A bazilika titka (értékelés és nyereményjáték)
A Menő Könyvek gondozásában jelent meg Király Anikó legújabb regénye, amely egyenesen az Osztrák-Magyar Monarchia idejébe repít vissza minket.
Fedezzük fel közösen a bazilika titkát, az Éjféli Rémmondó mögött húzódó igazságokat és hazugságokat. Legyünk társai a Fausztusz családnak, akik megesküdtek, hogy megóvják a világunkat és Hedvignek, aki nehezen viseli, hogy meg akarják neki mondani, hogy milyen életet is kellene élnie. Ha pedig nektek kedvez a szerencse, akkor tiétek lehet a kiadó által felajánlott nyereménykönyv.
Kiadó: Menő Könyvek, 2024
Oldalszám: 344 oldal
ISBN: 9789635845491
A könyvet ITT tudod megrendelni!
Fülszöveg:
1898-ban járunk. Az Osztrák-Magyar Monarchia Sissi temetésére készül, Ferenc József pedig kézhez kapja az általa gyűlölt kiadványt, az Éjféli Rémmondó legújabb számát. A lap olyan hátborzongató lényekről ad hírt, amelyek a legtöbb esetben a képzelet szüleményei. Ám vannak olyan teremtmények, amelyek valósak és veszélyesek: az éj leple alatt emberekre vadásznak. A Fausztusz család megbízatása évtizedek óta az, hogy ezeknek a nyomában legyen, és vigyázzanak, ne derüljön fény a létezésükre.
Levente, a legifjabb Fausztusz bármire képes lenne, hogy gyógymódot találjon édesanyja rejtélyes betegségére, még akár arra is, hogy lepaktáljon természetfeletti erőkkel. Eközben Lili, a húga, akire elrendezett házasság vár, olyan sorsfordító titkot tud meg, mely szökésre készteti.
Vannak, akik az igazságot keresik, és vannak, akik elfedik azt. A két világ határán pedig ott magasodik az esztergomi bazilika, amelynek mélységes titka mindannyiuk életét felforgatja.
Véleményem:
Nagyon örülök annak, hogy az elmúlt években számtalan remek magyar szerzőt ismertem meg a Manó és Menő Könyvek jóvoltából, ezen a körön belül is kiemelt helyet foglalnak el a szívemben Király Anikó regényei. A könnyedebb, realisztikusabb kötetei után nagyon izgatottan vártam, hogy mire számíthatok majd a történelmi fantasy műfajába tartozó legújabb, A bazilika titka című történetétől. A csodálatos borító már az első pillanatban elvarázsolt, és őszintén bíztam benne, hogy amellett, hogy egy új oldaláról ismerhetem meg az egyik kedvenc szerzőmet, a hazai fantasy polcomat is bővíthetem egy új kedvenccel.
A regényünk a 19. században játszódik, egy alternatív Magyarországon. 1898-ban a Monarchia éppen Sissi temetésére készül, az első fejezet nyitóképein pedig rögtön találkozhatunk is magával Ferenc Józseffel. De ahelyett, hogy a császárt a gyász foglalkoztatná - bár bizonyára az is mélyen érintette-, éppen amiatt dühöng, hogy egy újabb példánya jelent meg a titokzatos Éjféli Rémmondónak. Ebben az újságban különböző, természetfeletti lényekről olvashatnak a polgárok, ami nem lenne akkora baj, csakhogy ebben a valóságban ténylegesen léteznek vadabbnál vadabb bestiák, a Monarchia pedig nem hagyhatja, hogy az átlagemberek megtudják, hogy a szörnyetegek nem csupán a rémálmaikban jelennek meg. Ferenc József magához is hívatja Fausztusz Mihályt, a Természetfeletti Hivatal ideiglenes vezetőjét, hogy sürgősen járjon utána az újságban szereplő lényeknek, és ha fenyegetést jelentenek, tegye meg a szükséges lépéseket.
A Fausztus családról tudni kell, hogy hosszú ideje ők azok, akik a varázsvilág teremtményeit eltitkolják az avatatlan szemek elől, illetve nyilvántartásba is veszik őket, ha pedig fenyegetést jelentenek az emberekre, ennél is radikálisabb lépéseket tesznek. Hamarosan megismerjük az egész családot piliscsabai birtokukon, a magának való, csendes Leventét, aki a pozíció várományosaként egyáltalán nem érzi késznek magát a feladatra, illetve temperamentumos húgát, Lilit, akiben viszont vele ellentétben hatalmas kalandvágy munkálkodik. A Fausztus gyerekek életét beárnyékolja édesanyjuk súlyos betegsége, amire látszólag nincsen ellenszer. Leventét viszont nem hagyja nyugodni, amit az Éjféli Rémmondóban olvasott egy titokzatos angyalról, aki bármilyen betegséget képes meggyógyítani. Ugyanakkor versenyt kell futnia az idővel és önnön bátortalanságán is felül kell kerekednie, mert édesapját éppen annak a vándorhajónak a felszámolásával bízták meg, ahol a varázslatos gyógyító tanyázik.
