A csontok útja (értékelés és nyereményjáték)
A General Press kiadó egy izgalmas, skandináv mitológiával átitatott romantasy történettel kápráztat el most bennünket: megérkezett A csontok útja, amelyben egy fiatal lány történetét követhetjük végig, aki vállalkozik a lehetetlenre. Tartsatok ti is velünk, és ismerjétek meg Silla útját a végzete felé! És ne feledjétek, hogy a turné végén kisorsolunk egy példányt a kötetből!
Kiadó: General Press Kiadó, 2025
Oldalszám: 616 oldal
Eredeti cím: The Road of Bones
Fordította: Fügedi Tímea
ISBN: 9789634529828
A könyvet ITT tudod megrendelni!
Demi Winters kanadai írónő nemrég megjelent viking fantasyje, A Csontok útja alapvetően a General Press Kiadó igényes marketingjének köszönhetően került a látóterembe. Nemrég abba a szerencsés helyzetbe kerültem, hogy egy csodás csomag részeként kaptam meg a könyvet, ami mellé térkép, az írónő levele, könyvjelző és kitörölhető szövegkiemelő is járt (hatalmas pacsi érte az államvizsgára való készülés közben!). Persze, a téma önmagában is vonzott, nagyon szeretem a skandináv mitológiát és a viking korszakban játszódó történeteket, már csak abban reménykedtem, hogy nem a romantikus szál fogja elvinni a hátán a regényt, hanem tényleg kapunk egy izgalmas világépítést tartalmas mágikus elemekkel. Most, az olvasás után, bár be kell vallanom, hogy küzdelmesebb volt a könyv, mint a borítóra pillantva gondoltam, szerintem megérte a kicsit lassabb indulást végigdöcögni.
Fülszöveg:
Egy menekülő nő. Egy csapat rettenthetetlen harcos. Egy tiltott szerelem. És a titok, amely mindannyiukat fenyegeti.
Íseldur királynéja harcosokat küld, hogy Sillát, a fiatal lányt a színe elé vigyék, ahol halál vár rá. Amikor az apját megölik, a férfi utolsó szavai kockázatos küldetésre indítják Sillát: utazzon végig a veszedelmes Csontok útján – ahol zsoldosok, ijesztő lények és egy titokzatos gyilkos portyázik –, és menjen a királyság északi részébe, Kopa városába, ahol végre biztonságban lesz.
Miután alig éli túl az első útszakaszt, a kétségbeesett Silla elrejtőzik a hírhedt Véresbárdú Banda szekerén. Ahhoz, hogy eljusson Kopába, maga mellé kell állítania Bárdszeműt, a harcosok mogorva vezetőjét, miközben el kell kerülnie Farkast, a zavarba ejtően jóképű jobbkezét. A királyné kegyetlen bérgyilkosának azonban más tervei vannak, és megszállottan vadászik a lányra.
Vajon Silla épségben eljut az úti céljához? Vagy a Csontok útjának áldozatává válik?
Véleményem:
Demi Winters kanadai írónő nemrég megjelent viking fantasyje, A Csontok útja alapvetően a General Press Kiadó igényes marketingjének köszönhetően került a látóterembe. Nemrég abba a szerencsés helyzetbe kerültem, hogy egy csodás csomag részeként kaptam meg a könyvet, ami mellé térkép, az írónő levele, könyvjelző és kitörölhető szövegkiemelő is járt (hatalmas pacsi érte az államvizsgára való készülés közben!). Persze, a téma önmagában is vonzott, nagyon szeretem a skandináv mitológiát és a viking korszakban játszódó történeteket, már csak abban reménykedtem, hogy nem a romantikus szál fogja elvinni a hátán a regényt, hanem tényleg kapunk egy izgalmas világépítést tartalmas mágikus elemekkel. Most, az olvasás után, bár be kell vallanom, hogy küzdelmesebb volt a könyv, mint a borítóra pillantva gondoltam, szerintem megérte a kicsit lassabb indulást végigdöcögni.
Történetünk az Íselduri Királyságban játszódik, ahol a cselekmény szerint már tizenhét éve uralkodik Ivar király, új, kegyetlen szokásokat és isteneket hozva az emberek közé. Főhősünk, Silla épp egy ilyen kegyetlen rituálé résztvevője a történet bevezető jelenetében, amikor is a helyi katonák közreműködésével egy városka népessége halálra kövezi azokat, akiket mágiahasználattal vádolnak. Ez a bevezető éppen elég ahhoz, hogy az írónő megteremtse a történet sötét atmoszféráját, és hogy kiderüljön, itt azért nem fogunk szűkölködni majd a brutálisabb jelenetekben. Silla és apja hosszú ideje vándorolnak városról városra, mindenhol csak pár hónapot töltenek el, hogy aztán más névvel, más tájakon kezdjenek mindig mindent újra. Főhősünk olyan dolgokat is lát, amit mások nem, így hamar összerakhatjuk, hogy ez a világ mennyire veszélyes a hozzá hasonlóknak, ez a veszély azonban kiéleződik, amikor egy nap katonák támadnak rájuk, hogy Sillát a királynő elé vigyék. Bár a lánynak sikerül elmenekülnie, apját elveszíti az ütközetben, és teljesen egyedül maradva a világban, az egyetlen célja az marad, hogy eljusson Kopába, ahol állítólag biztonságos menedék vár rá.
Ahogy a bevezető fejezet szépen megágyazott neki, hamar kiderül, hogy egy fiatal lány számára az északra vezető út a Csontok útján szinte egyenlő a biztos halállal. A közeli erdőkben egy titokzatos gyilkos garázdálkodik, nem beszélve a számtalan szörnyeteggel és gonosz lénnyel, akik az úton tanyáznak. Silla végső elkeseredésében felszökik egy szekérre, amiről kiderül, hogy a Véresbárdú Banda járműve, akik különböző megbízásokat teljesítenek a királyságnak. Találkozásukkor épp egy ilyen, különösen jól jövedelmező küldetésre indulnak, a tapasztalatlan lány pedig úgy hiányzik nekik, mint púp a hátukra, Silla mégis meg tudja győzni őket, hogy vigyék magukkal, ezzel elindítva a csapat és a lány közt kialakuló, lassan épülő, törékeny bizalmat. Persze az út így is számtalan veszélyt rejt magában, ráadásul Silla számára az is kérdés, hogy vajon pontosan kik vadásznak rá és miért, és ha mindez nem lenne elég, az írónő még némi szerelmi háromszög-szerű romantikus bonyodalmat is beleszőtt a történetébe - más kérdés, hogy üdítő újdonságot jelentett, hogy ez a szál most inkább feldobta számomra a történetet, mint hogy fölöslegesen elvonta volna a figyelmet a lényegről.
Nem nagyon szeretnék a cselekményről többet elárulni, hiszen nehéz anélkül, hogy lelőném a fontosabb poénokat, inkább a benyomásaimat összegezném. Kezdve a negatívumokkal, azzal együtt, hogy szeretem az igényes világépítést és a történetek megágyazását, azért ez a könyv elég lassan indul be, az első fejezeteket eléggé darabosnak és nehezen emészthetőnek éreztem. Ugyanakkor ez tényleg csak az első 100-150 oldalt tette munkásabbá, miután ráállt az agyam a nyelvezetre, a stílusra, elhelyeztem mindent és mindenkit magamban, már sokkal gyorsabban szántottam a fejezeteket. Más negatívumot én őszintén szólva nem is érzékeltem, talán csak annyi, hogy Silla karaktere lassan lopta be magát a szívembe, de az tetszett, hogy nem egy sablonos szupernő, hanem olyan női főhős, akinek vannak hibái, gyengeségei, tud idétlenül kinézni és viselkedni, de mindemellett helyén van a szíve. És akkor rá is térnék azokra a dolgokra, amiket viszont nagyon szerettem. Az első a viking világ és környezet, annak idején hatalmas rajongója voltam a Vikingek című sorozatnak, ebben a könyvben pedig sok dolog visszaköszönt onnan, akár a karakterek, akár a történések szintjén (Csak annyit mondok, vérsas. Bahh.). Tetszett a mágia ábrázolása is, ezt sem éreztem tucatmegoldásnak, izgalmas volt, titokzatos, és számtalan jövőbeli potenciált tartogató. És persze ott volt a Véresbárdú Banda, mint antihős csapat, ráadásul mindjárt két izgalmas férfi szereplővel, akikkel kapcsolatban lehetett spekulálni, ki fogja majd Silla szívét rabul ejteni (mondjuk mindegy is, mert Rey-t lestoppoltam, hehe :)). Egyre jobban szeretem az ehhez hasonló, talált család-típusú történetszálakat, illetve az ezekre jellemző, kicsit ingoványos erkölcsű, mégis a maga módján becsületes figurákat. Aztán volt itt még némi izgalom, ordas nagy árulás, egy csomó múltbéli rejtély, szóval kezdem kapisgálni, mi mindent lehet ebből a sztoriból még kihozni a következő négy részben.
Összességében, szerintem A Csontok útja egy kellemes bevezető kötet, sajátos és izgalmas világépítéssel, ugyanakkor kicsit lassabb történetvezetéssel, amit ízlés dolga, mennyire tolerálunk jól. Szerintem jó bevezető lehet a dark fantasy műfajába, én azért sokszor éreztem úgy, hogy inkább az ifjúsági zsánert karcolja felülről, de ez nem jelenti azt, hogy ne lennének benne brutálisabb vagy mélyebb jelenetek. Az biztos, hogy mindenképpen el fogom olvasni a folytatást is, és külön öröm, hogy ennyire szép kiadásban foghatjuk a kezünkbe a történetet.
Értékelésem: 5/4,5
Kinek ajánlom? Mindenkinek, aki szívesen olvasna egy viking világban játszódó, sötét fantasyt.
Nyereményjáték:
Ezúttal azt teszteljük, milyen jól ismeritek a skandináv mitológiát! Nincs más dolgotok, mint helyesen megválaszolni az állomásokon feltett kérdéseket, és a megfejtést beírni a Rafflecopter doboz megfelelő sorába!
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Feladvány:
Ki a skandináv mitológia főistene, mindenek atyja?
Állomáslista:
07.11. Kitablar - extra
07.15. Angelika blogja
07.17. Readinspo
07.18. Kitablar
07.19. Könyv és más
07.21. Kelly és Lupi olvas
07.24. Dreamworld
07.25. Csak olvass!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése