Asterix-Képregények Blogturné - Asterix és a gótok, Asterix, ​a gladiátor(értékelés és nyereményjáték)

 

A Móra Könyvkiadónak köszönhetően ezúttal a jól ismert Asterix-képregények világába nyerhettünk betekintést. Tartsd négy bloggerünkkel a gallok és rómaiak világába, és a turné végén megnyerheted az Asterix és a griff (39. szám) című képregényt és mellé egy asterixes Playmobil-figurát.



Kiadó: Móra Könyvkiadó, 2017
Oldalszám: 48 oldal
ISBN: 9789634158066 
Eredeti cím: Astérix et les Goths
Fordította: Bayer Antal
Illusztrálta: Albert Uderzo


A könyvet ITT tudod megrendelni!

    

Fülszöveg:

Panoramix az év legfontosabb eseményére, a gall druidák versenyére készül. Különleges erőt adó varázsitalával kétségtelen esélyesnek számít, ám épp ez okozza a galibát, mert marcona gót harcosok egy csapata a nyertes elrablására készül. Ami bekövetkezhet, be is következik, s így Asterix és Obelix minden furfangjára és erejére szükség lesz, hogy kiszabadítsa barátját a Gallia lerohanására készülő barbárok fogságából. A római légionáriusok pedig csak értetlenkednek…

Véleményem:

Tovább folytattam kalandjaimat Asterix-szel és a gallokkal, ami nem is volt nehéz, hiszen az első két rész igen csak elnyerte a tetszésemet. Mostanában, amikor eléggé feszített az olvasási naptáram, kimondottan jólesik pár képregénnyel lazítani, főleg, ha ehhez hasonló könnyed, fanyar humorral rendelkeznek. Kézbe is vettem a sorozat következő kötetét, az Asterix ​és a gótokat, hogy megtudjam, ezúttal milyen kalamajkába keverednek kedvenc gall harcosaink. 


A történet kezdetén druidánk, Panoramix éppen a küszöbön álló druida versenyre és találkozóra készül, amit a Carnutesi erdőben rendeznek meg. Asterix és Obelix eléggé féltik öreg barátjukat, ezért úgy döntenek, legalább az úton elkísérik őt, nehogy valami gond adódjon. A megérzéseik helyesnek is bizonyulnak, ugyanis amíg ők éppen a versenyre tartanak, gót hordák törnek be a birodalomba, akiknek célja, hogy elrabolják a találkozón a legerősebbnek kikiáltott druidát, hogy aztán felhasználják a képességeit mind a rómaiak, mind a gallok ellen. 

Ahogy a korábbi történetekben is megszokhattuk, a cselekmény természetesen sosem olyan egyszerű, ahogy azt a különböző felek eltervezik. Miután a győztes Panoramixot elrabolják, Asterix és Obelix persze azonnal a segítségére sietnek, de közben összeakadnak néhány rómaival is, akiket ki kell iktatniuk. Ez viszont okoz némi zűrzavart a birodalomban, mert a legionáriusok ezután azt hiszik, hogy hőseink azok a veszedelmes gótok, akiket kézre kell keríteni. Még néhány ilyen félreértés után főszereplőinknek sikerül ravasz tervet kieszelniük, amivel nem csak a druidájukat szerezhetik vissza, de azt is elérhetik egy füst alatt, hogy a gótok inkább a belső viszályaikkal foglalkozzanak, mint azzal, hogy a szomszédjaikat riogassák.


Nehéz betelni azzal a szellemességgel, ötletességgel és humorral, ami ennek a sorozatnak a sajátja. Nagyon szeretem, amikor akár egy mese, akár egy képregény esetében a szerző valós történelmi eseményekhez vagy háttérhez nyúl, de alakít is azokon annak érdekében, hogy egy szórakoztató, eredeti történet kerekedjen ki. Szerintem ez tökéletesen megvalósult ebben a részben is. A beszélő nevek, a számtalan félreértés és helyzetkomikum nagyon élvezetessé teszi az olvasást, az pedig külön öröm, hogy a gyerekek mellett a felnőttek is abszolút élvezni tudják. Ezután kíváncsian vágtam bele a sorozat következő részébe is. 




Kiadó: Móra Könyvkiadó, 2016
Oldalszám: 48 oldal
ISBN: 9789634154426
Eredeti cím: Astérix gladiateur
Fordította: Bayer Antal
Illusztrálta: Albert Uderzo


A könyvet ITT tudod megrendelni!

    

Fülszöveg:

Gallia prefektusa, Caius Antipaticus hazalátogat Rómába, és különleges ajándékot visz Julius Caesarnak: Hangjanixet, a falu foglyul ejtett bárdját! Noha Hasarengazfix főnök és a többiek képtelenek felfogni, mi hasznát vehetik a rómaiak a hamisan kornyikáló dalnoknak. Asterix és Obelix útnak indulnak, hogy kiszabadítsák őt, még mielőtt az oroszlánok elé vetik. Hogy a közelébe kerüljenek, beállnak Caius Pedellus gladiátorai közé, és maguk is részt vesznek a cirkuszi játékokon – csak kicsit átalakítják a szabályokat…


Véleményem:

A sorozat negyedik részéhez érkezve már előre elszomorodtam kicsit, hogy egy időre el kell majd búcsúznom gall hőseinktől (persze csak addig, amíg be nem szerzek néhány újabb epizódot, muhaha), viszont az eddigiek közül erre a történetre voltam a leginkább kíváncsi. Már előre dörzsöltem a tenyeremet, hogy vajon Asterix és Obelix mit fog művelni a gladiátorok arénájában, na de ennyire ne is rohanjunk előre, lássuk, mi is történik ebben az epizódban. 

A történet elején az almáriumi római táborban járunk, ahová látogatóba érkezik Gallia prefektusa, Caligula Antipaticus. A méltóság hamar tájékoztatja a helyi centuriót, hogy feltett szándéka magával vinni Rómába egy megtörhetetlen gall harcost, hogy odaajándékozhassa Caesarnak. A centurió azért kilátásba helyezi ennek nehézségét, hiszen a gallokat nem véletlenül hívják megtörhetetlennek, de végül a prefektus csak nem tágít: ki is szemeli magának a leggyengébbnek tűnő láncszemet, Hangjanixet, a bárdot. 


Szegény Hangjanixet el is rabolják annak rendje és módja szerint (bár nem minden fájdalom nélkül, ugyanis a bárd előszeretettel engedi szabadjára kellemesnek nem mondható hangját), Asterix és Obelix pedig felkerekednek, hogy kiszabadítsák. Egy föníciai kereskedőhajó segítségével el is jutnak Rómába, ahol a fő kiképző révén be is szerveződnek a gladiátorok közé. De ahogy az ezekben a történetekben lenni szokott, a dolgok most sem egészen úgy alakulnak, ahogy a rómaiak remélik, így Asterixék okoznak némi meglepetést mind Caesarnak, mind pedig a játékokat megtekintő nézőknek. 

Tulajdonképpen elég nehéz a részek között kedvencet választani, mert elég egységes a képregények színvonala, nekem viszont valahogy ez az epizód került a legközelebb a szívemhez. Egyrészt nagyon viccesnek találtam Hangjanix elrablását és az ebből fakadó humoros jeleneteket, másrészt nagyon tetszett az is, hogy visszatérő elemként Obelix állandóan versenyezni akart, hány sisakot sikerül összegyűjtenie egy-egy csetepaté során. A fordítás most is egészen zseniális, nagyon szellemesre sikeredtek a különböző nevek, a cselekmény pedig végig izgalmas, mozgalmas és vicces volt. Jó ezekben a történetekben, hogy bár jelen van bennük némi agresszió, sosem válnak igazán erőszakossá, hiszen úgyis tudja az olvasó, hogy főhőseinknek semmilyen komoly bántódása nem eshet. 



Összességében nagyon örülök, hogy részt vettem ezen a blogturnén, nem gondoltam volna, hogy ez a képregény felnőtt koromban fog ennyire közel kerülni hozzám. Biztos, hogy a meglévő kötetek mellé be fogok szerezni továbbiakat is, akár azokat, amiknek megszólít a címük, hiszen mint kiderült, annyira nem kapcsolódnak szorosan egymáshoz, hogy muszáj legyen egymás után olvasni őket. Ezek után bátran ajánlom őket kisiskolás kortól bárkinek, aki szívesen olvasna történelmi alapokra helyezett, humoros képregényeket. 


Nyereményjáték:

Ezúttal az Asterix-képregényekkel kapcsolatos kérdésekre kell helyes választ adnotok a játék során. Írjátok be a választ a Rafflecopter-doboz megfelelő helyére.
Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.

Feladvány:

Melyik évben jelent meg az első Asterix-képregény?

a Rafflecopter giveaway

Állomáslista:
11. 02. Könyv és más
11. 04. Spirit Bliss Sárga könyves út
11. 08. Szembetűnő
11. 12. Szembetűnő
11. 14. Veronika's Reader Feeder



Megjegyzések