Pinokkió ​kalandjai (értékelés és nyereményjáték)


Carlo Collodi Pinokkió kalandjai című könyve 1883-ban jelent meg először és azóta a világ minden tájára eljutott az életre kelt kis fabábú története. A Móra Kiadó most egy gyönyörű, illusztrált kiadást hozott el a magyar olvasóknak, amelyben megismerhetjük az eredeti történetet. Tartsatok velünk a Blogturnén, és nyerjétek meg a kiadó által felajánlott példányt a könyvből!



Kiadó: Móra Könyvkiadó, 2024
Oldalszám: 168 oldal
Eredeti cím: Le avventure di Pinocchio
Fordította: Rónay György
Illusztrálta:Szert-Szabó Dorottya
ISBN: 9789636036379


A könyvet ITT tudod megrendelni!


Fülszöveg:

Pinokkió minden vágya az, hogy igazi kisfiú legyen. Azonban engedetlensége és kíváncsisága miatt egyik kalamajkából a másikba csöppen. Kalandjai során szerencsére csodás lényekkel is találkozik, például a jó Tündérrel, aki megígéri, hogy igazi gyerekké varázsolja, feltéve, ha jól viselkedik. Azonban a kis fabábu sokszor elbukik, ráadásul, amikor füllent, megnyúló orra is rögtön elárulja.


Véleményem:

A Pinokkió című mesével egész életemben ellentmondásos volt a viszonyom. Annak idején ugye én is láttam a Disney rajzfilmet, de ennél meghatározóbb volt, hogy megvolt magnókazettán is, amit sokszor hallgattam. Ez az audio-verzió utólag belegondolva lényegesen jobban hajazhatott az eredeti történetre, legalábbis tisztán emlékszem, hogy egy kis félelem is vegyült a mesehallgatásba, kiskoromban kimondottan ijesztőnek gondoltam (persze felmerülhet a kérdés, hogy akkor minek hallgattam, de egyrészt a másik opció a Bambi volt, másrészt azért kicsit szerettem is rettegni, biztos innen ered a thriller/horror rajongásom:)). Most, hogy lehetőségem volt elolvasni a Móra Könyvkiadó gondozásában megjelent, csodaszép, új kiadást, úgy éreztem, egyszer és mindenkorra tiszta vizet önthetek a pohárba, hányadán is állok Carlo Collodi könyvével. És bár nem mondom, hogy most nem találom kicsit megosztónak a Pinokkió ​kalandjait, az biztos, hogy egy csomó új réteget felfedeztem benne, amit korábban nem. 


Történetünk egy kis olasz falucskában játszódik, először Rézorr Mesterrel találkozunk, aki éppen egy különösen makrancos fahasábbal küszködik, aki mintha néha hangokat adna ki magából. Az öreg mester nem is akar tovább az ördögi fadarabbal bajlódni, és kihasználja az alkalmat, hogy Dzsepettónak ajándékozza azt, aki éppen alapanyagot keres egy új bábuhoz, amit ki akar faragni. Ahogy a rajzfilmből is ismerjük az eseményeket, az öregúr hamarosan felfedezi, hogy a fából kifaragott bábu él és beszél, ráadásul egyből több galibát is okoz a kis házban. Dzsepettó igyekszik nevelgetni a Pinokkiónak elnevezett kis fickót és a helyes viselkedés felé terelni, azonban az öntörvényű és tudatlan bábu nem igazán hajlik a jó szóra. Hamarosan elcsavarog fogadott apjától, és innen megkezdődnek válogatott kalandjai, melyek során rengeteg furcsa szerzettel találkozik, akik többsége szívesen kihasználja ártatlanságát és tudatlanságát, Pinokkió pedig bárhogy igyekszik is haza, mindig újabb és újabb akadályokba ütközik. Végül azért persze eljutunk a boldog végkifejlethez és ahhoz, hogy Pinokkió a sok megpróbáltatás után igazi kisfiúvá váljon, de ehhez sokkal több sötét epizódon át vezet az út, mint amit a rajzfilm alkotói bemutattak a számunkra. 


