HiSztorik- Bakóczy Sára: Crescence - Széchenyi menyasszonya
Kép:
Crescence (forrás: wikipedia)
Ki is volt hát ez a hölgy, akiért Széchenyi képes volt több, mint tíz évig rendületlenül epekedni? Crescence, Zichy Károly gróf fiatal, gyönyörű felesége, aki nem csak szépségével, hanem műveltségével és intelligenciájával is kitűnik környezetéből. Nem csoda, hogy megakad rajta Széchenyi huszárkapitány szeme is. Kezdetben azonban úgy tűnik, esélye sincs nála a csapodár férfinak, akinek hódításától zajos egész Bécs. Crescence szilárd, egyenes jellem, s bár szerelem nélküli házasságot kötött, hűséges hitvese Zichy grófnak. Persze az idő múlásával végül megkedveli a jóképű férfit, sőt, bele is szeret, elvei mellett mindvégig kitart. Amit nyújtani tud Széchenyinek, az a barátsága, bátorítása és támogatása: szellemi inspiráció.
„Nevezhet bolondnak, Crescence, két lehetetlen célt tűztem magam elé,
az ön szerelmét bírni és Magyarországot feltámasztani.”
Vitathatatlan, hogy az asszonynak jelentős szerepe volt abban, hogy Széchenyi azzá lett, aki. Hiszen mikor felajánlotta a Tudós Társaság (a mai MTA) alapítására birtokainak egyévi jövedelmét, azzal az országjobbítás mellett egyéb szándéka is volt: Crescence-nek imponálni. Magyarország fejlesztése és felemelése egy olyan „közös projektjük” tudott lenni, minek által szellemi és lelki társakká lehettek. Természetesen a regény felsorakoztatja Széchenyi főbb műveit, tevékenységeit, többek közt az első pesti lóverseny megrendezését, a Pesti Kaszinó megalakítását, nagyhatású könyveit, a Hitelt, a Világot és a Stádiumot, vagy szerepét a folyószabályozás ügyében. Legnagyobb hatást mégis Széchenyinek, mint embernek a bemutatása tett rám a maga esendőségével, hibáival, szenvedélyével. Hogy némi kritikát is megfogalmazzak: amire több hangsúlyt lehetett volna fektetni, az a magyar elmaradottság szemléltetése, így pici hiányérzetem maradt.
Bevallom őszintén, az utóbbi idők harcos-háborús történelmi regényei után jól esett egy kicsit könnyedebb vizekre evezni. Bár nem kedvenceim a romantikus történetek, ez a kötet a maga történelmi hátterével, szépséges nyelvezetével, már-már klasszikusokat idéző kifinomultságával megnyert magának. Számszerűsítve ez 9 pontot jelent a 10-es skálámon. Bízom benne, hogy valamikor lesz folytatása a történetnek, kíváncsi lennék rá.
Jehuka
Megjegyzések
Megjegyzés küldése