A ​Mímes Rend (értékelés és nyereményjáték)

 

Samantha Shannon nagy sikerű, Csontszüret című sorozatának első kötete 11 évvel ezelőtt, 2013-ban jelent meg. Azóta Shannon világlátása olyannyira megváltozott, hogy úgy döntött, a tizedik évfordulóra némileg újraírja a sorozat köteteit. Hazánkban eredetileg nem kapott elegendő figyelmet a széria, ezért az első két könyv megjelenését követően elkaszálták azt. A Next21 Kiadó azonban úgy döntött, Samantha Shannon munkássága van annyira értékes, hogy megpróbálja ismét felkelteni a magyar olvasóközönség érdeklődését. A Csontszüret és A Mímes Rend új, átdolgozott kiadása az ő gondozásukban olvasható. Ti pedig tartsatok velünk, ha kíváncsiak vagytok, mit gondolunk a két kötetről!



Kiadó: Next21 Kiadó 2024
Oldalszám: 570 oldal
Eredeti cím: The Mime Order 
Fordította: Bottka Sándor Mátyás
ISBN: 9786156821072


A könyvet ITT tudod megrendelni!


Fülszöveg:

Paige Mahoney megszökött Oxfordból, a föld alatti börtönvárosból. Londonban bujkál, és azt fontolgatja, hogy forradalmat robbant ki. Ugyan sikerült megmenekülnie a börtönből, de a Scion Köztársaság továbbra is virágzik, és minden erejével őt keresi.

A lánynak nem marad más választása, vissza kell térnie Jaxon Hallhoz, sármos, de brutális korábbi munkaadójához, hogy újra megvesse a lábát a szervezett bűnözés világában.

Paige senki előtt nem hajol meg, még Jaxon sem tudja megakadályozni abban, hogy feltárja a szindikátusban zajló korrupciót. Paige tervet sző, hogy megszerezze a híres-nevezetes Rózsakoronát, miközben az ősi konfliktusban harcoló felek mindkét oldalról szeretnék kiaknázni a lány képességeit.

Samantha Shannon napjaink egyik legsikeresebb fantasyszerzője. A Mímes Rend a hétkötetes Csontszüret-regényfolyam második könyve. Eredetileg 2015-ban látott napvilágot. A mostani kiadáshoz szerzője jelentősen átdolgozta és kibővítette.

Véleményem:

Tulajdonképpen csak azért nem bánom, hogy tíz évvel ezelőtt nem olvastam el Samantha Shannon Csontszüret című regényét, mert így nem kellett tűkön ülve várnom, mikor érkezik végre a folytatás. A Next21 Kiadónak köszönhetően az első rész mellett A Mímes Rend című, második részt is csodaszép, élfestett kiadásban foghatjuk a kezünkbe, de ami ennél is izgalmasabb, az az, hogy az írónő tíz év elteltével alaposan átdolgozta, kiegészítette az eredeti szöveget. Bár összehasonlítási alapom nincsen, de örülök, hogy végül ezzel a kiforrottabb verzióval ismerkedhettem meg, annak pedig még jobban, hogy nem kellett várnom, hogy folytathassam Paige kalandjait. 


A Mímes Rend pontosan ott folytatódik, ahol a Csontszüret véget ért: Paige-nek sikerül elmenekülnie Oxfordból, megmentve rengeteg látót és világtalant a rabszolgasorstól. Ugyanakkor túl sokáig nem örülhet ennek a győzelemnek, hiszen nincs kiforrott terve azzal kapcsolatban, hogyan tudhatja őket biztonságban a Scion előtt. Londonba érkezése után a helyzet még annál is súlyosabb, mint várta, a híradások tele vannak az arcképével, és nagyon körültekintően kell eljárnia, ha az Oxfordban megszerzett tudását arra szeretné használni, hogy megállítsa a Scion Köztársaság és a refaiták uralmát és a látók elnyomását. Bár eredetileg nem ez volt a szándéka, kénytelen visszamenni mímesurához, Jaxonhoz, legalábbis addig, amíg kitalálja, hogyan figyelmeztethetné a Szindikátust a veszélyre. Az még ebben a helyzetben a kisebbik gond lenne, hogy Paige értékrendje menet közben rengeteget változott és már nehezére esik a Fehér Béklyózó Jobbkezeként működni. Ami ennél is nagyobb baj, hogy a látók többsége vagy nem hisz neki, vagy ha igen, akkor sem akarnak szembenézni a refaiták fenyegetésével vagy akár csak elgondolkodni azon, hogy a Köztársaságot valamilyen módon meg kell dönteni. Főszereplőnket viszont nem olyan fából faragták, hogy ebbe könnyen beletörődjön, és elkezdi keresni a módját annak, hogy olyan hatalomra és tekintélyre tegyen szert, amit már nem hagyhatnak figyelmen kívül a Szindikátus tagjai. 

Az Oxfordi események után üdítő változatosságot jelentett visszatérni a londoni alvilág utcáira. Bár Paige visszaemlékezésiből nagyjából képet kaptunk az első részben, hogyan épül fel az alvilági hierarchia és hogyan igyekeznek az erősebb látók a maguk kis szemétdombjukon érvényesülni, egész más volt most jelen időben, testközelből tapasztalni mindezt. Kicsit kinyílt a világ a második részben, megismerhetünk más szektorokat, mímesurakat és mímesúrnőket is, belelátunk a korrupció, a bűnözés és az intrikák melegágyába, és egyre inkább megértjük, hogyan is maradhatott fent kétszáz évig az elnyomó hatalom a látók felett. Paige küzdelme kezdetben totális szélmalomharcnak érződik, úgy tűnik, hogy sok szindikátusi tagnak sokkal fontosabb, hogy a saját kis birodalmában minél nagyobb befolyást szerezzen, mint hogy felszabadítsa a látók tömegét vagy kihirdesse az igazságot a Köztársaság valódi irányítóiról. Kicsit nehézkes is volt ilyen szempontból a regény első kb. 200 oldala, sokáig nem nagyon tudtam elképzelni, hogyan fogunk elmozdulni erről a holtpontról, ezután viszont alaposan beindultak az események, én pedig csak kapkodtam a fejemet olvasás közben. 

A cselekmény elég sok fordulatot tartalmaz, így nem is érdemes többet elárulni a részleteiről, mindenesetre az írónő tényleg nem fukarkodott az akciókkal a kötet második felében. Mégis úgy éreztem, hogy a hangsúly nem is igazán ezen van, sokkal inkább Paige személyiségén, illetve azon, mennyit változott, hogyan látja a világot és benne az embereket. Nagyon izgalmasnak találtam a Jaxonnal való kapcsolatát és ellentmondásos érzéseit. A Fehér Béklyózó volt az, aki annak idején felkarolta és jóformán az életét köszönheti neki, ugyanakkor a korábban istenített apafigura egyre inkább zsugorodik a szemében, ahogy oxfordi tapasztalatai fényében vizsgálja meg őt és a ténykedését. Végigkövethetjük, ahogy a felismerés szép lassan átváltozik valami többé, a jobbítás szándékává, viszont az mindvégig kérdéses, hogy maroknyi támogatóval milyen lehetőségei vannak arra, hogy valódi változást idézzen elő. Mindehhez kapunk egy komplex, összetett hátteret rengeteg szereplővel, akikről sokáig mi sem tudhatjuk, melyik oldalra állnának, ha egyszer választaniuk kell az igazság és a saját hatalmuk között. 

A világépítéssel most is csak nehezen tudtam betelni, elképesztő, hogy a fiatal írónő milyen fantáziával álmodta meg a regény univerzumát. Ebben a részben egy csomó újdonságot és apró részletet megtudhatunk a különböző képességek működéséről, a szellemekről, a béklyózásról vagy éppen a jóslatokról, mindehhez pedig megint kapunk egy nagyon erős atmoszférát, sok izgalmas karaktert és persze újabb titkokat és rejtélyeket. Bár ebben a részben kevesebbet szerepelt, most talán emiatt is jobban meg tudtam vizsgálni Nagymester karakterét, és most csodálkoztam rá igazán arra, mennyire sikerült eltalálni a figurájában azt a bizonyos éteri "nem evilágiságot". Az egyetlen fájó pont, hogy a folytatás megjelenése kérdéses, pláne úgy, hogy most egy még izgalmasabb függővéget kapunk, ami után sikítva csapkodhatjuk magunkat csalánnal, amiért nincs a polcunkon a harmadik rész. Őszintén remélem, hogy az új kiadás révén most még több olvasóhoz fog eljutni ez a különleges sorozat, és megéri majd kihozni a többi részt is, nem csak a függővég miatt, hanem azért is, mert úgy érzem, ebben a hatalmas világban még rengeteg kiaknázatlan lehetőség rejlik, és én nagyon szeretnék a részese lenni.

Értékelésem: 5/5
Kinek ajánlom? Magát a sorozatot mindenkinek, aki szereti a nagyon erős világépítéssel rendelkező, izgalmas és hangulatos fantasyket. 

Nyereményjáték:

Játékunkban a disztópiáké a főszerep. Mutatunk néhány borítórészletet, nektek az a feladatotok, hogy kitaláljátok, melyik disztópiához tartozik (szerzőt és címet kérünk a Rafflecopter dobozba).
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

Feladvány: 



a Rafflecopter giveaway

Állomáslista:
11.10. Readinspo
11.12. Könyv és más
11.14. Dreamworld
11.16. Utószó
11.18. Hagyjatok! Olvasok!
11.20. Spirit Bliss Sárga könyves út

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések