What ​the River Knows – A folyó tudása (értékelés és nyereményjáték)

 

A Könyvmolyképző Kiadónak köszönhetően már hazánkban is olvasható Isabel Ibañez nagysikerű, duológiájának első része, A folyó tudása. Ez a lenyűgöző egyiptomi kaland bloggereinket is elvarázsolta és már most tűkön ülve várjuk a folytatást. Tartsatok velünk, derítsük ki együtt, hogy milyen titkokat rejt Egyiptom és ha nektek kedvez a szerencse, meg is nyerhetitek a kiadó által felajánlott nyereménykönyvet. 


Kiadó: Könyvmolyképző Kiadó, 2025
Oldalszám: 456 oldal
Eredeti cím: What the River Knows 
Fordította: Beleznai Eszter
ISBN: 9789636753146


A könyvet ITT tudod megrendelni!


Fülszöveg:

Kiben ​bízhatsz, ha az életed és a szíved a tét?

A bolíviai–argentin Inez Olivera a tizenkilencedik századi Buenos Aires csillogó felső tízezréhez tartozik. Ahogy a világ többi részén, a városban is a régi világ mágiája uralkodik, amely nagyrészt már feledésbe merült. Ineznek mindene megvan, amit egy lány kívánhat, kivéve szíve leghőbb vágyát, a világjáró szüleit, akik gyakran magára hagyják őt.

Amikor tragikus halálhírük érkezik, Inez megörökli hatalmas vagyonukat és egy titokzatos gyámot, egy régészt, aki egyiptomi sógorával dolgozik. Inez válaszok után kutatva Kairóba hajózik, magával viszi a vázlatfüzetét és egy ősi aranygyűrűt, amelyet apja a halála előtt küldött neki. Ám megérkezésekor a gyűrűhöz kötődő ősi mágia olyan ösvényre sodorja, ahol hamarosan rájön: a szülei eltűnése többről szól, mint amit a gyámja elhitet vele.

Mivel gyámjának dühítően jóképű asszisztense úton-útfélen keresztbe tesz neki, Ineznek az ősi mágiára kell hagyatkoznia, hogy kiderítse az igazságot a szülei eltűnésével kapcsolatban – vagy kockáztatnia kell, hogy a játszma részévé válik, amely az életét is követelheti…

Isabel Ibañez BookTok-kedvenc kötete A múmia és a Halál a Níluson szerelemgyereke. Egy magával ragadó, buja történelmi romantasy, tele kalanddal, veszéllyel és szenvedéllyel. Lélegzetelállító ellenségekből szerelmesek románc.

TikTok-szenzáció! #BookTok, #OlvassEgyJót

Éld át a legérzelmesebb, varázslatos egyiptomi kalandokat!

Véleményem:

Néha elég valami apróság, ami egy könyv elolvasása felé billent, például egy izgalmas helyszín, egy ötletes téma, egy hívogató cím vagy fülszöveg. Így került a látóterembe Isabel Ibañez What ​the River Knows – A folyó tudása című, sorozatkezdő kötete, amivel kapcsolatban néhány bloggertársam igen kedvezően nyilatkozott, így gondoltam, érdemes lenne próbát tennem vele. Nagyon kevés Egyiptomban játszódó történetet olvastam, pedig a helyszín szinte kínálja magát, ha egy kalandos, varázslattal átszőtt könyvről van szó, szóval kíváncsian vártam, mit fog nyújtani ez a csodaszép borítóval ellátott, romantikus ifjúsági regény. 


A regényünk főhőse Inez Olivera, egy jómódú család sarja, aki nagynénjével és unokatestvérével Buenos Airesben él a cselekmény kezdetén. Ennek oka, hogy szülei az év jelentős részében Egyiptomban tartózkodnak, ahol különböző ásatásokon vesznek részt, és ahova eddig még sosem voltak hajlandóak a lányt is magukkal vinni. Inez élete éppen emiatt egy kicsit magányos, nehezen érti, miért fontosabb szülei számára egy távoli ország, mint ő maga, ezért is szeretné már végre a saját szemével is látni Egyiptomot. Az alkalom előbb eljön, mint remélte volna, sajnos azonban egy tragikus hír miatt. Ineznek ugyanis levelet küld a nagybátyja, Ricardo, amiben tájékoztatja a lányt, hogy szülei meghaltak. Már ezen a ponton kiderül Inez talpraesettsége és makacssága, aki a tiltás ellenére elszökik és Afrikába hajózik, hogy kiderítse, mi történt a szüleivel. 

