Sárkánylegendák (értékelés és nyereményjáték)

 

Vajon hogyan képzelték el a különféle népek és kultúrák a sárkányokat a történelem folyamán? Félelmetes szörnyetegeknek, vagy éppen varázserejű, segítő szándékú lényeknek? A Móra Könyvkiadó újdonsága ezekre a kérdésekre keresi a választ egy csodaszép kötet formájában. Ismerjétek meg ti is Tea Orsi Sárkánylegendák című gyűjteményét, melyet Láng Anna gyönyörűséges illusztrációi díszítenek. Tartsatok velünk a nyereményjáték során, és nyerjétek meg a Kiadó által felajánlott példányt!



Kiadó: Móra Könyvkiadó, 2024
Oldalszám: 64 oldal
Eredeti cím: The Great Book of Dragons
Fordította: Varga Zsuzsanna
Illusztrálta: Láng Anna
ISBN: 9789636036461


A könyvet ITT tudod megrendelni!


Fülszöveg:

Sárkányokról szóló történetek szinte minden nép mitológiájában szerepelnek. Ezek a lenyűgöző lények istenek bölcs társai, a természet védelmezői vagy épp hősök és lovagok ellenségeiként is megjelennek. A Sárkánylegendák tizenhat különböző ország leghíresebb tűzokádójának történetét mutatja be Észak-Európától kezdve Magyarországon át egészen Japánig bezárólag.
A kötetet Láng Anna különleges illusztráció teszik igazán élvezetes olvasmánnyá kicsik és nagyobbak számára egyaránt.


Véleményem:

A sárkányokat mindig is lenyűgöző teremtményeknek tartottam, abból a szempontból is, mennyire érdekes, hogy szinte minden földrész különféle kultúrájában megjelennek valamilyen formában. A sárkányos fantasyk, ifjúsági regények és mesekönyvek után egyből felkaptam a fejem Tea Orsi Sárkánylegendák című gyűjteményére, azt reméltem, hogy egy ismeretterjesztő köteten keresztül végre arra is nagyobb rálátásom lesz, hogy melyik ország emlékezetében milyen legendákat, történeteket őriznek a sárkányokkal kapcsolatban. Erre csak hab volt a tortán, hogy a gyűjteményt egyik kedvenc illusztrátorom, Láng Anna csodás képei díszítik, így garantálva, hogy kisebbeket és nagyobbakat egyaránt ámulatba ejtsen. 


Először a bevezetőt olvashatjuk el, nekem már ennek stílusa is nagyon tetszett, segített ráhangolódni a témára. Az első lapokon ugyanis leendő mesélőnkkel, egy ifjú sárkánygondozó kislánnyal találkozunk, aki röviden ismerteti velünk, mennyi különféle sárkánnyal találkozott már élete során, és a továbbiakban ezeket a történeteket fogja megosztani az olvasókkal. Az ezt követő 16 rövid fejezetben bebarangoljuk a világ számos pontját, hogy megtudjuk, mi a közös ezekben a területekben: mindannyiuknak van ugyanis legalább egy sárkányos története, legendája, ami meghatározó volt az adott nép vagy kultúra kialakulásának szempontjából. 

A tartalom nagyrészt Európára fókuszál, Spanyolország, Portugália, Franciaország, Wales, Olaszország, Németország, Skandinávia, Lengyelország, Csehország és Magyarország sárkányos legendáival ismerkedhetünk meg. De a kontinensen kívülről is akadnak történetek, például Indiából, Kínából, Koreából vagy Peruból. A fejezetek általában egy konkrét sárkányra vagy legendára összpontosítanak, ezek közül voltak olyanok, amiket már ismertem, például Szent György és a sárkány története, vagy Szigurd és Fafnir legendája. A személyes kedvencem természetesen a Magyarországot bemutató fejezet volt, itt elsősorban a sárkányok mennydörgéssel való kapcsolatáról olvashatunk, no meg arról, hogy nálunk különös ismertetőjegyük, hogy hét fejjel is rendelkeznek. :)


Nagyon érdekes volt azt látni, hogy mennyire eltérő módon viszonyul az európai illetve a keleti kultúra a sárkányokhoz. Az Európa különböző országait bemutató legendák nagy részében a sárkányok, mint szörnyetegek jelennek meg, akiket vagy le kell győzni, vagy valamilyen úton-módon meg kell zabolázni. Ezzel szemben más kultúrákban sokkal inkább jelennek meg segítőként vagy jóságos szellemként, például a Kínát bemutató fejezetben olvashatunk arról, hogy a négy sárkány hogyan segítette az embereket aszály idején, és hogyan váltak később a négy híres folyóvá. Gyakoriak egyébként az ehhez hasonló eredettörténetek, érződik, hogy sok nép számára a sárkányok afféle magyarázattal szolgáltak bizonyos természeti jelenségekre vagy furcsa földrajzi képződményekre. 


Fontos hangsúlyozni, hogy ez nem kimondottan mesekönyv, inkább ismeretterjesztő kötet. Az egyes fejezetek rövidek, legtöbbször nagy vonalakban elmesélik az adott legendát, de van, hogy csak egy egész nyúlfarknyi ismertetőt olvashatunk. Ha igazán őszinte akarok lenni, számomra pont a szöveg volt a gyűjtemény egyetlen gyenge pontja, sok fejezet során éreztem úgy, hogy érdemes lett volna kicsit hosszabban, részletesebben kifejteni a tudnivalókat. Ugyanakkor arra ez is tökéletes, hogy meghozza a fiatal olvasók kedvét a témához, hiszen ha szeretnének, később is elmélyedhetnek egy-egy ország legendáiban. Láng Anna illusztrációira most sem találok szavakat, imádom a mással össze nem téveszthető stílusát, színes, eleven képeit. A vizuális élmény annyira erős, hogy szerintem kisebb gyerekek számára is élvezetes lehet a lapozgatás, különösen akkor, ha egyébként is szeretik a sárkányokat. Bár nem én vagyok az elsődleges célközönség, örülök, hogy elolvastam, mert én is találtam a válogatásban olyan történetet, amiről még nem hallottam, és aminek szívesen utánanéznék jobban a jövőben. Hiszen sárkányokból sosem lehet elég, ugye? :)

Értékelésem: 5/4
Kinek ajánlom? Nagycsoportos kortól minden sárkányrajongó gyerkőcnek - ugyanakkor fontos tudni, hogy egyes történetek a sárkányok halálával végződnek. 

Nyereményjáték:

Mostani nyereményjátékunkban a sárkányoké a főszerep! Minden állomáson találtok egy-egy borítórészletet, a ti feladatotok pedig, hogy a könyv címét beírjátok a rafflecopter-doboz megfelelő helyére!
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

Feladvány:



a Rafflecopter giveaway

Állomáslista:
12.19. Könyv és más
12.20. Csak olvass!
12.21. Veronika's Reader Feeder

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések