Elég vagy - A legjobb gyakorlatok és tippek a hatékony stresszkezeléshez
"A jóllét nem lelkiállapot vagy létállapot. A jóllét cselekvési állapot."
A könyv bevezető lapjain arról olvashatunk, hogy kinek segíthet, egyáltalán hogyan érdemes használni. Haladhatunk akár lépésről lépésre, de egyből ugorhatunk a számunkra érdekesebb fejezetekhez is. Mivel a feladatok egy nagyobb, összefüggő elmélethez kapcsolódnak, én a sorrendben haladást javaslom, ha rá tudjuk szánni az időt, szerintem úgy hasznosulnak leginkább a különféle feladatok és kérdések. A munkafüzetben három nagyobb tartalmi egységet járnak körül a szerzők. Az első leginkább azokkal az erőforrásokkal foglalkozik, melyek segítségével hatékonyabban kezelhetjük a stresszt. Itt magáról a stresszjelenségről is olvashatunk egy kis elméletet, és jobban megismerhetjük a saját megküzdési stratégiáinkat. A második nagyobb egység Az igazi ellenség címet viseli, és leginkább arra helyezi a fókuszt, hogy amikor magunkat vagy más embereket érzékelünk a probléma forrásának, hogyan láthatjuk meg a valódi kiváltó okokat. A harmadik nagyobb egységben pedig ahhoz kapunk mankót, mik azok a dolgok, amiket a mindennapi életünk során megtehetünk azért, hogy jobban érezzük magunkat a bőrünkben, kezdve a megfelelő pihenéssel egészen a kapcsolataink ápolásáig.
Nekem sokat segített, hogy a munkafüzet többször visszautalt az Érzelmi kiégés című kötetre, így segítve a felidézést és az elméleti részek összepakolását a fejemben. A fejezetekben ezen kívül tényleg rengeteg gyakorlati feladatot találunk, amik lehetnek szabad asszociációk, az előzetes előítéleteink feltérképezése, vagy éppen a hetirendünk tudatos áttekintése. Viszonylag jól tudtam azonosulni azokkal az értékekkel és szemléletmóddal, amiket a szerzők képviselnek, és összességében nagyon támogatónak éreztem a könyv hangvételét. Azért külön hatalmas piros pont jár a részemről, hogy több téma kapcsán elhangzik, hogy ha túl érzékenyen érint minket az azzal való foglalkozás, akkor mindenképpen kérjük szakember, terapeuta segítségét. Nekem ez volt a biztosíték arra, hogy nem holmi önjelölt kontárok dobták össze a kötetet, hanem olyan szakemberek, akik pontosan tudják, hogy az önismereti munkában sérülni is lehet.
Azt nem állíthatom, hogy a könyvben szereplő minden feladatot kivétel nélkül hasznosnak érzek a saját életemre vonatkozóan, de szerintem ez nem is lehet reális elvárás. Nekem éppen elég, hogy szempontokat adott a gondolkodáshoz, sok olyan feladatot, amit tényleg egy az egyben megcsinálhatok, és olyan ötleteket is, amiket kicsit átalakítva a saját életemre, személyiségemre szabhatok. Fontos kihangsúlyozni, hogy ez a munkafüzet elsősorban a nőket szólítja meg, sok téma kifejezetten az ő helyzetükkel, tipikus problémáikkal foglalkozik, de egy-egy feladat szerintem nyugodtan elvégezhető életkorra és nemre való tekintet nélkül. Ha valaki szereti az önálló önismereti munkát, és emellett hasznos elméleti tudásra is szeretne szert tenni, szerintem bátran kézbe veheti a kötetet, hogy aztán a saját ízlése szerint haladjon és dolgozzon vele.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése