Terápia ​macskákkal - Hogyan segíthetnek bársonytalpú barátaink az önismeret fejlesztésében és kapcsolataink javításában? (értékelés és nyereményjáték)

 

A Kulcslyuk Kiadó jelentette meg Bánszky Noémi állatasszisztált terapeuta és tréner művét, melyben a szerző hozzáértő alapossággal mutatja meg, hogy a macskákkal való foglalkozás, fejlesztés során közelebb juthatunk önmagunk megismeréséhez és a környezetünkkel való kapcsolataink jobbá tételéhez. Kövesd az állomásokat  és a játék megfejtéséért cserébe esélyed lesz megnyerni a könyvet a kiadó felajánlásában. 


Kiadó: Kulcslyuk Kiadó, 2025
Oldalszám: 180 oldal
ISBN: 9786156471734


A könyvet ITT tudod megrendelni!


Fülszöveg:

Aki ​szereti a macskákat, pontosan tudja, hogy a velük való kapcsolat önmagában is balzsam a sebekre – akkor is, ha nem vonunk le belőle tudatos következtetéseket. A Bánszky Noémi által kifejlesztett kapcsolatközpontú állatasszisztált módszertan ugyanakkor ennél is többet ígér.

A macskával való munka tükröt tart elénk. Rácsodálkozhatunk saját működésünk jellegzetes mintázataira, és jobban megérthetjük az önmagunkhoz és másokhoz fűződő viszonyunkat. Megtapasztalhatjuk, hogyan tudunk erőszakmentesen együttműködni egy másik élőlénnyel. Közben pontosíthatjuk a kommunikációnkat, és megtanulhatjuk tárgyilagosabban értelmezni a másik fél reakcióit. Átélhetjük, hogy az elfogadás nem csupán egy jól csengő szlogen, hanem aktív és tudatos hozzáállás. Elsajátíthatjuk, miként formáljuk egy macska viselkedését apró lépésekben, kényszerítés nélkül.

Miután pedig már láttuk, hogy mindez mennyire hatékony, rájöhetünk: a saját fejlődésünkre is tekinthetünk úgy, mint a macskák tréningezésének folyamatára. Magunkat is „macskaszámba vehetjük”, hiszen mi is megérdemeljük az elfogadást, az erőszakmentességet és az elvárások racionalizálását. Megtanulhatjuk a saját eredményeinket is ünnepelni, és magunkkal is lehetünk együttérzőek és támogatóak, ha valami nem sikerül. Ezt a szemléletet aztán kiterjeszthetjük a minket körülvevő emberekre is, hogy harmonikusabb kapcsolatokban élhessünk.

Bánszky Noémi könyve az elmúlt időszak egyik legeredetibb, legfrissebb szemléletű pszichológiai műve, mely bemutatja, számára hogyan vált önismereti úttá a macskákkal való együttműködés, és miként alkotta meg azt a módszertant, amely lehetővé teszi, hogy mások is erre az útra lépjenek. Az élményszerű kötet új megvilágításba helyezi a macskákkal való kapcsolatunkat, és bepillantást nyújt abba, hogy bársonytalpú tanítóink természetes bölcsessége hogyan támogathat minket a személyes fejlődésben.

Bánszky Noémi
gyógypedagógus, pszichopedagógus, állatasszisztált terapeuta és tréner, a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány kuratóriumi elnöke


Véleményem:

Bár a kutyákat is kedvelem, a szívem mélyén ízig-vérig macskás vagyok, nem is nagyon tudok olyan időszakra visszagondolni az életemben, amikor nem volt legalább egy cicánk. Aki pedig olvassa a blogot, tudja, hogy immár 12 éve teszi boldogabbá a napjaimat Hajnalka. Szóval az érdeklődésem és a motivációm abszolút megvolt, hogy macskás könyvet olvassak, azonban a döntő érv Bánszky Noémi Terápia ​macskákkal című kötete mellett az volt, hogy pszichopedagógusként engem is kimondottan érdekelnek az állatasszisztált terápiás lehetőségek. Ebből a vékonyka kötetből nem csak ezzel kapcsolatban bővíthettem a tudásom, hanem nagyon sok érdekes gondolatot, nézőpontot kaptam arra vonatkozóan, hogyan segíthetnek minket a cicák az önismereti munkában. 


