Bábmester - Tüske és gyopár 1. (értékelés és nyereményjáték)
A Könyvmolyképző Kiadó jelentette meg Rezeda Réka debütáló regényét Bábmester címmel, mely a Tüske és gyopár sorozat első része. A cselszövésekben és intrikákban bővelkedő izgalmas fantasy regényben Sivriel bosszúhadjáratát követhetjük nyomon, melyet szüliei halála miatt folytat, de mi történik, ha a szerelem közbeszól? Kövesd az állomásokat és a játék megfejtéséért cserébe esélyed lesz megnyerni a könyvet a kiadó felajánlásában.
Kiadó: Könyvmolyképző Kiadó, 2024
Oldalszám: 376 oldal
ISBN: 9789636750848
A könyvet ITT tudod megrendelni!
Fülszöveg:
Érdemes feláldozni a boldogságodat a bosszú oltárán?
Sivriel Thornrage nem emlékszik a szülei arcára. Gyilkosuk, Merzen vonásai viszont a mai napig kísértik. Sivriel számára holttá dermedt az idő, és csak akkor lelhet újra magára, ha végez Merzen herceggel. Tíz éven át dédelgette magában a gyűlöletet, és most a napkirály halála végre alkalmat teremt, hogy az udvarba utazzon, és bosszút álljon.
Csakhogy a királyi palotában Sivriel halálos cselszövések hálójába gabalyodik. Ha el akarja pusztítani Merzent, kénytelen szövetségre lépni Bastiennel, a vonzó, de arrogáns herceggel. Bastien azonban titkon a maga hálóját szövi…
Ki a valódi ellenség? Mi az, amiért érdemes harcolni?
Vajon örökre a gyűlölet marad a lány egyetlen igaz szerelme?
Sivriel útját ármány és árulás kíséri. Ha nem vigyáz, mindent elveszít, amiért küzdött…
Rezeda Réka lebilincselő fantasytörténete a X. Aranymosás Irodalmi Válogató nyertes regénye.
Engedd, hogy behálózzon!
Véleményem:
Kifejezetten klassz dolognak tartom, hogy egyre több magyar író jelenik meg a hazai fantasy-irodalom színpadán, éppen ezért ezeket a regényeket még a túlzsúfolt időszakokban is igyekszem beszorítani az olvasmányaim közé. Rezeda Réka nevét korábban nem ismertem, de Bábmester című, debütáló regénye felkerült a radaromra izgalmas fülszövege és a bloggertársak ajánlásai alapján. Bár az ifjúsági kategóriába tartozó történetek már nem mindig tudnak újat mutatni, egy izgalmas mágiarendszerrel még mindig bárki le tud venni a lábamról, itt pedig ebből nem volt hiány, ahogy sötét atmoszférából, intrikából és váratlan fordulatokból sem.
A regényünk egy olyan birodalomban játszódik, amiben természetes a mágia és a varázslat, ugyanakkor az uralkodó családon kívül mindenki más számára tilos - vagy legalábbis erősen ellenőrzött - a varázslat használata. Főszereplőnk, Sivriel még kislány volt, amikor mágus szüleit kivégezte Merzen herceg, ő maga is csak azért menekült meg, mert később képes volt eltitkolni, hogy édesanyjához hasonlóan ő is egy szellem - vagyis olyan varázsló, aki képes láthatatlanná válni. A sokkoló bevezető jelenet után ugrunk az időben, a királyi palotában találjuk főhősünket, aki gyámapjával érkezett az udvarba, és feltett szándéka, hogy megölje a férfit, aki elpusztította a családját. Mindez persze ezen a ponton még inkább tűnik bosszútól fűtött vágynak, mint reális kilátásnak, főleg, miután kiderül, hogy a herceg sötét eszközöket vetett be sebezhetetlensége érdekében. Sivriel dolgát az sem könnyíti meg, hogy szándékait szinte azonnal leleplezi Merzen arrogáns unokaöccse, Bastien, ráadásul az uralkodó váratlan halála után felgyorsulnak az események, és még az is lehet, hogy a rettegett gyilkos lesz az örököse. Úgy tűnik, ezt a forgatókönyvet Bastien sem szeretné, viszont bosszantó módon egyáltalán nem hajlandó kiteregetni a lapjait, ső, Sivriel folyamatosan úgy érzi, hogy a fiú dróton rángatja és manipulálja annak érdekében, hogy tetteivel az ő malmára hajtsa a vizet.
