A hallgatás sebei (értékelés és nyereményjáték)
Fiona McPhillips A hallgatás sebei című kötetében az 1980-as évek Írországába kalauzol bennünket, az elit iskolák és élsportolók zárt világába. Főhősünk, Louise Manson azért szeretne a neves Highfield iskolába járni, hogy kiderítse, mi vezetett barátnője tragikus halálához, de arra ő maga sem számít, hogy a sötétség, aminek a nyomába ered, őt magát és végzetesen magával rántja. Tartsatok velünk a blogturné három állomásán, ismerjétek meg ezt az egyszerre izgalmas, mély indulatokat kiváltó és érzékeny kötetet, és nyerjétek meg a Magnólia Kiadó által felajánlott példányt!
Kiadó: Magnólia Kiadó, 2024
Oldalszám: 448 oldal
Eredeti cím: When We Were Silent
Fordította: Szaszkó Gabriella
ISBN: 9789635983223
A könyvet ITT tudod megrendelni!
Fülszöveg:
A nem nemet jelent.
Írország az 1980-as évek második felében. A lakosságot recesszió sújtja, az egyre növekvő munkanélküliség következtében sokan elhagyják a hazájukat. A tinédzserek egy része a sportban látja a kitörési lehetőséget, és többen is próbálnak bekerülni a jónevű Highfield gimnáziumba, melynek legendás úszótanára, Maurice McQueen egyenesen a legnagyobb világversenyekre neveli ki a tehetségeket. A nemzetközi sikerek mellett arról viszont már mindenki mélyen hallgat, hogy McQueen az edzések után nem egy lányt szexuális együttlétre kényszerít.
Amikor egyikük öngyilkosságot követ el, és a boncolás során kiderül, hogy terhes volt, az események végzetesen felgyorsulnak. Az áldozat legjobb barátnője, Louise Manson az igazság kiderítésének reményében győzi meg anyját, hogy iskolát váltson és a Highfieldbe kerüljön, ahol bár először nehezen illeszkedik be a többiek közé, de jó sporteredményei miatt idővel befogadják. És hamarosan felfigyel rá McQueen is. Ami pedig ezután történik, az nemcsak a lány és társai tanulással töltött éveit határozzák meg, hanem végigkísérik az egész életüket.
Fiona McPhillips bemutatkozó regényében semmi sem hangosabb a bosszúvágynál és az igazság követelésénél. A hallgatás sebei tragikus látlelet egy olyan jelenségről, mely mindmáig sok fiatalt érint, miközben a prózája a Dennis Lehane-i neonoir legjobb elemeiből táplálkozik.
Véleményem:
Vannak olyan könyvek, amik már az első pillanatban magukra vonják a figyelmemet, és szinte zsigeri szinten érzem, hogy különösen nagy hatással lesznek rám. Pontosan ezt éreztem, amikor először olvastam el Fiona McPhillips A hallgatás sebei című regényének fülszövegét, és bár sajnos nem tudtam részt venni az írónővel folytatott beszélgetésen a Könyvfesztiválon, de nagyon vártam, hogy megismerhessem a történetét. Sejthető volt, hogy a téma komolysága miatt nem lesz érzelmi szempontból egy könnyű olvasmány, de az embernek néha szüksége van arra, hogy borzalmas dolgokról olvasson annak érdekében, hogy se közönyös ne legyen másokkal szemben, se a tekintetét ne fordítsa el, ha igazságtalansággal szembesül. Nos, ennél a regénynél keresve sem találhatnék jobb motivációt mindezekre, olyan zsigeri szinten váltott ki belőlem felháborodást, fájdalmat és mélységes együttérzést.
A regény két idősíkon játszódik, először a jelenbe kalauzol bennünket, ahol megismerjük már felnőtt főszereplőnket, Louise Mansont. A sikeres, kiegyensúlyozott életet élő egyetemi tanár és édesanya életét eléggé felkavarja, amikor a múltból felkeresi egy férfi, és közli vele, hogy egy általa pártfogolt fiatal fiú perében lenne szüksége Louise segítségére. A fiú előtt nagyszerű úszókarrier áll, ugyanakkor nem tudta tovább elviselni edzője szexuális zaklatását, ezért feljelentést tett ellene. Főszereplőnk segítségére pedig azért van szükség, mert sok évvel ezelőtt ő maga is érintett volt egy, a patinás Highfield iskola berkeiben zajló zaklatási botrányban, és az ezzel kapcsolatos vallomása kulcsfontosságú lehet az ügyben. Louise számára ugyanakkor ez egyáltalán nem könnyű feladat, nem csupán azért, mert annak idején teljes mértékben kizsigerelték, amikor mindenki hazugnak bélyegezte a vallomása miatt, hanem azért is, mert a múlt eseményei mélyen eltemetett titkokhoz és sérülésekhez vezetnek, amiket talán jobb lenne nem bolygatni.
A múltban játszódó szálon a tinédzser Lou útját követhetjük, aki nemrég vesztette el legjobb barátnőjét, aki sikeres úszóként öngyilkosságot követett el. Louisenek elárulta, hogy edzője, Maurice McQueen rendszeresen bántalmazta, főhősünk pedig mindent megtesz azért, hogy bekerüljön a Highfield iskolába és kiderítse az igazságot. Hamar megismerkedik ő is McQueen-nel, viszont bármilyen alaposan is tervezte el, hogyan szorítja majd sarokba az edzőt, a valóságban sokkal nehezebb ellenállnia a folyamatos manipulálásnak és annak a légkörnek, amit az iskola képvisel, és aminek szellemében a kellemetlen dolgokat egész egyszerűen be kell söpörni a szőnyeg alá. Louiseban egyedül a Shaunával való barátsága tartja a lelket, de mivel a lány is súlyos titkokat rejteget, előbb-utóbb erre a kapcsolatra is árnyékot vet a hallgatás, és mindaz, ami vele jár. Kérdés, hogy főhősünknek lesz-e elég ereje és bátorsága ahhoz, hogy harcoljon az igazságért, a múltban és a jelenben egyaránt.
A történet már az első oldalakon beszippantott, annak ellenére, hogy nem volt mindig kényelmes alámerülni ebbe a baljós, komor atmoszférába. Fiona McPhillips apránként és módszeresen építi fel a regényét, felváltva követhetjük a jelen és a múlt eseményeit, a teljes kép viszont csak a könyv legvégére bontakozik ki előttünk. Konkrétumok szintjén nem is igazán szeretném elemezni a cselekményt, mert az egész kötet az igazság felfedezéséről szól, az olvasó számára tényleg az jelenti a legnagyobb élményt, hogy végre összeillesztheti a kirakós darabjait, és megértheti az összes szereplő motivációját. Annyit viszont elárulhatok, hogy a történet nagyon fontos témákkal foglalkozik, és ezek túl is mutatnak a bántalmazáson vagy az erőszakon. Az írónő tűpontosan bemutatja, hogyan élhet vissza a hatalmával az, akitől bármilyen szinten függenek azok, akiket rábíztak, ahogyan azt is, hogy egy zárt közösségben milyen mérgező lehet annak a kultúrája, hogy a sötét, mocskosnak bélyegzett titkokat nem szabad kiteregetni. Bár önmagában az is borzasztó, amikor akár a való életben, akár egy regényben szembesülni kell azzal, hogy valaki bántalmaz valakit, de ennél sokkal dühítőbb látni, hogyan reagál minderre a környezet, hogyan hibáztatják az áldozatot vagy keresnek mentségeket a bűnösöknek. Louise karakterét hihetetlenül bátornak éreztem, ugyanakkor többször vérzett is érte a szívem, mert úgy éreztem, egyedül képtelen lesz szembeszállni ennyi igazságtalansággal és hazugsággal.
Igazság szerint még mindig a regény hatása alatt vagyok, és szerintem ez el is fog még tartani egy darabig. Olvasás közben rengeteg különféle érzelem futott át rajtam, a szomorúságtól kezdve a haragon át a csalódottságig. Azt hiszem, pontosan ezt várja az ember egy jó regénytől, ugyanakkor ennek a történetnek komoly felelőssége is van, hiszen ha fikció is, de olyan jelenségekre hívja fel a figyelmet, amik a való életben is előfordulnak, a kegyetlen és igazságtalan következményekkel együtt. Fontos könyv ez, ami jó lenne, ha minél több olvasóhoz eljutna, én pedig biztos, hogy a jövőben is oda fogok figyelni az írónőre, mert bebizonyította, hogy mer kényes témákhoz nyúlni, és azokat a legnagyobb tisztelettel és szenvedéllyel végigvinni.
Értékelésem: 5/5
Kinek ajánlom? Mindenkinek, aki szeretne egy megrázó, fontos témával foglalkozó, jól megírt történetet olvasni az erőszak és a hallgatás lélektanáról.
Nyereményjáték:
Mostani nyereményjátékunkban a Magnólia Kiadó további újdonságai után nyomozunk! Minden állomáson találtok egy-egy idézetet, a ti feladatotok pedig, hogy a könyv címét beírjátok a rafflecopter-doboz megfelelő helyére!
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Feladvány:
"Imádtam, hogy egy könyv, egy történet, a megfelelő sorrendben összerakott szavak láncolata nosztalgiát ébreszt bennem olyan helyek iránt, ahol soha nem is jártam, emberek iránt, akikkel sosem találkoztam."
Állomáslista:
12.08. Könyv és más
11.10. Kelly és Lupi olvas
12.13. Spirit Bliss Sárga könyves út
Megjegyzések
Megjegyzés küldése