Bánszky Noémi gyógypedagógusként kezdett el állatasszisztált terápiával foglalkozni, később pedig a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány keretein belül kezdett el minél több embernek segíteni egyéni vagy csoportos formában. A könyv három nagyobb fejezetből áll, az elsőben arról olvashatunk, miért éppen a macskák felé fordult az érdeklődése, amikor a kutyák (vagy akár a lovak) sok szempontból kézenfekvőbb megoldásnak tűnhetnek. A válasz valahol ott van, ami miatt én is inkább a cicák felé húzok: ezek az állatok ugyanis sokkal kevésbé élnek az emberekkel hierarchikus viszonyban, a velük való élet a történelem folyamán sokkal inkább volt kölcsönös együttműködés, mint szimpla idomítás. Ráadásul az is fontos szempont lehet, különösen kisgyerekek esetében, hogy a macskáktól kevésbé vagyunk hajlamosak tartani, mint a kutyáktól. 

A következő nagyobb tartalmi egységben a szerző alaposan végigjárja, mi a különbség a különböző, állatasszisztált intervenciók között. Engem szakmai szempontból ez a rész különösen érdekelt, jó volt kicsit rendet tenni a fogalmak között, honnan számít valami terápiának, milyen feltételeknek kell hozzá megfelelni, akár az állat, akár a tréner szempontjából, hol húzódnak a kompetenciahatárok, stb. Az oktatási alkalmazás területén belül megismerhettem, hogyan lehet a cicákat akár tanulássegítő céllal bevetni az osztálytermek falai között, vagy éppen egy egyéni fejlesztésen mozgósítani őket. Ezután megismerhetjük, hogy Bánszky Noémi maga hogyan dolgozta ki saját irányvonalát, a kapcsolatalapú állatasszisztált intervenciót, ahol kulcsszerepe van az állatra odafigyelő, erőszakmentes kommunikációnak. 


Hajnalkával így szeretünk a legjobban olvasni

A kötet legnagyobb fejezete arról szól, hogyan tudnak segíteni a macskák az önismeret fejlesztésében. Ezzel kapcsolatosan számos tippet és segítséget kapunk ahhoz, hogyan legyünk jó trénerei saját állatainknak, hogyan figyeljünk jelzéseikre, és alkalmazzuk mi is az erőszakmentes kommunikációt és együttműködést. Szó esik a határhúzásról, a jutalmazásról és büntetésről, és mindez azért érdekes, mert nem csak az ember-macska vonatkozásában releváns. Nagyon tetszik, ahogy ez a szemléletmód rávilágít arra, hogy a macskánkkal való kapcsolatunk milyen sokat árul el a személyiségünkről, félelmeinkről, vagy éppen az emberi kapcsolatainkban való működésünkről. Különösen megérintett az a rész, ami arra mutatott rá, hogy néha bánhatnánk úgy magunkkal, mint a saját macskánkkal, tudatosítva magunkban, hogy az alapszükségleteink teljesítése (pihenés, énidő stb.) nem jutalom, hanem olyasmi, ami nélkülözhetetlen ahhoz, hogy működjünk és jól érezzük magunkat a bőrünkben. A könyv nagyon sok fontos kérdéssel szembesít, ami nyilván önmagában még nem lesz terápiás hatású, de jó alapot adhat az önmagunkról való gondolkodáshoz és gondoskodáshoz. 

A szöveg talán egy kicsit sűrű, ugyanakkor végig olvasmányos és érdekes, én gyakorlatilag egy ültő helyemben el is olvastam a könyvet. Ugyanakkor ez tipikusan az a kötet, ami nem ér véget a becsukásával, az olvasottak szerintem sokáig fognak még mocorogni bennem, és egy-két részhez vissza is fogok térni a későbbiekben. Nagyon jó volt arra, hogy még inkább felkeltse az érdeklődésemet a téma iránt, és ha valószínűleg nem is fogok már Hajninak túl sok trükköt tanítani (aztán ki tudja? :)), biztos, hogy ezután még tudatosabban igyekszem figyelni az ő jelzéseit és az én viselkedésemet is. Jó szívvel ajánlom a könyvet minden macskásnak, illetve azoknak is, akik fontolgatják, hogy gazdagítják az életüket egy bársonytalpú társsal. 

Értékelésem: 5/5
Kinek ajánlom?  Elsősorban macskatartóknak, illetve olyan pedagógusoknak és mentálhigiénés szakembereknek, akiket érdekel az állatasszisztált terápia. 

Nyereményjáték:

A játékunk során nagy kedvenc rajzfilmes macskákat kell felismernetek. A feladat a szokásos, a megoldást írjátok be  a rafflecopter doboz megfelelő sorába.
Figyelem! A kiadó csak magyarországi címre postáz! A nyerteseknek 72 óra áll rendelkezésére, hogy a megkapott értesítő levélre válaszoljanak, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

Feladvány:



Állomáslista:
04.15 Könyv és más
04.17 Zakkant olvas

Megjegyzések