A fogadtatása nem éppen olyan, mint reméli, nagybátyja nem is személyesen várja, hanem Whit nevű mindenesét küldi maga helyett, aki közli Inezzel, hogy már el is kezdték megszervezni az útját hazafelé. A lány persze erről hallani sem akar, különösen azok után, hogy az úton egy rejtélyes férfi ellopja tőle azt a gyűrűt, amit még édesapja küldött neki Egyiptomból, és ami mágikus úton kapcsolódik Kleopátrához. Inezt az őrületbe kergeti, hogy senki sem hajlandó válaszokat adni neki, nagybátyja is egyre gyanúsabbá válik a számára azzal kapcsolatban, mit rejteget a szülei halálának körülményeiről, így végül arra szánja magát, hogy felszökik Ricardo hajójára, amivel a férfi épp egy újabb ásatásra indul. Ezen a ponton már a cselekmény is jobban beindul, Inez egyre újabb információkat tud meg szülei egyiptomi tartózkodásaival kapcsolatban, és persze Whit-tel is egyre közelebb kerülnek egymáshoz, hiába a fiú tartózkodó és titokzatos viselkedése. Mindezeket a kalandokat az 1800-as évek végi Egyiptomban élhetjük át, abban a korszakban, amikor a turisták és a műkincsvadászok ellepték az országot, és sokszor sajnos nem éppen a legetikusabb és törvényesebb módon kezelték a felbecsülhetetlen értékű ereklyéket. 

Kezdeném az árnyoldallal, mert szerencsére azért negatívumból volt kevesebb. Ugyanakkor nem tudok elmenni amellett, hogy borzasztó nehezen indult be a történet. Még csak nem is az zavart, hogy a cselekmény első harmada azzal telt, hogy Inez Ricardoékkal akar maradni, a férfi meg haza akarja küldeni, hanem az, hogy már engem idegesített, mennyire nem hajlandó senki korrektül viselkedni a másikkal és őszintén beszélni. Sajnáltam a lányt, mert borzasztó lehetett úgy leélni egy gyerekkort, hogy a szüleinek látszólag fontosabb volt Egyiptom, mint a saját csemetéjük, és ehhez jött hozzá, hogy a haláluk kapcsán senki sem akart egyenes válaszokat adni. Aztán ott volt Whit, akivel szép lassan összemelegedik a lány, de nem igazán értettem, hogyan, amikor a köztük lévő kémiából alig érzékeltem valamit, számomra a fiú viselkedése az esetek nagy részében inkább ellenszenves volt. Szerencsére a második harmadtól beindultak az események, nagyon izgalmasnak találtam az ásatás helyszínét, a Kleopátra sírja utáni nyomozást, és összességében azt, hogy bepillantást nyerhettem Egyiptom történelmébe. Érződik, hogy az írónőnek szívügye ez a téma, és a regényében világos állást foglal azzal kapcsolatban, mennyire etikátlanul zsákmányolták ki az országot a 19. században. A könyv képzeletbeli tortáján számomra a mágia volt a hab, nagyon tetszett, hogy finom, de annál izgalmasabb varázslatot csempészett az írónő a történetébe, mely elsősorban a tárgyakhoz kötődik. Inez valamennyire fogékony erre a mágiára, és remélem, hogy ezt még jobban ki fogja tudni aknázni a folytatásban. 

Bevallom, egyáltalán nem számítottam a befejezésre, ifjúsági regény létére nekem hatalmas gyomrost vitt be a történet, ami kifejezetten tetszett. Maradt egy sor megválaszolatlan kérdésünk, plusz egy olyan izgalmas függővégünk, ami után csak remélhetem, hogy nem kell sokat várni a második, és egyben befejező részre. Inez karakterét egészen megkedveltem, még ha néha kicsit meggondolatlan is volt, nekem tetszett a karakán hozzáállása, a bátorsága és a szenvedélyessége, őszintén drukkolok neki, hogy a folytatásban boldog befejezést kapjon. A regényt összességében élveztem, és tetszett, hogy egy olyan világba kalauzolt, amiről eddig kevés információval rendelkeztem. Ha a második rész kiküszöböli a lassú indulás csorbáját, számomra maximum pontos lesz a maga műfajában.

Értékelésem: 5/4
Kinek ajánlom? Mindenkinek, aki szeretne egy kalandos, régészeti témájú ifjúsági kalandregényt olvasni, egy csipetnyi szolid romantikával és varázslattal. 

Nyereményjáték:

Ebben a játékban most nincs más dolgotok, mint figyelmesen elolvasni a kiadó által feltöltött beleolvasó fájlt és válaszolni a feltett kérdésekre, a megoldást pedig beírni a Rafflecopter megfelelő sorába.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

Feladvány: 
Mi változtatta meg Inez életét?

 


Állomáslista:

Megjegyzések