikor Vinir, a manó kihívja egy mágikus párbajra, Lokinak fogalma sincs, hogy miért történik ez. Megpróbál kibújni szorult helyzetéből, rámutatva, hogy nem túl nagy dicsőség olyan valakivel párbajozni, aki nem emlékszik, mivel is bántotta meg a másikat. Amikor Vinir halandó, gyermeki alakban tűnik fel az iskolában, úgy tűnik, hogy Loki már nem menekülhet az ellensége bosszúja elől…
Véleményem:
A humoros, kiskamaszoknak szóló történetek közül egyértelműen Louie Stowell Loki-sorozata lett az egyik kedvencem az utóbbi években, nem csak azért, mert a viking mitológia egyébként is közel áll hozzám, hanem azért is, mert ezek a könyvecskék tökéletesen alkalmasak arra, hogy kicsit kiszippantsanak a valóságból, és remekül szórakozzak az olvasásuk közben. Az író fanyar humorának és Loki zsiványul elbűvölő személyiségének köszönhetően sosem csalódok az újabb részekben, már csak azért sem, mert az Egy rossz isten ellenségszerző útmutatója még mindig tudott újat mutatni, anélkül, hogy szép lassan ellaposodna a történet.
Az előző részekben már szépen körvonalazódott az a tendencia, hogy Lokinak egyre többször szólal meg a lelkiismerete és hoz helyes döntéseket, persze még messze van attól, hogy vezekeljen a korábbi életében elkövetett bűnökért, amik következtében a halandó világba száműzték. Amióta egy kiskamasz fiú testébe került, Lokinak már számtalan emberi kihívással kellett szembesülnie, amikor éppen nem jégóriásokkal vagy egyéb szörnyekkel küzd. Ebben a kötetben a bonyodalmak akkor kezdődnek, amikor Loki egy általa ártatlannak vélt csíny következtében bajba keveri Georgina-t, aki igazán megharagszik emiatt főhősünkre. Ráadásul azon túl, hogy Loki igyekszik megbékíteni a lányt, hamarosan újabb nehézség is színre lép, egy dühös és sértett manó, Vinir formájában. A manó sosem bocsátotta meg, hogy Loki egyszer megalázta őt az apja előtt, így most párbajra hívja hősünket, ami csakis egyikük halálával végződhet.
Bár korábban is előfordult már, hogy főszereplőnknek meg kell küzdenie valakivel, talán ebben a részben érezzük a leginkább ennek a súlyát. Loki kifejezetten aggódik a párbaj miatt, és bár álszülei, Hyrrokkin és Heimdall igyekeznek segíteni neki és felkészíteni őt a bonyolult varázslatra, a bajkeverés istene szinte biztos benne, hogy ezúttal olyan pácba került, amiből nem tud kikecmeregni. Az összecsapás ideje egyre csak közeledik, közben szereplőink a helyi karácsonyi vásárra készülődnek (Loki legnagyobb bánatára, aki szokás szerint büntetésben van és segédkezhet a dekoráció elkészítésében), és még az sem kizárt, hogy egy Vinirnél is sötétebb ellenfél figyeli őket az árnyak közül...
Őszintén szólva tényleg az a helyzet, hogy nem tudom megunni ezt a sorozatot. Amikor már az ember elkezdene attól félni, hogy kicsit ellaposodik a cselekmény, a szerző mindig kitalál valami új csavart, ami továbblendíti a történetet. Ebben a kötetben nekem nagyon tetszett, hogy tovább árnyalódik Loki karaktere, az eddig könnyelmű, sokszor a dolgok mélyebb rétegébe bele nem gondoló isten szép lassan kezd egyre emberibbé válni. Több jelenetet is kapunk, ahol felszínre törnek az érzései, legyen szó félelemről, sajnálatról vagy megbánásról. Ráadásul mindezt úgy sikerült ábrázolni, hogy azért ne vesszen semmibe az eddigi karakterépítés sem, hiszen szegény Loki bármikor tesz valami nemesebb dolgot, azért mindig sikerül elvennie a pátoszosságát egy azonnali, kiábrándítóan önző megmozdulással. :) De hát, őt egyszerűen így szeretjük, és tetszik, ahogy a többi szereplő is szép lassan elfogadja a gyengeségeit, mégis ragaszkodik hozzá.
Összességében most is remekül szórakoztam, a szerző poénjai és rajzai újfent zseniálisak voltak, ahogy az is, ahogy az isteni teremtmények több-kevesebb sikerrel igyekeznek beilleszkedni a halandó világba. Tetszett, hogy most is kaptunk néhány görbe tükröt az emberi mindennapokkal kapcsolatban, amellett, hogy azért a halandó létezés szépségei is megjelentek a történetben. Nem tudom, még hány köteten keresztül élvezhetjük hőseink kalandjait, de én nagyon remélem, hogy egyhamar még nem kell búcsút vennem Lokitól és a többiektől.
Értékelésem: 5/5
Kinek ajánlom? Olyan kiskamaszoknak (és persze idősebbeknek), akik szeretik a humort és a kalandot, és szívesen olvasnának egy isten megpróbáltatásairól (viszont a részeket mindenképpen érdemes szerintem sorrendben olvasni, úgy sokkal jobban átjön Loki fejlődésének íve).
Nyereményjáték:
Nem csak a skandináv mitológiáról szólnak ifjúsági regények, hanem a görög, rómairól is. Játékunkban ilyen könyvek fülszövegeiből találtok idézeteket, a feladat, hogy a kötetek szerzőjét és címét írjátok be a Rafflecopter megfelelő sorába.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Feladvány:
Tudjátok, ki vagyok én?! Hallottatok már a világ legnagyobb hőséről, Héraklészról? És úgy, hogy Herkules? Egy görög srácról van szó, úgyhogy maradjunk a Héraklésznál! Na, szóval ez a Héraklész — nem én vagyok. Csak majdnem. Én vagyok a féltesója, a nevem Iphiklész…
Állomáslista:
Megjegyzések
Megjegyzés küldése