A viszonylag rövid bevezetés után, mely során nagyjából kiigazodunk a viszonyokon, a társadalmi rendszeren és a mágia természetén, tényleg eléggé beindulnak a pörgősebb fejezetek. Sivrielen egyre inkább eluralkodik a gyűlölet, sokszor meggondolatlanul cselekszik, annyira elvakítja a bosszú, ráadásul már nem tudhatja, kiben bízhat meg, közben pedig a képességét is lepleznie kell, mert lehet, hogy ellenkező esetben a halálnál is nyomorúságosabb sors vár rá. Bár Bastien nem szolgált rá a bizalmára, mégis összekapcsolódik a sorsuk, és bár nem tudhatjuk, hogy a fiút pontosan milyen szándékok vezérlik, főszereplőnk mégis kénytelen együttműködni vele és sodródni az árral, ha végre akarja hajtani a tervét és meg akarja menteni azokat, akik fontosak neki. A cselekményről ennél többet nem is árulnék el, de arra számíthatunk, hogy az írónő sokszor meglep minket azzal kapcsolatban, honnan és milyen fenyegetésre számíthatunk, ahogy a birodalom vagy éppen Sivriel családja múltjának igaz története kapcsán is.
Először azokat a dolgokat szeretném kiemelni, amikkel kapcsolatban hiányérzet maradt bennem, és azt is elmondom, miért. Sokszor úgy tűnhet az olvasónak, hogy akkor fogalmaz meg egy értékelő több kritikát, ha sok problémája volt a regénnyel, de nálam ez nem teljesen ennyire fekete vagy fehér. Inkább az a helyzet, hogy úgy éreztem, Rezeda Réka iszonyú jó ötletekkel dolgozik, emellett nagyon jól ír, és talán emiatt nekem jobban szembeötlöttek a hiányosságok (sok ezekből sem volt egyébként). Leginkább azt éreztem, hogy egy kicsit definiáltabban kellett volna kijelölni az azzal kapcsolatos határokat, pontosan kiknek is szól ez a történet. A hangulat, a sötét atmoszféra, a sokszor egész kegyetlen jelenetek, a szürke tartományba tartozó karakterek és a felépített háttér alapján, hosszabb/részletesebb és kidolgozottabb világépítéssel simán elmehetett volna felnőtt fantasy irányba is. Egyáltalán nem baj, hogy végül nem ez a döntés született, mégis néha olyan volt, mintha két világ határán táncoltunk volna egy vékony vonalon. Gyerek- vagy ifjúsági történeteknél engem nem zavar, ha a háttér (például a birodalom felépítése, a viszonyok, a motivációk, a mágia természete) vázlatosak, itt viszont sokszor belementünk valamibe, ami aztán nem lett tovább építve vagy bontogatva, ezért merülhetett fel bennem a hiány. Hasonlóan éreztem a karakterekkel kapcsolatban is, főleg Sivriel esetében. Ehhez az erős történethez nekem jobban passzolt volna egy erősebb karakter is, mert bár abszolút értettem, miért hoz meg bizonyos döntéseket vagy mi motiválja, nekem sokszor nem tudott felnőni magához a történethez. Ezen sokat szépített egyébként Bastien, akit viszont nagyon megkedveltem, nekem kifejezetten tetszett, hogy nem látom át a szándékait.
Tényleg csak azért emelem ki ezeket a dolgokat, mert közben meg hihetetlenül jó ötleteket olvastam a könyvben, nagyon tetszett egy csomó megoldás a mágia felépítésében (például a varázslatért fizetett tarifa vagy garziálás jelensége) és abszolút otthonosan mozogtam a környezetben is. Imádtam, hogy végre nem csak a főhőst árulják el, hanem ő maga is hoz olyan döntést, ami miatt szégyenkeznie kell, és alapvetően tetszett a feloldás/megoldás is, illetve a záró fejezetek meghatóbb jelenetei is. A romantika mennyisége/minősége számomra tökéletes volt, de ehhez tudni kell azt is, hogy alapvetően nem a romantika a kedvenc zsánerem. :) Összességében tényleg csak magamat tudom ismételni: számomra ez egy nagyon ígéretes kezdet volt, kíváncsi lettem a folytatásra, viszont sok fog múlni azon, hogy a folytatásban mennyire mélyíti el az írónő a hátérrel kapcsolatos ismereteinket, illetve hová fejleszti a karakterit. Én mindenesetre itt leszek akkor is, hogy ezt kiderítsem.
Értékelésem: 5/4
Kinek ajánlom? Azoknak az olvasóknak, akik egy kicsit sötétebb hangulatú, intrikában és mágiában gazdag ifjúsági fantasyt olvasnának.
Nyereményjáték:
A regény beleolvasóját érdemes elolvasnotok, így könnyen megválaszolhatjátok minden állomáson a kérdéseinket. A feladat a szokásos, a megoldást írjátok be a rafflecopter doboz megfelelő sorába.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Feladvány:
Hogy hívják Sivriel barátnőjét, akivel együtt nevelkedett?
Állomáslista:
11.16 Kelly és Lupi olvas
11.18 Könyv és más
11.20 Milyen könyvet olvassak?
11.22 Spirit Bliss - Sárga könyves út - extra
11.24 Spiri Bliss - Sárga könyves út
Megjegyzések
Megjegyzés küldése