Mindenki lelép - Thriller a mai Magyarországról (értékelés és nyereményjáték)
Adott egy baráti társaság, akik hosszú idő után végre összejöttek, hogy egy balatoni luxusvillában ünnepeljék meg egyikük születésnapját. A hosszú hétvége végére azonban valakit holtan találnak a parton. Vajon mi történt a baráti összejövetelen, ki lehet az áldozat, és ki lehetett a tettes? Dorosz Dávid lélektani krimije ezekre a kérdésekre ad választ amellett, hogy a magyar társadalom egy rétegéről is izgalmas látleletet nyújt. Tartsatok bloggereinkkel a blogturné állomásain, és nyerjétek meg a Cser Kiadó által felajánlott példányt!
Kiadó: Cser Kiadó, 2025
Oldalszám: 320 oldal
ISBN: 9789632787848
A könyvet ITT tudod megrendelni!
Az utóbbi években szinte észrevétlenül alakult ki bennem, hogy ha kortárs, minőségi irodalomra vágyom izgalmas témákban, akkor a Cser Kiadó mindig jó választás. Ugyan nem jelenik meg őrülten sok kötet náluk, de őszintén szólva én még nem tudtam rosszba nyúlni, így tökéletes bizalommal vetettem bele magam Dorosz Dávid Mindenki lelép című regényébe. Azt talán már az elején fontos leszögezni, hogy a címkék ellenére ne hagyományos thrillerre számítson az olvasó, ugyanakkor én minden téren kárpótolva éreztem magam, feszültségben, lélektani mélységekben és izgalomban semmivel nem maradt el ez a történet a műfaj igényesebb darabjaitól.
Fülszöveg:
Baráti társaság. Luxusvilla a Balaton felett. Egy hétvége, amely mindent megváltoztat.
Ádám villájában minden adott egy tökéletes hétvégéhez: régi egyetemi csapat gyűlik össze a Londonból hazatérő Ági negyvenedik születésnapjára. De már semmi sem olyan, mint régen. A hazugságok és a múlt árnyékai gyorsan felszínre törnek.
Az ártatlan ünneplés vasárnap hajnalra tragédiába fordul: egy holttest hever a parton. Ferinek, a traumáival küzdő nyomozónak alig néhány órája van kiderítenie az igazságot, mielőtt az ügyet eltussolják. Ki az, aki bármire képes, hogy a titkai ne kerüljenek napvilágra?
MINDENKI megváltozott. A hatalomtól. A pénztől. A félelemtől.
MINDENKI játszik. Szerepeket. Játszmákat. Egymás ellen és egymásnak.
MINDENKI hazudik. A világnak. A barátainak. Önmagának.
MINDENKI fél. Hogy mit tudnak róla. Hogy mi derülhet még ki.
MINDENKI menekül. A döntései elől. A tettei elől. Önmagától.
MINDENKI LELÉP
Véleményem:
Az utóbbi években szinte észrevétlenül alakult ki bennem, hogy ha kortárs, minőségi irodalomra vágyom izgalmas témákban, akkor a Cser Kiadó mindig jó választás. Ugyan nem jelenik meg őrülten sok kötet náluk, de őszintén szólva én még nem tudtam rosszba nyúlni, így tökéletes bizalommal vetettem bele magam Dorosz Dávid Mindenki lelép című regényébe. Azt talán már az elején fontos leszögezni, hogy a címkék ellenére ne hagyományos thrillerre számítson az olvasó, ugyanakkor én minden téren kárpótolva éreztem magam, feszültségben, lélektani mélységekben és izgalomban semmivel nem maradt el ez a történet a műfaj igényesebb darabjaitól.
Történetünk főszereplői a harmincas éveik legvégén járó férfiak és nők, akik annak idején az egyetemen ismerkedtek össze és alkottak baráti társaságot. Bár a csapat tagjai az utóbbi években kicsit eltávolodtak egymástól, többen külföldre költöztek, azért igyekeznek tartani a kapcsolatot. Erre jó apropó az egyik lány, Ági születésnapja, amit legjobb barátnője, Szilvi kezd szervezni egy balatoni hosszú hétvége keretein belül. A jeles eseményre mind a hatan eljönnek, azonban az önfeledt bulizás és a kellemes nosztalgiázás mellett igen hamar felszínre kerülnek régi sérelmek, elhallgatott titkok, illetve olyan világnézeti különbségek, amik ebben az életkorban már képesek éket verni a barátságok közé. A több idősíkon játszódó történet egy jövőbeli pontján pedig egy nyomozó fejezeteit olvashatjuk, akit vasárnap reggel riasztanak a partra egy holttesthez. Olvasóként egyből érezzük, hogy ez bizony a baráti társaság valamelyik tagja lesz, ahhoz azonban nagyon hosszú és izgalmas út vezet, hogy kiderüljön, pontosan mi történt a hétvégén, ami egyikük halálához vezetett.
A stílus, a nyelvezet és a rövid, olvasmányos fejezetek engem az első pillanattól kezdve beszippantottak, gyakorlatilag egy ültő helyemben ki is olvastam a könyvet. A fejezeteket mindig a baráti társaság valamelyik tagjának a szemszögéből olvashatjuk, többnyire a hétvége eseményeit elmesélve, de azért akadnak múltbeli kitekintések is, főleg, amikor a jelen feszültségét kell alátámasztani. A társaság tagjainak mind megvan a maguk története, nehézségei, titkolnivalói. Szilvi és Zoli látszólag álompárnak tűnik, a férfi egyre feljebb lépked a vállalati ranglétrán, ő szerzi azt a balatoni luxusvillát is főnöke jóvoltából, ahol a társaság a születésnapot ünnepli. Ugyanakkor egyből látjuk ennek az életmódnak a hátulütőit is, illetve azt, hogy Szilvinek mit kell elviselnie a házasságában azért, hogy ezen a színvonalon élhessen. Ági és Áron annak idején egy párt alkottak, a lány viszont mindenképpen külföldön képzelte el a jövőjét, így a diplomaosztó után egyedül költözött Londonba. Jelen van még Anna, Áron felesége, illetve Szilvi fivére, Robi is, őket eleinte kicsit mellékesebb szereplőknek éreztem, később azonban ők is bebizonyítják, hogy izgalmas ízt tudnak adni a cselekményhez. És végezetül ott van még Feri, a nyomozó, néhány fejezetet az ő szemszögéből olvashatunk végig, ugyanakkor fontos, hogy ezekben sem konkrétan a nyomozáson van a hangsúly, inkább a férfi karakterén és személyes történetén, illetve a rendszeren, ami egy bizonyos társadalmi körben simán engedi, hogy akár egy halálesetet is eltussoljanak.
Nagyon szeretem azokat a történeteket, amik akkor is tudnak izgalmasak lenni, ha éppen semmi különös nem történik bennük. Itt gyakorlatilag a baráti társaság tagjai közti dinamika, a pattogó feszültség, és a magyar valóság különböző szegmenseinek hiteles ábrázolása az, ami elviszi a hátán az egész könyvet. Mivel én is ebbe a generációba tartozom, szerintem duplán érdekes volt számomra, hiszen azokkal a figurákkal, jelenségekkel, dilemmákkal és helyzetekkel találkozom én is, mint a regény szereplői, illetve ugyanazok a dolgok töltenek el nosztalgiával, mint őket. Felmerül sok fontos téma, például a külföldre költözés nehézségeivel vagy az itthoni érvényesüléssel kapcsolatban, de ugyanígy hiteles bepillantást kaphatunk különböző családi traumákba, párkapcsolati problémákba vagy egzisztenciális válságokba. Dorosz Dávid nagyon jól adagolja a történetbe a feszültséget, és még ha a párbeszédek néha picit életszerűtlenek is voltak, a szereplők mégis jól hoztak bizonyos jellegzetes karaktertípusokat, akikben mindenki ráismerhet egy-egy közelebbi vagy távolabbi ismerősére. Meglepő módon számomra a legizgalmasabb figura Zoli volt - ő, aki életmódjával, értékrendjével a lehető legtávolabb áll tőlem, mégis, valahogy az ő mélységeire, titkaira voltam a leginkább kíváncsi.
Olvasás közben nagyon gyorsan fogytak a fejezetek, egyre jobban érdekelt, kiről mi fog kiderülni, illetve az is, hogy kinek a holtesttét találták meg a rendőrök és mi történt vele. Bár a befejezés talán kicsit elrugaszkodott volt, ebbe a sztoriba nekem bőven belefért, és tulajdonképpen megnyugtatónak éreztem a lezárást, mindennel együtt. Nagyon örülök, hogy ismét ilyen pozitív élményt nyújtott egy magyar szerző könyve, és bízom benne, hogy a jövőben olvashatunk még mást is Dorosz Dávidtól.
Értékelésem: 5/5
Kinek ajánlom? Mindenkinek, aki szívesen olvasna egy hazai környezetben játszódó, pörgős, feszültségekkel teli történetet sok titokkal és drámával.
Nyereményjáték:
Mostani nyereményjátékunkban a Cser Kiadó köteteiből szemezgetünk. Minden állomáson találtok egy-egy részletet a fülszövegből, a ti feladatotok pedig, hogy a könyv címét beírjátok a rafflecopter-doboz megfelelő helyére!
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Feladvány:
“Férfinak lenni nem könnyű, a regény hőse ezzel a keserű igazsággal régóta tisztában van. Helyzetét az sem teszi könnyebbé, hogy évek óta olcsó akciókrimiket ír, és ellentétben népszerű főhősével, a sármos és kemény öklű zenetörténész Devon Balagannal, messzire kerüli a szakmai siker. Ezek után érthető, ha az sem dobja fel igazán, amikor kiderül, legjobb barátja Vércsetánc címmel megírta a tökéletes magyar krimit.”
Állomáslista:
07.23. Könyv és más
07.24. Szembetűnő
07.26. Spirit Bliss Sárga könyves út
07.29. Kelly és Lupi olvas
Megjegyzések
Megjegyzés küldése