Az első markáns különbség, ami nagyon szembeötlő a rajzfilmhez képest, maga Pinokkió. Bevallom, nem volt könnyű megkedvelni őt, különösen az elején, mert nem egyszerűen rosszcsontként viselkedett, hanem szinte mindennel szembement, amit Dzsepettó és mások tanácsolnak neki. Ugyanakkor itt jön be a képbe az 1883-ban megjelent történet tanító jellege, amit az adott kontextusban értelmezve helyén lehet kezelni. Én például bele tudtam látni azt a neveléselméleti paradigmát, ami szerint a kisgyermeket megfelelő "farigcsálással" olyanra lehet formálni, ami kívánatos a felnőttek számára, illetve ennek tökéletes cáfolatát is, ami legjobban Pinokkió orrában csúcsosodik ki - szó szerint. Hiába akarja hát a felnőtt erővel lefaragni a nem kívánt tulajdonságokat, végső soron a jellemet csak határtalan türelemmel és szeretettel lehet alakítani, és sokszor még úgy is nehéz, hiszen Pinokkióra számos negatív szereplő próbál hatással lenni. 

A kis fabábú számára tényleg az a legnagyobb kihívás, hogy próbálna helyesen cselekedni - elmenni az iskolába, hazavinni a pénzt az apjának stb.- de mindig akadnak olyanok, akik elcsábítják, rossz útra térítik, elkábítják a hazugságaikkal. Pinokkió azért szép lassan elkezd tanulni a hibáiból, egyre jobban dolgozik benne a becsület és az igazságérzet, de így is hosszú utat kell megtennie addig, amíg minden jóra fordul. A történetben egyébként akadnak kicsit sötétebb és horrorisztikusabb részek is, így nem biztos, hogy egy az egyben bármilyen gyerkőcnek érdemes felolvasni (nálunk például biztosan kivágná a biztosítékot, amikor a Kandúr bekapja a kismadarat, aki éppen tanácsot ad Pinokkiónak), szóval jobban jár a szülő, ha előtte azért belepillantgat, hogy lássa, mivel is áll szemben. Emellett viszont, felnőttként nekem különösen izgalmas volt látni, hogy több, mint száz évvel ezelőtt mit gondoltak a nevelésről vagy a kisgyermekek természetéről. 


Összességében tehát nagyon érdekes élmény volt, de főleg neveléstörténeti szempontból. Ha valakit olyan szinten is érdekelnek a mesék, hogy szívesen kutatja alakulásuk történetét, akkor igazi csemege ez a kötet, de fontos szerintem, hogy ne azt várjuk tőle, mint egy modernebb mesekönyvtől. Ami mindenképpen kiemelendő, azok Szert-Szabó Dorottya csodaszép illusztrációi, amik stílusukban és hangulatukban is remekül illenek a történethez. Örülök, hogy sok év után pótoltam végre ezt a hiányosságot és megismerhettem az eredeti szöveget, és biztos, hogy ha kisebb cenzúrákkal, de elő fog valamikor kerülni az esti mesék során is.

Értékelésem: 5/4
Kinek ajánlom? Azoknak, akik szívesen olvasnak régebbi meséket is, vagy csak meg szeretnék ismerni a rajzfilm mögött álló, eredeti történetet. 

Nyereményjáték:

Pinokkió, a kis fabábu történetét számos alkalommal feldolgozták már. Mostani játékunk során az egyes állomásokon egy-egy adaptációból találtok egy képkockát a feladat pedig az, hogy kitaláljátok, hogy kinek a nevéhez fűződik az adott film és melyik évben került a filmvászonra, a helyes megoldást pedig beírjátok a Rafflecopter doboz megfelelő helyére. 
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

Feladvány: 



Állomáslista:
12/01 Könyv és más





Megjegyzések

Népszerű bejegyzések