Én alapítottam az Egyesült Államokat - A Hamilton-sztori (értékelés és nyereményjáték)
Vajon hogyan válhat egy elárvult, szegény sorsú fiú a világ egyik legmeghatározóbb országának kulcsfigurájává? Hilde Susan Jægtnes Én alapítottam az Egyesült Államokat című, történelmi fikciója Alexander Hamilton életét meséli el nekünk, aki az USA első pénzügyminisztereként meghatározó szerepet töltött be az ország hatalmának megszilárdításában. Tartsatok három bloggerünkkel a négy állomáson keresztül, ismerjétek meg a történelem egy izgalmas szeletét, és nyerjétek meg a Cser Kiadó által felajánlott példányt!
Kiadó: Cser Kiadó, 2024
Oldalszám: 432 oldal
Eredeti cím: Jeg grunnla de forente stater
Fordította: Patat Bence
ISBN: 9789632787565
A könyvet ITT tudod megrendelni!
Fülszöveg:
Hogyan vált a St. Croix-i dán rabszolgakolónián született, félárva, de tehetséges szegény fiú korunk leghatalmasabb demokráciája létrejöttének egyik kulcsfigurájává? Alexander Hamilton George Washington jobbkeze és az Egyesült Államok első pénzügyminisztere lett. A periférián élő kívülállóból került a hatalom legbelső köreibe, felemelkedése egyúttal az Egyesült Államok megszületésének története is. Ebben a tényeken alapuló, ám elképzelt történetben Hamilton mellett szóhoz jut számtalan más szereplő is, aki a sorsát alakította. Elvek ütköznek vágyakkal, hűség és árulás váltja egymást, a konfliktusokat pedig háborúval és párbajjal oldják meg. Az Én alapítottam az Egyesült Államokat azonban mindenekelőtt a hatalom természetébe nyújt izgalmas és tanulságos betekintést.
Hilde Susan Jægtnes 1973-ban született Pennsylvaniában, hétéves korában költöztek Norvégiába. A San Franciscó-i Állami Egyetemen államtudományi diplomát szerzett, a Dél-Kaliforniai Egyetemen pedig film- és televíziós forgatókönyvírás mesterszakot végzett. Eddig négy szépirodalmi műve jelent meg. Film- és televíziós forgatókönyveket is ír. 2017- ben a legjobb forgatókönyv kategóriában Amanda-díjra jelölték Az igazi törődés című játékfilmért.
Véleményem:
A történelmi regények jó darabig nem tartoztak kimondottan a kedvenceim közé, bár nem azért, mert valamiféle ellenérzést váltottak ki belőlem. Egyszerűen csak úgy éreztem, túl kevés a tudásom ahhoz, hogy igazán el tudjak mélyülni ezekben a történetekben, anélkül, hogy folyamatos küzdelem legyen az olvasás. Mára annyiban változott mindez, hogy már akarom ezt a küzdelmet, mert egyre több dologgal kapcsolatban zavarnak a sötét foltok a tudásomban. Amerika történelme pont ilyen. Messziről indítom, de az aktuális kedvenc tévés sorozatom a Yellowstone, és az epizódok nézése közben egyre többször merült fel bennem, mennyire jó lenne mélységeiben érteni az amerikaiak történelmét, azt a sajátos identitást, aminek meghatározó- és egyben mélyen ellentmondásos- eleme a szabadság. Innen hát a motivációm, miért akartam annyira megismerni Hilde Susan Jægtnes Én alapítottam az Egyesült Államokat című regényét, ami egy nagyon fontos történelmi korszakváltás gyökereihez nyúl vissza.
Bevallom, a könyv olvasása előtt szinte semmit sem tudtam Alexander Hamiltonról. Izgultam is rendesen, hogy az 1768-1804-ig játszódó történet egy kvázi ismeretlen férfiról mennyire fog majd beszippantani, és vajon mennyire lesz majd küzdelmes kiigazodnom a sok történelmi esemény, név és helyszín között. Az írónő azonban már az első oldalakon eloszlatta a félelmemet egészen szokatlan és magával ragadó stílusával, és a szinte tökéletesen képszerű leírásaival. A regény több nagyobb fejezetbe tagolja a híres államférfi életét és munkásságát, azonban a könyv attól is különleges, hogy nem csupán Alexander Hamilton nézőpontját ismerhetjük meg belőle, hanem mindazokét, akik szorosan vagy lazán kapcsolódtak hozzá életük hosszabb vagy rövidebb pillanataiban, ezáltal, bár ez egy tényeken alapuló fikció, mégis azt érezhettem, hogy egy hiteles és végtelenül emberi történetet ismerhetek meg.
Hamilton egy St. Croix-i dán rabszolgakolónián született, élete eseményeit onnan kezdjük el követni, hogy elveszíti édesanyját. Mivel ő és fivére törvénytelen gyerekekként születtek, apjuk pedig elhagyta őket, hamar szembesülniük kell azzal, hogy mostantól mások segítségére lesznek utalva. A testvérpár nagybátyjukhoz kerül, az ifjú Alexander tehetsége pedig hamar világossá válik, amikor már tizenévesen a Beekman & Kruger kereskedelmi vállalatnál kezd dolgozni. A fiú számára akkor következik be az igazi fordulópont, amikor a karibi sziget vezetői úgy döntenek, összedobják a tőkét annak érdekében, hogy Alexander egyetemi tanulmányokat folytathasson. Mindez egy nagyon izgalmas történelmi kontextusban játszódik, hiszen miután Nagy-Britannia megnyerte a hétéves háborút, hozzáfogott, hogy az amerikai gyarmatoktól hajtsa be a felgyülemlett államadósságot. Innen már egyenes út vezetett a kontinentális kongresszus és hadsereg megalapításáig és az Egyesült Államok függetlenségi nyilatkozatának megírásáig. Alexander Hamilton már felnőtt férfiként lép újra színre, ráadásul George Washington bizalmi embereként, aki fontos pozíciót töltött be az Amerikai függetlenségi háborúban is, később pedig a független, fiatal állam első pénzügyminisztereként. Egészen haláláig követhetjük életútját, amit itt ugyan csak dióhéjban sikerült összefoglalni, a regény azonban elképesztően gazdagon, és hihetetlenül lényeglátón segít feldolgozni azt.
Bár a regény nem tartozott a könnyű olvasmányaim közé (szinte folyamatosan utánaolvastam a különböző információknak), mégis az egyik legizgalmasabb volt az évben, kimondottan irodalmi szempontból. Egészen bámulatos, ahogy Hilde Susan Jægtnes megszólaltatja a szereplőit, hol távolabbról, hol közelebbről szemlélve fő témáját. Még az utolsó mellékszereplő is annyira élő és lélegző figura, hogy úgy éreztem, egyenesen a koponyájából olvasom ki a szavakat, éppen ezért az emberi sorsok és drámák legalább olyan izgalmasak voltak, mint a történelmi események, pedig az sem volt utolsó szempont. Nagyon érdekes volt látni, hogy a háború után hogyan tették le egy új állam alapjait, keresve a legmegfelelőbb államformát, pénzügyi rendszert és kormányzási módot, ezen belül pedig megismerni egy férfit, aki szenvedélyesen igyekezett egész életében bizonyítani, és akit a hibái és a zsenialitása együtt tesznek nagyon emberivé.
Tényleg nem gondoltam volna, hogy engem éppen egy amerikai történelemmel foglalkozó regény fog egyszer ennyire levenni a lábamról, de úgy érzem, valami egészen különleges élményben volt részem. A sokszor makrofotókra emlékeztető, kiragadott és a végletekig felnagyított pillanatok, a kendőzetlenül őszinte belső monológok és a megelevenedő történelem egyszerre adták ennek a könyvnek a nagyszerűségét. Patat Bence fordítói munkáját már sokszor elismertem, de most is muszáj leírnom, milyen csodásan átültette magyar nyelvre ezt a különleges szöveget. Szóval én csak azt mondom, hogy ha valaki azt érezné, hogy ez a téma vagy Alexander Hamilton személye egy cseppet sem hozza lázba, higgye el, hogy érdemes próbát tenni a kötettel, mert igazi ínyencség az életrajzok és történelmi regények kínálatában.
Értékelésem: 5/5
Kinek ajánlom? Mindenkinek, akit érdekel egy rendkívüli életút, Amerika történelme, vagy csak egyszerűen szereti a különleges stílusban és látásmóddal megírt könyveket.
Nyereményjáték:
Mostani nyereményjátékunkban a Cser Kiadó további kötetei után nyomozunk! Minden állomáson találtok egy-egy idézetet, a ti feladatotok pedig, hogy a könyv címét beírjátok a rafflecopter-doboz megfelelő helyére!
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Feladvány:
“Semmi sem segít jobban hozzá az emberek, kultúrák, életfelfogások, a történelem, a nosztalgia és sajátos részletek megértéséhez, mint az utazás.”
a Rafflecopter giveaway
Állomáslista:
Megjegyzések
Megjegyzés küldése