A ​Diótörő és az Egérkirály karácsonyi csínytevései (értékelés és nyereményjáték)

 

A Manó könyvek jóvoltából idén ismét Alex T. Smith kötet kísérheti végig a karácsonyra való hangolódást. Ahogy a címe is mutatja, a Diótörő és az Egérkirály csínytevéseiről olvashatunk gyönyörű illusztrációkkal kiegészítve. Tartsatok a bloggereinkkel és ha szerencsétek van, tiétek lehet a kiadó által felajánlott példány. 



Kiadó: Manó Könyvek, 2024
Oldalszám: 178 oldal
Eredeti cím: The Nutcracker: and the Mouse King's Christmas Shenanigans
Fordította: Molnár Júlia Dóra
ISBN: 9789635844951


A könyvet ITT tudod megrendelni!


Fülszöveg:

Roppant Nagy Gorgonzola, az Egérkirály valami rendkívül rafinált csínytevésre készül. Mindenféle édességet: süteményt, csokoládét, cukorkákat és nyalókákat lopkod, pedig ő csak a szottyadt, büdös sajtot szereti! Ráadásul elcseni az Édességek Királyságának kulcsát, hogy az ünnepi készülődést rémes felfordulássá változtassa.
A Diótörő feladata, hogy megállítsa, csakhogy Walter egy nem annyira bátor Diótörő, és segítségre van szüksége. Megkéri hát a Kacérgiliszta közben lakó Clarát és Fricit, hogy kísérjék el őt a Cukortündérhez, hogy legyőzhessék az Egérkirályt, és megmentsék a karácsonyt. De vajon odaérnek időben?


Véleményem:

A Diótörő az a történet, ami szerintem minden létező formában és kiadásban megvan itthon, annyira szeretem gyerekkorom óta. Az eredeti zenéjét rongyosra hallgattam már bakelit lemezen is, elolvastam számos rövidebb-hosszabb feldolgozást, de tényleg nem tudom megunni, főleg ilyenkor, karácsony előtt. Nagyon megörültem, amikor először láttam, hogy érkezik egy új feldolgozás Alex T. Smith-től, akitől eddig csak A ​kisegér, aki elhozta a karácsonyt című kötethez volt szerencsém, az viszont annyira elvarázsolt, hogy tudtam, nem fogok csalódni. Nem is kellett, sőt, nálunk gyakorlatilag az egész november-december A Diótörő és az Egérkirály karácsonyi csínytevései olvasásával telt, az esti mesék során szépen apránként haladtunk vele. 


Nos, mivel ténylegesen egy feldolgozásról van szó, az eredeti, E. T. A. Hoffmann-féle történet nagy vonalakban megjelenik, de a szerző abszolút rugalmas volt azzal kapcsolatban, hogyan csűrje-csavarja meg a mesét, izgalmas és humoros módon. Ebben a könyvben ugyanúgy találkozunk a testvérpárral, akiket itt Clarának és Fricinek hívnak, és persze a jó öreg Drosselmeyer bácsival is, aki elhozza számukra ajándékba a Diótörőt. De mielőtt ide lyukadnánk a cselekményben, bevezetőként olvashatunk a regény fő konfliktusáról, nevezetesen arról, hogy Roppant Nagy Gorgonzola, az Egérkirály már egy ideje minden édességet és finomságot ellop a világból, ráadásként pedig még az Édességek Királyságának kulcsát is. Nem tudni, mi a célja ezzel a fertelmes rémtettel, mindenesetre ha valaki nem lép sürgősen közbe, veszélybe kerül az egész karácsony és a gyerekek boldogsága. 

Itt jön a képbe Walter, a Diótörő, akit megbíznak az eset felderítésével, csakhogy barátunk ebben a verzióban nem éppen a legbátrabb vitéz, így segítséget kér a két gyerektől, Clarától és Fricitől. Közben megjelenik a gonosz  Gorgonzola is, az összecsapásban valaki megharapja Fricit, minek következtében a kisfiú lassan, de biztosan egérré kezd változni. Így tehát most már nem csak az a kérdés, mi lesz a Királysággal, hanem az is, hogyan varázsolják vissza Fricit, mielőtt túl késő lenne. Bátor és kevésbé bátor hőseink felkerekednek hát, hogy megmentsék saját magukat és a karácsonyt, közben néhol mókás, máshol egészen abszurd szereplőkkel találkoznak és fergeteges kalandokat élnek át. 


Bár alapvetően az eredeti cselekményhez vagyok szokva, bevallom, nekem nagyon jólesett ez a vérfrissítés. Imádtam felolvasni ezt a mesét esténként, remek hangokat lehetett kitalálni a különc szereplőknek, és bevallom, én is izgatottan vártam minden alkalommal, hogyan folytatódik a történet. Nagyon tetszett, hogy Alex T. Smith világában semmi sem sablonos vagy szokványos. Clara például egy szemüveges, sötét hajú és bőrű kislány, aki számomra csodaszép és szerethető volt, Walter pedig egy olyan hős, akinek időre van szüksége ahhoz, hogy megtalálja a saját bátorságát. Gorgonzola igazán remek főgonosz volt, aki egyszerre volt visszataszító, félelmetes és mulatságos is. Annyi jópofa karakter volt a mesében, hogy nehéz kedvencet kiemelni, de azért az biztos, hogy Brenda, a jégcsap-tyúk sokáig meg fog maradni az emlékezetemben. :)


A szerző saját illusztrációi most is gazdagon megjelennek, és nekem kifejezetten tetszett, hogy egy másfajta stílust láthattam, mint amit a másik könyvében megismertem. A képek nagyon-nagyon élénkek, színesek, harsányak, amik remekül állnak ennek a sürgő-forgó történetnek, én imádtam volna, ha gyerekkoromban ilyeneket böngészhettem volna mesehallgatás mellett. A kötet összesen 24 és fél fejezetből áll (az utolsó egyfajta ráadás), így haladhatunk vele adventi naptárként, naponta egy fejezetet olvasva, de a szerző azért leírja az előszóban, hogy természetesen ez nem kötelező, olvassunk annyit, amennyi csak jólesik. Mi így is tettünk, de így is sokáig kitartott a mese, és abszolút szerves része lett az idei karácsonyi hangolódásunknak. Összességében csak maximális pontot érdemel, a kivitelezés igényes, minőségi, a történet pedig egyszerre szerethető, vicces és kalandos. Ha tehetitek, még gyorsan szerezzétek be karácsonyra! :)

Értékelésem: 5/5
Kinek ajánlom? Kisiskolás kortól felfelé az egész családnak, főleg, ha szeretik az eredeti történetet és szívesen olvasnák egy ötletes, fantáziadús feldolgozását. 

Nyereményjáték:

Ebben a játékban különböző országok karácsonyi édességeit kell felismernetek a képek alapján és beírni a rafflecopter doboz megfelelő helyére. 
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

Feladvány:



a Rafflecopter giveaway

Állomáslista:
12.12. Dreamworld
12.14. Könyv és más 
12.16. Utószó

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések