Zárt ​ajtók mögött (értékelés és nyereményjáték)


Te mit tennél meg azért, hogy megmentsd a házasságodat? Abby és Brendan Hollander kapcsolata válságba került, a megoldást pedig többek között az Édes vagy Pikáns nevű applikációtól remélik. A kezdetben izgalmas és vérpezsdítő játék azonban szép fokozatosan egyre többet követel tőlük, és nem tudni, mikor jön el az a pont, amikor a házasságuk megmentéséért vívott harcban önmagukat veszítik el. Tartsatok velünk J.D. Barker Zárt ​ajtók mögött című új regényének blogturnéján, és nyerjétek meg az Agave Könyvek által felajánlott példányt!



Kiadó: Agave Könyvek, 2024
Oldalszám: 528 oldal
Eredeti cím: Behind A Closed Door
Fordította: Abrudán Katalin
ISBN: 9789635983179


A könyvet ITT tudod megrendelni!


Fülszöveg:

Képes lennél megölni valakit, hogy megmentsd, akit szeretsz?

Egy új app, az Édes vagy Pikáns őrült sebességgel hódítja meg a világot. Válságba jutott pároknak nyújt segítséget: eleinte romantikus jellegű, majd később tabunak számító kihívások elé állítja a feleket, melyek teljesítésével ismét visszatalálhatnak egymáshoz. Abby és Brendan Hollander számára azonban az alkalmazás letöltése életre-halálra menő, veszélyes játékot eredményez. Elérkezik ugyanis a pillanat, amikor az elvégzendő feladatok mindennél kockázatosabbá és baljósabbá válnak, végül pedig a csábítás és erőszak szövevényes hálójába vezetnek.

J.D. Barker legújabb regénye fülledt légkörű, sötét thriller, melyben az Elemi ösztön találkozik David Fincher Játsz/májával.


Véleményem:

Ugyan még nem olvastam el minden magyarul elérhető regényt J.D. Barkertől, de amikkel eddig megismerkedtem, azok meggyőztek arról, hogy egy olyan íróról van szó, akit lehetetlenség megkerülni a kortárs thriller műfaján belül. Az idei Könyvfesztiválon ráadásul személyesen is volt lehetőségem találkozni vele és meghallgatni a vele folytatott beszélgetést, ami csak még jobban felcsigázott új, önállóan írt regénye kapcsán. Kicsit ugyan tartottam a Zárt ajtók mögött olvasástól, az eddigi kritikákban ugyanis találtam hideget és meleget is vele kapcsolatban, de talán pont emiatt is lepett meg nagyon kellemesen a kötet. Még ha vannak is esetleges hibái, én bevallom, úgy beszippantott, hogy szinte egy ültő helyemben le tudtam volna darálni az egészet. 


A történetünk úgy indul, hogy az évek óta házasságban élő Abby és Brendan Hollander éppen egy párterápia első ülésén vesz részt. A pár kapcsolata az utóbbi időkben kicsit ellaposodott, az egymásba vetett bizalmuk megrendült, és több területen is feszültség ékelődött közéjük. A terapeutájuk amellett, hogy nagyobb türelemre és kitartásra ösztönzi őket, egy sajátos feladatot is ad a számukra: fel kell telepíteniük a telefonjukra az Édes vagy Pikáns nevű applikációt, ami várhatóan majd új színt visz a házasságukba, és segít abban, hogy új oldalukról ismerhessék meg egymást. Bár a pár kicsit szkeptikus, azért belemennek a dologba, és először pironkodva, majd egyre bátrabban vállalják be az alkalmazás által felajánlott feladatokat. Az applikáció telepítése közben persze elfogadnak sok adatkezeléssel kapcsolatos dolgot, aminek nem is szentelnek különösebb figyelmet, ennél izgalmasabb, hogy az alkalmazás mindig választás elé állítja őket. Vagy egy édes, amolyan "felelsz" jellegű feladványt, vagy egy fűszeresebb, pikáns feladatot kapnak, melyek teljesítéséért pontokat lehet szerezni. Az persze a játék korai fázisában még nem derül ki, hogy mindez mire lesz majd jó a továbbiakban, mindenesetre Abby és Brendan kíváncsian kísérleteznek. 

Mivel egy thrillerről beszélünk, nem egy romantikus-erotikus regényről, várható, hogy előbb-utóbb bekapcsolódik a sztoriba valamilyen baljósabb szál is. A házaspárral együtt mi is nyomon követhetjük, hogy válnak a feladatok egyre húzósabbakká, ráadásul úgy tűnik, az applikáció szinte mindenhez hozzáfér, amit a felhasználók valaha is összekötöttek az online térrel. Az igazi sötét fordulat akkor következik be, amikor a pajkos feladványok mellett egy komolyabb kérdés is felvetődik, nevezetesen, hogy a pár egyik tagja hajlandó lenne-e megölni valakit azért, hogy megmentse a házastársát. Mivel egy elég sok szálon futó és több szempontból is csavaros történetről van szó, ennél többet nem is árulnék el a cselekményről, az viszont garantált, hogy unatkozni nem fog az olvasó, ugyanis egyre jobban felpörögnek az események, az applikáció pedig egyre merészebb vizekre sodorja szereplőinket. 

A legtöbb kritika, amit a regénnyel kapcsolatban olvastam, azzal függött össze, hogy a nagyon jól felépített első fele után kissé ámokfutásszerűen gyorsulnak be az események, kevés realitásérzékkel. Sokat gondolkodtam ezen olvasás közben és után is, és azt hiszem, a titok valahol ott lappang, hogy mennyire kap el minket a cselekmény gépszíja. Én általában úgy vagyok vele, hogy akkor nem zavar, ha egy szerző jobban elengedi a fantáziáját, ha egyébként végig képes elhitetni velem, hogy mindez olyasmi, ami tényleg megtörténhet. Persze, ha objektíve elkezdeném elemezni az egyre őrültebb jeleneteket és akciókat, akkor én is találnék bennük hibát, de az az igazság, hogy engem annyira elkapott a regény hangulata és pörgése, hogy erre nem volt sem alkalmam, sem késztetésem. Ráadásul azt gondolom, hogy maga a téma, amit a történet felvet, borzasztóan aktuális a mai világban. Az életünket gyakorlatilag már el sem tudnánk képzelni a különböző applikációk, okoseszközök és internet nélkül, és a legritkább esetben gondolunk bele abba, hogy ezek használatával kinek és mire adunk felhatalmazást. Másrészt ott van a mai világ ingergazdagsága, amikor tényleges kockázatot jelent, hogy egyre merészebb, egyre kirívóbb, egyre extrémebb impulzusok szükségesek ahhoz, hogy valaki úgy érezze, megkapta, amiért fizetett. Persze ebben a könyvben mindez kicsit tovább van gondolva és ki is van színezve rendesen, de az alap problémakör és a lehetséges tanulságok nagyon is relevánsak. 

A regény egyébként borzasztóan olvasmányos és haladós, köszönhetően a viszonylag rövid fejezeteknek, szellősebb részeknek. Mindig történik valami, és a több szálon futó cselekménynek hála egyszer sem éreztem úgy, hogy unnám az olvasást. A vége talán tényleg kicsit elborultra sikeredett, de ahogy korábban is írtam, engem ez egyszerűen nem zavart, elvitt az a vonat, amire Barker felültetett, és a teljes képhez sokat tettek hozzá az utószóban megfogalmazott gondolatai is. Lehet, hogy megosztó regény lesz, de szerintem egy próbát mindenképpen érdemes tennie vele mindenkinek, aki szereti az érdekes gondolatkísérletekkel operáló, kicsit pikánsabb thrillereket. 

Értékelésem: 5/4,5
Kinek ajánlom? Mindenkinek, aki szeretne egy pörgős, fülledt és sok szempontból elgondolkodtató thrillert olvasni.

Nyereményjáték:

Mostani nyereményjátékunkban J.D. Barker további regényei után nyomozunk. Minden állomáson találtok egy-egy idézetet, a ti feladatotok pedig, hogy a könyv címét beírjátok a rafflecopter-doboz megfelelő helyére!
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

Feladvány: 
"Ó, drága barátom! Az anyád sohasem hívta fel a figyelmedet arra, hogy halálos bűn beleolvasni egy jó könyv végébe, mielőtt kiérdemelted volna?"

 


a Rafflecopter giveaway

Állomáslista:
11.07. Könyv és más
11.10. This is my (book) universe
11.12. Zakkant olvas
11.14. Milyen könyvet olvassak?

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések