Japán ​legrövidebb története (értékelés és nyereményjáték)

 

A legtöbb Japánról szóló könyv elsősorban a modern Japán érdekességeit mutatja be nekünk, európai olvasóknak, ez a könyv azonban az őskortól kezdi a történetet, és végighaladva az idő vonalán jutunk csak el a jelenig. Így olyan érdekességeket is megtudhatunk Japánról, a történelméről, a kultúrájáról, amikről talán eddig még nem is hallottunk. Mindezt érdekfeszítő, olvasmányos stílusban, hogy úgy érezzük, mintha egy regényt olvasnánk, nem pedig egy tankönyvet. Tarts ezúttal két bloggerünkkel, fedezd fel velünk Japán izgalmas történetét, és a turné végén nyerj te is egy példányt a könyvből az Athenaeum Kiadónak köszönhetően.



Kiadó: Athenaeum Kiadó, 2025
Oldalszám: 304 oldal
Eredeti cím: The Shortest History of Japan
Fordította: Bartók Imre
ISBN: 9789635435012


A könyvet ITT tudod megrendelni!


Fülszöveg:

Japán, ​amely nyakékként húzódik végig az ázsiai kontinens partjainál, jóval messzebb fekszik Ázsiától, mint Nagy-Britannia Európától. A tenger évszázadokon át természetes akadályként védte a szigetországot a behatolóktól, és lehetővé tette, hogy a helyi kultúra egészen egyedi irányokban fejlődhessen. Az Edo-korban a Tokugava-sógunátus sikeresen lezárta az országot a Nyugat előtt, Japán később azonban változtatott ezen, és rövid idő alatt igyekezett befogadni a nyugati kultúrát. Mindkét magatartás ugyanazt a célt, a gyarmatosítás elkerülését, illetve a hagyományos életmód megőrzését szolgálta. Zen, haiku, harcművészetek, szusi, anime, manga, filmművészet, videójátékok… A japán kultúra rengeteg vívmánnyal gazdagítja a nyugati világot. Ennek ellenére Nyugatról szemlélve Japán továbbra is távoli szigetnek tűnhet, amelynek mindig ellentmondásos volt a kapcsolata a külvilággal. Lesley Downer a téma szakavatott ismerőjeként és remek tollú történetmesélőként mutatja be a japán történelem fordulópontjait és az azokat meghatározó rendkívüli személyiségeket – a napistennőtől származó császárokat, valamint a hadurakat, szamurájokat, kereskedőket, udvarhölgyeket, női harcosokat, gésákat és üzletembereket –, akik a maguk módján valamennyien hozzájárultak e páratlan társadalom formálódásához.


Véleményem:

Már tizenéves korom óta nagyon sok dolgot szeretek, ami Japánhoz köthető, legyen szó kultúráról, irodalomról, rajzfilmekről, harcművészetekről vagy ételekről. Egyszer még egy japán nyelvkönyvet is vettem, hogy önszorgalomból megtanuljam a nyelvet (spoiler: nem tanultam meg), és manapság is szívesen olvasok bármit, ami Japánnal kapcsolatos. Ugyanakkor az is tény, hogy ha bármit el kellett volna részletesebben mondanom az ország történelméről, akkor erősen vakartam volna a fejem, ez nem olyasmi, amire van idő az iskolai tananyagban, így marad annyi információ, amit a különböző filmekből, regényekből felszív az ember. Éppen ezért éreztem abszolút hiánypótlónak Lesley Downer kötetét: ha valaki esetleg érdeklődik, de nem szeretné átrágni magát Conrad Totman féltégláján, akkor a Japán legrövidebb története a tökéletes választás.


A könyvbe lapozva hamar kiderül, hogy ez tényleg egyfajta történeti áttekintés, ennek előzetes feldolgozását segíti az a klassz táblázat, amiben a szerző ismerteti Japán történelmének legfontosabb korszakait, nem csupán évszámokkal, hanem a fontosabb sajátosságokkal együtt. Külön plusz pont a részemről, hogy az egyes korszakok mellett arról is olvashatunk, hogy akkoriban milyen jelentős folyamatok zajlottak a világ más pontjain, ez sokat segít abban, hogy az olvasó kontextusba tudja helyezni az olvasottakat. Ezután térünk rá a konkrét fejezetekre, melyek a vadászó-gyűjtögető Dzsómon-kortól kezdve egészen napjainkig vezetnek végig, közben alaposan, mégis érthető módon bemutatva az adott kor uralkodóit, társadalmi berendezkedését, vallási vagy kulturális sajátosságait, illetve egyéb érdekességeket. 

Az az igazság, hogy annak ellenére, hogy a szöveg nagyon olvasmányos, sokszor egészen filmszerű, azért nagy mennyiségű információval operál. Bár olvasóként felfogtam a leírtakat és érdekesnek is találtam, azért egy idő után éreztem, hogy az agyam nem képes több idegen nevet vagy helyszínt befogadni, legyen bármennyire érdekes, hogy az adott uralkodóval mi történt éppen az 1200-as években. Éppen ezért sokkal jobban élveztem azokat a pillanatokat, amikor az írónő valamilyen összefüggésre tudott rámutatni a mondanivalójával, ilyenkor tényleg megvolt az az élményem, hogy kicsit közelebb kerülök ennek az izgalmas kultúrának a megértéséhez. Ilyen volt például, amikor Japán földrajzi sajátosságait és a sintoizmus összefüggéseit világította meg, vagy amikor azt ecsetelte behatóbban, hogy a Heian-kor befolyásos családjai hogyan tudták a háttérből irányítani a császári udvar szálait. Egyébként éppen ez a korszak, vagyis az ezt bemutató fejezet volt számomra a legizgalmasabb, nagyon jól átjöttek ennek az időszaknak a sajátosságai, az intrikákkal és a törékeny béke feltételeivel. 

A fejezetekben olvashatunk azokról a jellegzetességekről is, amik mindenkinek eszébe jutnak Japán kapcsán, például szamurájokról, gésákról, sógunokról, teaszertartásról, színházról, vagy épp az írásjelekről. Külön jó volt, hogy ezek mindig az adott korszakba, egy idővonalba ágyazottan kerültek bemutatásra, így könnyebb volt elhelyezni őket az adott kulturális vagy politikai kontextusban. Érdekes volt azt is nyomon követni, hogy fért meg Japánban egymás mellett a kezdetektől az ősi sintoizmus és a buddhizmus, ahogy azt is, hogyan hullámzott mindig Japán nyitottsága a külvilág felé. Legyen szó Kína befolyásáról vagy éppen a portugál hódítókról, erre az elszigetelt világra mindig próbáltak mások hatással lenni, az pedig általában az éppen uralkodó hatalom érdekein múlt, hogy ezeknek mennyire engedtek teret. De persze az olvasás itt nem ér véget, hiszen hamarosan roboghatunk tovább a történelemben a világháborúkon keresztül egészen napjainkig, így, ha gyorstalpaló módon is, de tényleg átfogó képet kapunk az ország történelméről. 

Összességében egy kicsit vegyesek az érzéseim. Tényleg nagyon olvasmányos a könyv és rengeteg érdekességet lehet benne olvasni, ugyanakkor szerintem túl sok a tényadat ahhoz, hogy ez egy könnyen emészthető kötet legyen. Az biztos, hogy aki hozzám hasonlóan nagyon keveset tud Japán történelméről, annak jó választás, hogy valamennyire képbe tegye, ugyanakkor pont a sűrűség miatt nem vagyok benne biztos, hogy három hónap múlva túl sok mindent tudnék elismételni belőle. De tulajdonképpen ez nem is baj, hiszen az ember a későbbiekben nyugodtan utánajárhat jobban az őt érdeklő résztémáknak, az én agykapacitásom pedig semmiképpen sem minősíti ezt az egyébként nagyon igényes, gazdagon illusztrált munkát. Még ezekkel a nehézségekkel együtt is úgy érzem, hogy sikerült picit jobban megérteni, megérezni ezt a nagyon színes, egyszerre zárt és nyitott világot, ami annyira más, mint a miénk. 

Értékelésem: 5/4,5
Kinek ajánlom? Mindenkinek, aki szeretne egy kompakt, olvasmányos és érdekes könyvet olvasni Japán múltjáról és jelenéről.

Nyereményjáték:

Mostani nyereményjátékunkban japán szerzők regényeit keressük. Minden állomáson találtok egy-egy idézetet, a ti feladatotok pedig, hogy a könyv címét beírjátok a rafflecopter-doboz megfelelő helyére!
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

Feladvány:
“Ha bántja valami, ha nehéz időket él át, azt ki kell sírnia magából! A víz mindent el tud mosni.”
a Rafflecopter giveaway

Állomáslista:
07.25. Könyv és más
07.27. Spirit Bliss Sárga könyves út extra
07.29. Spirit Bliss Sárga könyves út

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések