Időminisztérium (értékelés és nyereményjáték)
Az időutazás igencsak izgalmas téma Kaliane Bradley bemutatkozó regényében nem csak ezzel találkozhatunk, de van benne románc, kémkedés, munkahelyi feszültségek és hatalmi harcok. A lebilincselő történetet a General Press Kiadó hozta el magyarul és ha a bloggerekkel tartatok és játszatok, a turné végén tiétek lehet a kötet egyik példánya is.
Kiadó: General Press Kiadó, 2024
Oldalszám: 352 oldal
Eredeti cím: The Ministry of Time
Fordította: Tóth Bálint Péter
ISBN: 9789634528975
A könyvet ITT tudod megrendelni!
Fülszöveg:
Egy viktoriánus felfedező, egy modern kori nő: múlt és jövő találkozása.
A közeljövő Londonjában egy rejtélyes új minisztérium működik: feladata, hogy a múltból kivételes személyiségeket hozzanak a jelenbe. Itt ajánlanak remekül fizető állást egy fiatal köztisztviselőnőnek, ám a munkája meglehetősen szokatlannak bizonyul: „hídként” kell szolgálnia, vagyis az a dolga, hogy együttélve segítse és felügyelje Graham Gore-nak, a Brit Birodalom haditengerészeti alezredesének a mindennapjait. A történelemkönyvek szerint a férfi egy 1847-es északi-sarki expedíción vesztette életét, így kissé meglepve tapasztalja, hogy nemcsak életben van, de olyan furcsa dolgok veszik körül, mint a mosógép, az internet és a bokájukat igencsak kivillantó nők. Akik közül pont az ő segítője lesz az, akivel egy hosszú nyár alatt egymást kerülgető lakótársakból igaz barátokká válnak – sőt minden különbözőségük ellenére egymásba szeretnek.
Ám ahogy kezd kikristályosodni az időutazás valódi célja, Grahamék kénytelenek szembenézni a múltbeli döntéseikkel és az elképzelt jövőjükkel is. Győzedelmeskedhet-e a szerelem a történelem előítéletein? És hogyan dacoljon az ember a múlttal, ha az a kedvese képében ott áll előtte?
Véleményem:
Az időutazással kapcsolatos történetekbe általában vegyes érzésekkel szoktam belevágni. Egyrészt nagy várakozásokkal, hiszen a téma maga borzasztóan érdekel és nagyon jól tud működni regényekben, másrészt némi félelemmel is, mert ez viszont olyasmi, amibe csúful bele is tudja törni a bicskáját a szerző. Kaliane Bradley Időminisztérium című regénye már a külsejével is csábítgatja az olvasót, de engem igazán az izgalmas fülszöveg győzött meg arról, hogy olvasni akarom. Nos, biztos, hogy erről a könyvről sokan fognak beszélni és szerintem a vélemények is megosztók lesznek, azt viszont nem lehet elvitatni, hogy egy kimondottan különleges és egyedi kalandban lesz része annak, aki megismeri.
Történetünk elbeszélője egy fiatal nő, aki a nem túl távoli jövőben egy különleges hivatalnak, az Időminisztériumnak dolgozik Londonban. A hosszadalmas felvételi procedúra után egyszer csak egy szigorúan titkos projektben találja magát, melynek keretében a minisztérium egy időkapu segítségével olyan személyeket hoz át a múltból a jelenbe, akiknek az élete egyébként is véget ért volna az adott időpillanatban. Főhősünk feladata az lesz, hogy az egyik ilyen "elszármazottnak" segítse a beilleszkedését, azaz "hídként" szolgáljon mellette. Névtelen főszereplőnk alanya Graham Gore alezredes lesz, aki 1847-ben vesztette életét egy északi-sarki expedíció során, és aki számára igencsak megrázó élmény feldolgozni a közel 200 év változásait a régi életéhez képest. Főhősünk igyekszik a legjobb tudása szerint végezni a munkáját, ugyanakkor egyre több olyan apró részlet kerül napvilágra, ami azt feltételezi, hogy valaki szabotálni próbálja a minisztérium által végzett munkát, vagy éppenséggel teljesen más célra akarja használni a felfedezett technológiát.
A regény ezen pontján még úgy éreztem, hogy egy helyzetkomikumokban gazdag, izgalmas és kalandos történetet fogok olvasni, melynek középpontjában egyrészt a múltból idehozott emberek beilleszkedése, másrészt valamiféle, hamarosan felfedezésre kerülő összeesküvés vagy bonyodalom lesz. Azonban, ahogy olvastam és olvastam, csak nem érkezett el az a bizonyos pont, ahol el lehetett volna egyértelműen dönteni, merre is fog haladni a történet. A könnyed stílus és hangulat szép lassan átváltott egyre komorabb és filozofikusabb témákba, ráadásul egy ponton belépett a szerelmi szál is a történetbe. Egész egyszerűen elképzelésem sem volt, mi lesz itt a cél, a mondanivaló vagy a fő csapásvonal, és mégis valahogy működött a dolog, mert a lapok olvastatták magukat, én pedig majd megőrültem már a kíváncsiságtól, hogy mégis hová fogunk kilyukadni.
Alapvetően nekem nagyon tetszett az alaptéma, még úgy is, hogy az időutazásba ilyen módon veszélyes vállalkozás íróként belenyúlni. A regény elején kapunk egy viszonylag laza, de elfogadható magyarázatot arra, miért is működhet ez a projekt, bár azzal kapcsolatban már akkor is voltak kérdéseim, hogy valójában mi célt szolgálhat ez az egész. A legjobban azok a fejezetek tetszettek, melyek azt az egy évet mutatják be, amíg az elszármazottak beilleszkednek a mi világunkba, egyszerre volt vicces és elgondolkodtató az ő szemüvegükön keresztül szemlélni modern életünket. Egy idő után viszont tagadhatatlan, hogy ennek újdonsága alábbhagyott, nagyon vártam már valamiféle fordulatot, ami egyébként be is következett, csak számomra sokkal később, mint kellett volna. A végkifejlet több szempontból meglepett, tulajdonképpen kerek egésznek éreztem, de nem mondhatnám, hogy nem maradtak bennem kérdések.
Nos, ahogy ebből az ellentmondásos értékelésből is látszik, az Időminisztérium tipikusan egy olyan könyv, amiről lehet és kell is sokat beszélgetni, többrétegű és komplex olvasmány, ami ráadásul, mintegy mellékes módon egy csomó társadalmi vagy lélektani kérdéssel foglalkozik, a bevándorlók asszimilációjától kezdve a traumákon keresztül a tudományetikai kérdésekig bezáróan. Nekem talán tényleg csak az hiányzott, hogy kicsit egyértelműbbek legyenek a keretek vagy az, hogy a szerző mire szerette volna leginkább a fókuszt helyezni, de ezekkel az észrevételekkel együtt is azt gondolom, hogy ez egy érdekes olvasmány volt, ami messze kilóg a tucattörténetek közül. Kaliane Bradley nevét mindenesetre észben tartom, mert akinek ilyen érdekes ötletei és gondolatai vannak, attól biztos, hogy szívesen olvasnék a jövőben is. A General Press Kiadónak pedig nagy köszönet és hála, amiért ilyen gyönyörű kiadásban hozta el nekünk ezt a regényt.
Értékelésem: 5/4
Kinek ajánlom? Mindenkinek, aki szereti a különleges hangulatú, nehezen behatárolható, rejtélyesebb történeteket.
Nyereményjáték:
Az időutazás népszerű téma ezért hasonló fókuszú regényeket keresünk a mostani játékunkban. A bloggereknél feladványban a szereplők neveit találjátok, megfejtésként pedig a regény íróját és a könyv címét kell beírni a Rafflecopter megfelelő sorába.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Feladvány:
Gideon de Villiers, Gwendolyn Shepherd, Leslie Hay, James August Peregrin
Állomáslista:
Megjegyzések
Megjegyzés küldése