Nagyjából ez a cselekmény váza, de igazság szerint ebben a sorozatindító részben erősen érezhető, hogy nem a váratlan fordulatokon és az akción volt a hangsúly, sokkal inkább a világépítésen és a szereplők bemutatásán. A Fausztusz család mellett megismerjük még Hedviget, az öntörvényű fiatal lányt is, akit apja mindenáron bele akar kényszeríteni egy házasságba, Hedvig viszont egészen más sorsot képzel el saját magának. Bár ebben a részben ez még nem bontakozott ki teljesen, de várható, hogy a szereplőink sorsa egy ponton szépen össze fog majd találkozni, amit nem is bánok, mert mindannyian szerethető, eleven figurák, akik szerintem jól kiegészítik egymást.
Maga az alapötlet nem feltétlenül egyedi, viszont az, amilyen környezetbe lett mindez ágyazva, abszolút az. Magyar helyszínen játszódó fantasyt nehéz találni a könyves piacon (nekem első körben a Borbíró Borbála sorozat jutott csak eszembe, ami szintén nagy kedvencem), az pedig végképp ritka, hogy mindez még történelmi háttérrel is meg legyen spékelve. A könyv lapjain bebarangolhatunk több hazai és külföldi helyszínt, Bécsben, Piliscsabán, Esztergomban vagy Budapesten egyaránt megfordulunk, a környezet és a korabeli látképek pedig nagyon érzékletesen lettek leírva. Nekem nagyon tetszett az a koncepció, hogy a bazilika épülete alatt működik a Természetfeletti Hivatal titkos főhadiszállása, ahogy az is, hogy az írónő nem csak tipikus természetfeletti lényeket sorakoztatott fel, hanem a hazai és külföldi legendárium egyéb alakjait is. És muszáj elmondanom, pont azután, hogy nemrég egy értékelésben áradoztam róla, hogy szinte el sem hittem, hogy végre találkozhatok egy domovojjal egy regény lapjain! :) Király Anikótól megszokhattuk már a nagyszerű humorát, és szerencsére ezt ebben a kötetben sem kellett nélkülöznünk, legyen szó a konkrét jellem- vagy helyzetkomikumokról, vagy éppen a roppant szórakoztató karakterekről. A személyes kedvencem Dante volt, és nagyon remélem, hogy a folytatásban nagyobb szerepet fog kapni az események alakulásában.
Ahogy korábban is írtam, érződik, hogy ez egy bevezető kötet, ennek ellenére én nem éreztem úgy, hogy unatkoznék az olvasása közben. Bár a regény rengeteg szereplőt mozgat, egyszer sem vesztem el az információk között, a történet végig logikus és követhető, ráadásul az előrendelők kaphattak egy különleges kis kiadványt is a könyv mellé, melyben megtalálható például a Fausztusz családfa vagy éppen a hivatal alaprajza. Nagyon sok lehetőséget látok ebben a világban, és gyanítom, hogy a folytatásban kicsit jobban be is indulnak majd a dolgok, bár már ebben a részben is kaptunk pár váratlan csavart vagy felderített titkot, amik kibontása még várat magára. Az biztos, hogy én lelkesen várom, nagyon kíváncsivá tett, hová fog még kifutni ez a történet.
Értékelésem: 5/4,5
Kinek ajánlom? Mindenkinek, aki szeretne egy múltbeli hazai helyszíneken játszódó, igényes ifjúsági fantasyt olvasni.
Nyereményjáték:
A bazilika titka című kötet Király Anikó első fantasy regénye, a szerzőnek azonban korántsem ez az első könyve. A mostani játékunkon ezekre a kötetekre koncentrálunk. Minden állomáson találtok egy idézetet, nektek pedig nincs más dolgotok, mint a Rafflecopter megfelelő sorába beírni, hogy honnan származik.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Feladvány:
"-Fiam – szorította meg apám a vállam-, az érzelmek nem arra vannak kitalálva, hogy gondolkodjunk rajtuk, hanem, hogy érezzük őket."
a Rafflecopter giveaway
Állomáslista:
Megjegyzések
Megjegyzés küldése