Mítoszok ​atlasza (értékelés és nyereményjáték)

 

A Móra Kiadó jóvoltából egy gyönyörű, a mítoszokról szóló atlaszt tarthatunk a kezünkben, amiből megtudhatjuk, hogy a különböző népek, miként képzelték a világ felépítését, milyen érdekes mitológiai történeteik, legendáik vannak, és egyéb érdekességeket. Ezúttal négy bloggerünkkel csodálhatjátok meg ezt a kötetet, és a turné végén természetesen ti is nyerhettek egy példányt a könyvből.



Kiadó: Móra Könyvkiadó, 2020
Oldalszám: 90 oldal
Fordította: Zsuppán András 
Illusztrálta: Thiago de Moraes
ISBN: 9789634159063


A könyvet ITT tudod megrendelni!


Fülszöveg:

Mi is az a mítosz? Isteni lényekről, hősökről, régmúlt idők eseményeiről szóló monda, rege, legenda…
Milyen isteneket imádtak az aztékok? Hogyan jött létre a világ a jorubák szerint? Miért veszélyes a hencegés a janomami indiánok szerint? Miért veszekedtek folyton a görög istenek? Miféle vérszívó és alakváltó lényeg bolyongtak a szláv erdőkben? Könyvünk rengeteg izgalmas kérdésre ad választ. Induljunk hát felfedezőútra 12 varázslatos világban!


Véleményem:

Többször is hangoztattam már, hogy a mítoszok világa az egyik gyengém, ha pedig ez a téma egy igényesen kivitelezett, gyerekeknek szóló ismeretterjesztő kötetben bukkan fel, akkor hét lóval sem lehet visszatartani attól, hogy elolvassam. A Móra Könyvkiadó köteteiben nem szoktam csalódni, így izgatottan vágtam bele Thiago de Moraes elképesztően látványos, izgalmas és humoros albumába, a Mítoszok ​atlaszába. 


Mivel szeretem a hasonló kiadványokat, elég sok, témába vágó kötetet forgattam már a kezemben, így az első kérdés, ami ilyenkor felmerül bennem, hogy az adott könyv mennyire tud újat mutatni a korábban olvasottakhoz képest. Az például már az első pillanatokban kiderült, hogy ez az album nagyon tekintélyes megjelenéssel rendelkezik, nagy alakú, kemény fedeles, elképesztően színes és igényes, szóval nekem kicsit már akkor belopta magát a szívembe, amikor még csak belelapoztam. Amikor pedig már jobban is átrágtam magam rajta, nagyon megtetszett az újszerű megközelítésmódja, a nagyon logikus és követhető felépítése, az, hogy nem markol túl sokat, amit viszont meg szeretne mutatni, azt nagyon következetesen és áttekinthetően teszi. 

Az előszóban is olvashatunk arról, pontosan mi is volt a szerző koncepciója a könyv összeállításánál. Bár a teljesség igénye nélkül, de szélesen merített, a bemutatott 12 nép vagy világ, aminek a mitológiáját bemutatja, a Föld minden szegletét érinti. Egész pontosan a görög, az észak-amerikai indián, az azték, az ír, a janomami, a joruba, a szláv, az északi, az egyiptomi, a hindu, a japán és a polinéz világról olvashatunk, illetve az ő fontosabb mitológiai alakjaikat ismerhetjük meg. A kötetben a fő vezérlőelv egyike, hogy először arról olvashatunk, hogy az adott népcsoport hogyan vélekedett annak idején a világ teremtéséről. Ezek a történetek számomra mindig nagyon megkapóak, annyira érdekes belegondolni abba, hogy az emberiség hogyan próbálta megmagyarázni az őt körülvevő természeti jelenségeket, eseményeket. Ráadásul ebben a kötetben mindez nagyon látványosan jelenik meg. A szerző saját illusztrációin ábrázolja az adott nép teremtett világát, kiegészítve a fontosabb istenekkel, hősökkel, szörnyetegekkel vagy egyéb lényekkel. 


Minden világhoz kapcsolódóan megtekinthetünk tehát egy nagyon részletes világtérképet, mellette pedig röviden olvashatunk a képen látható alakokról. Szerintem kifejezetten nehéz feladat ilyen esetben röviden és tömören, mégis érdekesen összefoglalni a lényeget, de úgy érzem, ez itt teljes mértékben megvalósult. A térkép után olvashatunk még néhány, az adott világhoz kapcsolódó rövid történetet, illetve egyéb lényekről, érdekes és fontos tárgyakról is szerezhetünk további információkat. A terjedelmi korlátok persze nem teszik lehetővé, hogy nagyon alaposan elmerüljünk egy-egy mitológiai világban, de ez nem is volt célja a szerzőnek. Inkább csak amolyan ízelítőt kínál, ami után nyugodtan utánaolvashatunk önállóan is egy-egy témának vagy istenségnek. 

Felsorolni is nehéz lenne, mennyi érdekességet, új információt találtam ebben a kötetben, még úgy is, hogy nem én vagyok az elsődleges célközönség. Nagyon tetszett például a janomami mitológia, amiről korábban semmit sem tudtam, érdekes volt olvasni, hogy úgy gondolták, valaha rászakadt az ég a régi Földre, így alakult ki a mostani, illetve a régi lesüllyedéséből az alvilág. Izgalmas volt elmerülni a szláv világban és szembesülni azzal, mennyi modern szörnyetegünk származik az ő meséikből, például a vámpírok vagy a vérfarkasok (és teljesen beleszerettem a Domovojba, a cuki, szőrös háziszellembe:)). A kedvenc lényem a jorubák Ikaki-ja, egy veszedelmes vízi szellem volt, aki aranyos, táncoló teknős képében jelenik meg - hát nem biztos, hogy szeretnék vele találkozni! Az az igazság, hogy tényleg csak ámultam és bámultam a rengeteg érdekesség közepette, az pedig külön tetszett, hogy a szerző zseniális humorral jelenítette meg a különböző alakokat, és a legtöbb szöveg is nagyon szellemes. 


Összességében szerintem ez egy nagyon igényesen kivitelezett és rendkívül jól átgondolt kötet. Egy ilyen albumnál nagyon nehéz lehet, hogy az író ne vesszen el a részletekben, mégis egy olyan átfogó képet nyújtson, amiből meg lehet ismerni egy régen élt nép gondolkodását, hitvilágát, értékrendjét. Szerintem ez ebben a kötetben tökéletesen megvalósult, a humoros és látványos kivitelezésnek köszönhetően pedig biztos, hogy az iskolás korosztály számára is izgalmas, élvezetes olvasmány. Én nagyon jó szívvel ajánlom mindenkinek, aki szeretné egy látványos albumon keresztül elmélyíteni az ismereteit, vagy éppen megalapozni otthon a gyerkőcök érdeklődését a téma iránt.

Értékelésem: 5/5
Kinek ajánlom? Iskolás kortól mindenkinek, aki szeretne egy látványos, humoros és informatív mitológiai atlaszt lapozgatni.

Nyereményjáték:

Ezúttal mitológiával kapcsolatos kérdésekre kell felelnetek. Írjátok be a helyes válaszok betűjelét a Rafflecopter-doboz megfelelő helyére.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

Feladvány: 

Milyen állatok voltak a polinéziai pouakaik?
a.) madarak
b.) oroszlánok
c.) vaddisznók
d.) sárkányok

a Rafflecopter giveaway

Állomáslista:
11. 08. Könyv és más
11. 09. Szembetűnő
11. 10. Veronika’s Reader Feeder

Megjegyzések