Ha a fák lélegzethez jutnának (értékelés és nyereményjáték)
A Park Könyvkiadónak köszönhetően most elolvashatunk egy a bolygónk és életünk szempontjából igazán fontos könyvet a fákról. Ezúttal négy bloggerünkkel kereshettek válaszokat arra a kérdésre, hogyan segíthetnek a fák a klímaváltozással kapcsolatban. Természetesen a turné végén ti is nyerhettek egy példányt a könyvből.
Kiadó: Park Könyvkiadó, 2023
Oldalszám: 256 oldal
Fordította: Malyáta Eszter
ISBN: 9789633558324
A könyvet ITT tudod megrendelni!
Fülszöveg:
„Ha hagyjuk, az erdő mindenhol gyorsan visszatér, és megerősödik. Csupán fel kellene ismernünk, hogy mi, emberek nem tudunk erdőt csinálni, legfeljebb ültetvényeket.”
A fák nemcsak alkalmazkodni képesek a környezetükhöz, de a magvaikban lévő örökítőanyag módosulásai révén „nevelni” is tudják az utódaikat. Továbbadják nekik a megváltozott környezeti viszonyokkal kapcsolatos tapasztalataikat, és így felkészítik őket arra, hogyan birkózzanak meg a változásokkal.
Bámulatos alkalmazkodóképességüknek azonban határai vannak. A fáknak napjainkban égető szükségük van az ép közösségre, hogy párologtatással hűteni tudják magukat, és esőfelhőket hozhassanak létre. Csakhogy mindezt veszélyezteti az intenzív fakitermelés. Peter Wohlleben élesen kritizálja az erdészeti lobbi, a fakitermelő ipar és a politika önző és természetromboló döntéseit. Hangsúlyozza: nem várhatunk tovább, véget kell vetnünk a pusztításnak. Ha a fákat békében hagyjuk, képesek regenerálódni, és segíthetnek nekünk megküzdeni a klímaválsággal.
Véleményem:
Peter Wohlleben népszerű német erdész és író, aki a szívén viseli bolygónk, különösen a fák és erdők sorsát. Eddig két könyvet volt még csak szerencsém olvasni tőle, de azok hamar meggyőztek róla, hogy környezetvédelmi, ökológiai témákban érdemes meghallgatni a mondanivalóját. Új, Ha a fák lélegzethez jutnának című kötetében elsősorban arra fókuszál, mennyire fontos lenne napjainkban, amikor a klímaváltozás és következményei eltagadhatatlanok, engedni egy kicsit, hogy a fák, ezek a csodás teremtmények végezzék a dolgukat, és természetes módon segítsenek abban, hogy bizonyos folyamatok visszafordíthatóak legyenek.
A könyv három nagyobb tartalmi egységből épül fel. Az első A fák bölcsessége címet viseli, és számomra talán ez is volt a legérdekesebb nagyobb fejezet. Rengeteg információt megtudhatunk arról, hogyan alkalmazkodnak a fák a változásokhoz, sőt, hogyan adják át a következő generációnak a megszerzett tudást. Wohlleben sokat ír az általa az elmúlt években, évtizedekben megfigyelt jelenségekről, ahogy arról is, hogy ezekre milyen tudományos magyarázatok lehetségesek (például arról, hogy egyes fák már késő nyáron elkezdik lehullajtani a leveleiket, vagy miért kerülik el a levéltetvek a vöröses levelekkel rendelkező egyedeket). Bár a szöveg alapvetően olvasmányos, rögtön az elején igen nagy mennyiségű és komoly információ áraszt el minket, és a szerző arra is igyekszik figyelni, hogy a jelenségek mögött lássuk az összefüggéseket. Az erdőt, mint rendszert és ökoszisztémát szemléli, ami hatással van rengeteg más dologra, kezdve az éghajlattól egészen az állatvilágig. Érdekes újdonság volt számomra, hogy olvashattam a fák és a baktériumok kapcsolatáról, ez is csak megerősítette bennem, milyen tökéletes és csodás rendszer van a bolygónkon, amit olyan jó lenne a maga épségében megőrizni.
A második nagyobb fejezetben a szerző az erdőgazdálkodás jelenlegi helyzetét mutatja be, nem kis kritikai felhanggal. Sajnos a fakitermeléshez és erdőgazdálkodáshoz sokkal inkább társultak mindig anyagi érdekek, mint a fenntartható fejlődés célkitűzése, és bár a jelenben kicsit javult a helyzet, Wohlleben szerint még mindig nem kielégítőek a megoldások. Bevallom, először itt éreztem azt, hogy a könyv időnként meghaladja azt a szintet, amit én kényelmesen be tudok fogadni, olvasás közben éreztem, hogy nem mindent vagyok képes tökéletesen megérteni és feldolgozni - valószínűleg emiatt többször olvasós lesz a könyv, mert a témát viszont nagyon fontosnak és érdekesnek tartom. Érdekes összefüggés volt számomra, amikor Wohlleben a vadállatok, azon belül is a farkasok szerepéről ír, korábban már többször is olvastam arról, hogy ezek az állatok természetes módon tudnák szabályozni azt a növényevő állományt, ami a fákat károsítja.
A harmadik rész a jövőbeli kitekintésé, a szerző itt összegzi, hogy szerinte milyen irányelveket kellene betartani ahhoz, hogy a fák újra elnyerjék méltó helyüket a világban. A legfontosabb feladat az lenne számunkra, ha engednénk, hogy az erdők természetes módon növekedhessenek és regenerálódjanak, anélkül, hogy az emberek mesterséges módon, irtással vagy idegen fajok betelepítésével avatkoznának bele ezekbe a folyamatokba. A nagy kiterjedésű, őshonos fákkal borított erdők hatalmas szerepet játszanak a környezet hűtésében, a csapadék termelésében és elosztásában. Örültem, hogy ha nem is nagy mértékben, de megjelent az egyéni felelősség kérdése is, vagyis az, hogy én személy szerint mit tehetnék a bolygónk érdekében. Korábban David Attenborough könyveiben is felmerült a téma, és itt is visszaköszön, hogy mennyit számítana, ha az emberek legalább valamennyire csökkentenék a húsfogyasztásukat (én erre törekszem mostanában, mert ez tényleg olyasmi, ami kizárólag az én döntésem, és ha csepp is a tengerben, tudom, hogy akkor is számít).
Összességében szerintem ez egy fontos könyv, mint minden olyasmi, ami a klímaváltozással és az azzal kapcsolatos kérdésekkel foglalkozik. Ugyanakkor nem mondanám könnyen emészthetőnek, rengeteg információ található benne, sok olyan összefüggéssel, amit nehezebb befogadni akkor, ha valaki nem járatos a biológiában vagy az erdőgazdálkodási kérdésekben. Mégis azt gondolom, hogy próbálkozni kell, és törekedni arra, hogy felnőjön előbb-utóbb egy olyan generáció, aki számára természetes, hogy élő tudása és felelősségérzete van a környezettel kapcsolatban, és persze eszközei is ahhoz, hogy egy fenntartható jövőt teremtsen.
Értékelésem: 5/4,5
Kinek ajánlom? Mindenkinek, aki szeretne környezetvédelmi kérdésekről, a fák és az erdők sajátosságairól és a lehetséges jövőképeinkről olvasni.
Nyereményjáték:
A könyv segítségével jobban megismerhetjük a fákat, ezért a játékban is velük kapcsolatos kérdéseket teszünk fel nektek. A feladatotok, hogy beírjátok a helyes válasz betűjelét a Rafflecopter-doboz megfelelő sorába.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Feladvány:
A juhar- és a bükkfák esetében hány fok alatti hőmérséklet kell ahhoz, hogy a rügyek később tavasszal megfelelően kinyíljanak? a. 4 Celsius-fok alatti b. 0 Celsius-fok alatti c. 7 Celsius-fok alatti
Állomáslista:
Megjegyzések
Megjegyzés küldése