A végzetes vonatút - Orczy Mimi kalandjai 4. (értékelés és nyereményjáték)
Orczy Mimi karaktere sokunk szívébe belopta magát. Szerencsére nem kellett sokat várnunk a folytatásra, amelyben a fiatal lány kalandjai tovább folytatódnak. A lány alig várja, hogy a budapesti internátust maga mögött hagyva ismét Angliában tölthesse a nyári vakációt, de kicsit másképp alakultak a dolgok és Mimi Ankával együtt egy Nagyváradra robogó vonaton találja magát! Vajon mi történik azok a végzetes vonatúton? Tartsatok velünk, fedezzük fel együtt a könyv tartogatta meglepetéseket, merüljünk el együtt a kalandokban és ha nektek kedvez a szerencse, akkor tiétek lehet a kiadó által felajánlott nyereménykönyv.
Kiadó: Manó Könyvek, 2025
Oldalszám: 288 oldal
ISBN: 9789635846580
A könyvet ITT tudod megrendelni!
Az elmúlt két év és az első három kötet alapján lassan, de biztosan vált Orczy Mimi az egyik legkedvesebb ifjúsági hősnőmmé. Ruff Orsolya szerintem kimagaslóan jó abban, hogy úgy repít minket vissza a 19. századba, hogy közben a mai olvasókat is képes megszólítani, így pedig könyvei olyan értéket képviselnek, amit mindenképpen érdemes megismerni. Nagyon vártam már A végzetes vonatút című, negyedik kötetet, ilyenkor mindig izgalmas kérdés, hogy vajon ezúttal Mimi kalandjai melyik földrajzi régióba fognak vezetni és milyen bűnügy felgöngyölítésében fog kulcsszerepet játszani.
Fülszöveg:
Báró Orczy Mimi alig várja, hogy a budapesti internátust maga mögött hagyva ismét Angliában töltse a nyári vakációt. Csakhogy minden másképp alakul, és hamarosan egy Nagyváradra robogó vonaton találja magát! A kiruccanásra szerencsére elkíséri hűséges szobalánya és legjobb barátnője, Anka, meglepetésükre pedig hamarosan régi ismerősökbe botlanak. Az út kellemesnek ígérkezik, noha a rejtélyek száma egyre szaporodik, ráadásul az egyik utast hamarosan holtan találják a fülkéjében. Vajon kinek állhatott az útjában? És ki az a rejtélyes fiatal nő, aki korábban halált jósolt neki? Mit rejteget az özvegy, mi a titka a vonat kétbalkezes pincérének, és kinek a hibája, hogy az utasoknak kényszerpihenőt kell tartaniuk a pusztában? Mimi tudja, hogy még az előtt kell megoldania az ügyet, hogy a vonat befutna Nagyváradra, máskülönben félő, hogy a valódi tettes végérvényesen kereket old.
Ruff Orsolya ezúttal egy igazán formabontó résszel jelentkezett, hiszen egyetlen nap – méghozzá micsoda nap! – eseményein követhetjük Mimit.
Véleményem:
Az elmúlt két év és az első három kötet alapján lassan, de biztosan vált Orczy Mimi az egyik legkedvesebb ifjúsági hősnőmmé. Ruff Orsolya szerintem kimagaslóan jó abban, hogy úgy repít minket vissza a 19. századba, hogy közben a mai olvasókat is képes megszólítani, így pedig könyvei olyan értéket képviselnek, amit mindenképpen érdemes megismerni. Nagyon vártam már A végzetes vonatút című, negyedik kötetet, ilyenkor mindig izgalmas kérdés, hogy vajon ezúttal Mimi kalandjai melyik földrajzi régióba fognak vezetni és milyen bűnügy felgöngyölítésében fog kulcsszerepet játszani.
Történetünk kezdetén már javában tombol a nyári szünet, Mimi pedig Ignácz Péterné leányneveldéjében várja, hogy végre ő is útra kelhessen Londonba. Az utolsó pillanatban azonban változik a terv, az intézetben megjelenik Mimi hűséges szobalánya és barátnője, Anka, aki közli, hogy London helyett Erdélybe utaznak, hogy ott töltsék a szünidőt Imrei grófnő birtokán. Fiatal hősnőink annak rendje és módja szerint fel is szállnak a Nagyváradba tartó vonatra, néhány ízletes kugler társaságában, azonban hamarosan több meglepetés is éri őket. Az első, hogy a vonaton számos régi ismerős bukkan fel, mintha csak a véletlen intézné úgy, hogy Mimi újra összefusson korábban megismert barátaival. A másik pedig egy ennél is drámaibb fordulat, mely során a vonat egyik utasát holtan találják. Az áldozatnak csak a vonaton számos ellensége akadt, akik közül többen hangot is adtak bosszúvágyuknak, ezek után pedig alaposan fel kell kötni a gatyát - párdon, szoknyát -, ha Mimi szeretné kibogozni, ki lehetett az elkövető.
