Asterix-Képregények Blogturné - Asterix, a Gall, Az aranysarló (értékelés és nyereményjáték)
A Móra Könyvkiadónak köszönhetően ezúttal a jól ismert Asterix-képregények világába nyerhettünk betekintést. Tartsd négy bloggerünkkel a gallok és rómaiak világába, és a turné végén megnyerheted az Asterix és a griff (39. szám) című képregényt és mellé egy asterixes Playmobil-figurát.
Kiadó: Móra Könyvkiadó, 2024
Oldalszám: 48 oldal
ISBN: 9789634145799
Eredeti cím: Astérix le gaulois
Fordította: Bayer Antal
Illusztrálta: Albert Uderzo
A könyvet ITT tudod megrendelni!
Fülszöveg:
Julius Caesar meghódította Galliát, ám egyetlen egy kis falu még mindig ellenáll a megszállóknak, hála egy különleges erőt kölcsönző varázsitalnak. Asterix, Obelix és barátaik napjai békésen telnek egészen addig, amíg a rómaiak el nem rabolják Panoramixot, a druidát, hogy megtudják tőle a főzet titkát. A légionáriusok látszólag túlerőben vannak, de amikor Asterix beveti legfőbb fegyverét, a csavaros eszét, mégis az ő hajuk áll égnek…
Véleményem:
Bevallom férfiasan, hogy nekem a gyerekkoromból úgy, ahogy van, kimaradt Asterix. Nem ismertem René Goscinny képregényeit (helyette Bucó, Szetti, Tacsit és Hupikék Törpikéket fogyasztottam), és a filmadaptációkat sem láttam a mai napig. Nem tudnám megmondani, miért, de egészen mostanáig volt bennem egy olyan érzés, hogy ez nekem biztosan nem tetszene, nem is áll olyan közel hozzám a történelmi téma és a figurák, egyszóval nem vonzott semmi a történethez. Aztán egyszer csak átfordult bennem valami, és a molyos értékeléseket látva úgy gondoltam, végül is, miért ne tehetnék egy próbát vele mégis? Ennél jobb döntést nem is hozhattam volna, mert őszintén én voltam a legjobban meglepődve azon, mennyire élveztem gall barátaink történetét, és mennyit kacagtam már az első füzet olvasása közben is.
Gondoltam, célszerű szépen sorrendben haladnom a kötetekkel, így bátran bele is vágtam az Asterix, a Gall című első részbe. A nagyalakú füzet első oldalain a szerző először megismertet minket a helyszínnel, Galliával. Időszámításunk előtt 50-ben járunk, amikor is a római hadsereg szinte egész Galliát megszállta, kivéve egyetlen aprócska falut. Ebben a faluban élnek hőseink, a kistermetű Asterix, a nála lényegesen nagyobb Obelix, a falu druidája, Panoramix, illetve a Hasarengazfix nevű nagyfőnök. Bevallom, ezen a ponton még mindig kicsit szkeptikus voltam, bár a szám széle már erősen rángatózott, amikor ezekkel a zseniálisan fordított, beszélő nevekkel találkoztam.
A történetünk viszonylag egyszerű. Hőseink rendre összetűzésbe kerülnek a római erőkkel, viszont egy titokzatos varázsitalnak köszönhetően, amit Asterix rendszeresen fogyaszt, általában a jelentős túlerőt is sikerül legyőzniük. Ebben a kötetben a rómaiak éppen ennek a főzetnek a receptjét akarják megszerezni, hogy végre az utolsó megmaradt ellenállókat is le tudják törni, de hőseink furfangosságának köszönhetően a dolog balul sül el, a kedves rómaiak pedig szupererővel nem, de annál nagyobb szőrzettel búcsúznak a kötet végén. Mindeközben egymást érik a viccesebbnél viccesebb jelenetek, a fergeteges nyelvi poénok, ráadásként pedig még tanulni is lehet a történetből, mind a történelmi ismereteket, mind az erkölcsi tanulságot tekintve.
Nagyon hamar kiderült számomra, miért szereti annyi rajongó ezt a sorozatot, hiszen ez is tipikusan egy olyan képregény, aminek több rétege van. A kisebb gyerkőcök élvezhetik a mókás szereplőket, a még viccesebb neveket és a számtalan csihipuhit, amibe hőseink keverednek. Megvan az a jóleső biztonság is benne, hogy a jó elnyeri jutalmát és a rosszak meglakolnak, de emellett még rátevődik egy olyan finom réteg is, aminek köszönhetően a felnőtteknek is szórakoztató lehet. Ez a réteg némi iróniából, fanyar humorból és számtalan helyzetkomikumból áll, bevallom, olvasás közben gyakorlatilag nem lehetett levakarni a vigyort a képemről. Talán még soha olyan szélsebesen nem nyúltam folytatásért, mint ennél a képregénynél - és milyen jó, hogy az is ott pihent mellettem a polcon.
Kiadó: Móra Könyvkiadó, 2022
Oldalszám: 48 oldal
ISBN: 9789634155805
Eredeti cím: La Serpe d'or
Fordította: Bayer Antal
Illusztrálta: Albert Uderzo
A könyvet ITT tudod megrendelni!
Fülszöveg:
Katasztrófa sújtja a rómaiak által körülvett kis gall falut: Panoramix aranysarlója eltörött, márpedig a varázsital csak akkor kölcsönöz különleges erőt Asterixnek és társainak, ha a druida azzal nyesi le a fáról a belevaló fagyöngyöt. Asterix és Obelix útra kel, hogy a messzi Lutetiában vásároljon egy újat a híres Amerixtől. Csakhogy a mesterember eltűnt, és a sarló egyszerre méregdrága hiánycikk lett a nagyvárosban…
Véleményem:
A sorozat második kötetének, Az aranysarlónak a felépítése hasonló az elsőhöz, itt is kapunk egy rövid áttekintést a helyszínről és a szereplőkről. Ez azért is hasznos, mert így az sem okoz különösebb problémát, ha valaki nem az első résszel kezd, hanem történetesen egy későbbi fejezet akad először a kezébe.
A történetünk szerint a gall falucska druidája, Panoramix egy nap véletlenül eltöri az aranysarlóját. Ez több szempontból is probléma, egyrészt így nem mehet el Carnutesi erdőbe szervezett éves druida-találkozóra, másrészt ezzel a sarlóval kell levágni azt a különleges fagyöngyöt is, amiből Asterixnek készít varázsitalt. Nincs mese, hőseinknek fel kell kerekednie, hogy új sarlót szerezzenek, ehhez pedig a veszélyes Lutetiába kell utazniuk. Megpróbáltatásaik akkor sem érnek véget, amikor végre megérkeznek, ugyanis a sarlókészítő eltűnt, Asterix és Obelix pedig nekiveselkedik, hogy a rejtély végére járjon.
Akcióból és mókás jelenetből ebben a részben sincs hiány, emellett külön tetszett, hogy egy kis nyomozásnak is a tanúja lehetek. Most volt időm kicsit jobban elmélyülni a rajzokban, és meg is állapítottam, hogy nagyrészt azért is működik annyira ez a képregény, mert végtelenül kifejező, dinamikus képekkel operál. Nekem kicsit azt adja, mint egy jó öreg Bud Spencer és Terence Hill film: kellő mennyiségű bunyót anélkül, hogy valójában erőszakossá válna, rengeteg humoros jelenetet és persze a szívemnek jóleső végkicsengést, melyben a jó győzedelmeskedik. Asterix figurája szerethető, mert amellett, hogy a varázsitaltól szupererőt kap, az esze is a helyén van, és sokszor furfanggal keveredik ki a bajos helyzetekből. Ezzel szemben barátja, Obelix egy lágyszívű óriás, aki nem az eszéről híres, mégis lehetetlen nem megszeretni.
A kötetek végén egy nagyon hasznos kis fejezetet kapunk a Jegyzetek formájában, ahol az idegen kifejezések, helyszínek vagy történelmi epizódok magyarázata található. Ez tovább erősíti az ismeretterjesztő funkciót, mely bár nem elsődleges célja a köteteknek, mégis megjelenik indirektebb módon. Összességében nekem nagyon tetszett mind a két füzet, ahogy az is, hogy bebizonyosodott, sosem késő megismerni egy történetet, és nem lehet túl öregnek lenni egy vicces, szórakoztató képregényhez. :)
Nyereményjáték:
Ezúttal az Asterix-képregényekkel kapcsolatos kérdésekre kell helyes választ adnotok a játék során. Írjátok be a választ a Rafflecopter-doboz megfelelő helyére.
Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.
Feladvány:
Mely korszakban játszódnak az Asterix-képregények?
Állomáslista:
10. 23. Spirit Bliss Sárga könyves út
10. 24. Könyv és más
10. 29. Veronika's Reader Feeder
11. 02. Könyv és más
11. 04. Spirit Bliss Sárga könyves út
11. 08. Szembetűnő
11. 12. Szembetűnő
11. 14. Veronika's Reader Feeder
Megjegyzések
Megjegyzés küldése