Szerencsére hősünk nincs teljesen magára hagyva ebben a nyomozásban, a vonaton utazik ugyanis régi kedves ismerőse, Barrett nyomozó is, akit igazán megkedveltem a sorozat második részében. Az viszont ténylegesen nem segít a helyzeten, hogy a vonaton meglepően sok az egy fülkére eső gyanúsítottak száma, akiknek okuk lehetett meggyilkolni az áldozatot. Mimi azonban, ahogy már megszokhattuk tőle, nem esik kétségbe, hanem alaposan körbejárja a lehetséges indítékokat és bizonyítékokat, hogy aztán a hatóságokat megszégyenítő ügyességgel kerüljön egyre közelebb a megoldáshoz. A kérdés csupán az, hogy sikerül-e feltennie a pontot az i-re, mielőtt a vonat eljut Nagyváradra, a gyilkos pedig kicsúszna a markából.
A regény cselekményének nagy része gyakorlatilag egyetlen nap alatt játszódik, ráadásul egy viszonylag szűk térben. Ezt a fajta felállást sok klasszikus krimi és detektívtörténet alkalmazza, tetszett, ahogyan az írónő újragondolta ezeket az ismert toposzokat. A mellékszereplők tekintetében megint nem lehet okunk a panaszra, nekem nagyon tetszett az is, hogy a sorozat eddigi köteteiből is beemelt több figurát, illetve az új karakterek is kellően izgalmasak és titokzatosak voltak. Elég sokat kombináltam és agyaltam én is olvasás közben, és felváltva gyanakodtam az utasokra, egy idő után pedig már sejtettem, mi lesz a végkifejlet, de ez nem vont le cseppet sem az élvezetekből, hiszen az olvasmányos szöveg, Mimi karakán, talpraesett karaktere most is elvarázsolt és repített a fejezeteken át. Mindehhez pedig megint kapunk egy csipetnyi abszurd humort, legyen szó ájuldozó hölgyekről, botcsinálta betyárokról, vagy éppen az alföldi gémeskútból lefetyelő cirkuszi lámáról.
Szerintem nagy kincs az ifjúsági irodalom műfajában is, amikor egy sorozat részei egy idő után nem laposodnak el, és szerintem pont ezt kedvelem a leginkább Ruff Orsolya történeteiben. Persze, a szereplők és a főbb cselekményfolyam hasonló, de a változatos helyszínek és a kis csavarok mindig hozzáadnak annyit az új kötethez, hogy az újdonság erejével hasson. Nagyon szeretem azt is, hogy az írónő alaposan utánanéz az adott korszaknak (ezt testközelből is megtapasztalhattam, amikor még a harmadik részhez kapcsolódó helytörténeti sétán vehettem részt), így tényleg megelevenednek előttünk a korabeli helyszínek, ruhák, ételek. Összességében ezt a kalandot is nagyon élveztem, és remélem, hogy a jövőben még sokáig nem kell nélkülöznünk Mimi kalandjait. Bár a kiadó 10 éves kortól ajánlja a regényt, azért azt vegyük figyelembe, hogy a gyilkosság témája nem biztos, hogy minden gyerkőcnek megfelelő ebben a korban, viszont 12 éves kortól már én is azt mondom, hogy jó szívvel ajánlom bárkinek.
Értékelésem: 5/5
Kinek ajánlom? Magát a sorozatot mindenkinek, aki szereti az izgalmas, nyomozós ifjúsági történeteket és karakán, fiatal hősnőket.
Nyereményjáték:
A sorozat főhősét, a kalandvágyó, talpraesett Mimit valóságos személy inspirálta, aki nem más, mint a világ egyik legolvasottabb magyar származású szerzője, A Vörös Pimpernel írója, Orczy Emma. A játékban ezért most rá koncentrálunk. Minden állomáson találtok egy kérdést, nektek pedig nincs más dolgotok, mint a Rafflecopter megfelelő sorába beírni a helyes választ.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Feladvány:
Hol született Orczy Emma?
Állomáslista:
Megjegyzések
Megjegyzés küldése